Fundusze Inwestycyjne Otwarte (FIO)

Zacznij już od 1000 zł. Szybka i bezpieczna rejestracja online. Buduj swój portfel funduszy inwestycyjnych przez Internet.


Inwestuj w obligacje - Caspar Obligacji


Dbaj o stabilny wzrost - Caspar Stabilny


Inwestuj globalnie - Caspar Globalny


Inwestuj w Europie - Caspar Akcji Europejskich


Kup fundusz

Strategie Asset Management

Sprawdź pełną ofertę strategii zarządzania aktywami i wybierz dopasowaną do potrzeb.

Pamiętaj, że - jeżeli nie znajdziesz odpowiadającej na Twoje zapotrzebowania - mozemy stworzyć strategię o indywidualnym charakterze.


Więcej: Strategie Inwestycyjne


Zostań klientem

Wyniki zarządzania
OSTRZEŻENIE - oszuści podszywają się pod pracowników oraz spółkę Caspar Asset Management S.A. »
tekst alternatywny tekst alternatywny

Kim jesteśmy, jak inwestujemy,
co nas wyróżnia
CZYTAJ >>>

Nasza filozofia inwestowania
to Twój zysk CZYTAJ >>>

A A A

Strategia Akcji Spółek Strefy Euro – październik 2020

Mateuz Janicki, zarządzający - Strategia Akcji Spółek Strefy Euro - benchmark Mateusz Janicki, zarządzający Strategią Akcji Spółek Strefy Euro:

W październiku 2020 roku Strategia Akcji Spółek Strefy Euro straciła -1.53%, podczas gdy benchmark spadł o -3.67%.

Październik był miesiącem, który dobrze się rozpoczął, jednak zakończył się nerwowo. Na taką atmosferę wpływ miała niepewność związana z wynikiem wyborów prezydenckich w USA.

Wiadomo już kto zostanie 46. prezydentem Stanów Zjednoczonych, jednak nierozstrzygnięta pozostaje kwestia Senatu. O tym, która partia zdobędzie większość dowiemy się dopiero w styczniu przyszłego roku, po głosowaniu uzupełniającym w Georgii. Gdyby większość uzyskała Partia Republikańska, co wydaje się prawdopodobnym scenariuszem, mogłoby to utrudnić wprowadzenie wyższych podatków, których zwolennikiem jest Joe Biden. To przekłada się na prognozowane zyski przedsiębiorstw w najbliższych latach, a tym samym na wyceny spółek. Ma to szczególne znaczenie dla spółek amerykańskich, ale także dla tych europejskich, które prowadzą przynajmniej część działalności w USA. Nowy prezydent oznacza też ograniczenie ryzyka eskalacji konfliktu między USA a Chinami. Znając wyniki wyborów, inwestorom łatwiej jest ocenić, które sektory mogą zyskać, a które stracić. Znika jeden z czynników ryzyka, czyli coś, czego inwestorzy nie lubią – to może przyczynić się do napływu nowych środków na rynki akcyjne w najbliższym czasie.

W październiku rozpoczął się również kolejny sezon wynikowy, do końca października połowa spółek z indeksu Euro Stoxx 600 zaraportowała wyniki za trzeci kwartał 2020 roku. Wśród tych spółek zysk na akcję był niższy o 17% rok do roku, 70% spółek pobiło oczekiwania wynikające z konsensusu analityków, co było wynikiem najlepszym przynajmniej od 2009 roku. W drugim kwartale spółki europejskie zanotowały spadek zysku na akcję o 21%, a w pierwszym kwartale o 25%.

W tym roku indeksom europejskim ciążą w szczególności banki. Gdy indeks Stoxx Europe 600 od początku roku do końca października zaliczył spadek o 17,4%, to indeks Stoxx Banks 600 spadał o 41,7%. Wynika to z kilku czynników, przede wszystkim instytucjom finansowym nie sprzyja otoczenie niskich stóp procentowych. Dodatkowo pojawiły się obawy o wzrost kosztów ryzyka oraz niższego wzrostu kredytów. Jest jednak jeszcze jeden czynnik, który już od dłuższego czasu wpływa na zachowanie indeksów bankowych – obawa przed traceniem rynku przez banki na rzecz fintechów, czyli spółek technologicznych z branży finansowej. Banki przetrwają, co do tego nie ma wątpliwości, ucierpieć mogą jednak ich przychody z najbardziej dochodowych źródeł.

Pisząc komentarz do wyników październikowych nie można pominąć wydarzeń, które miały miejsce na początku listopada. Poza wyborami prezydenckimi pojawiła się również informacja o szczepionce, co istotnie wpłynęło na zachowanie wielu spółek giełdowych. Należy jednak pamiętać, że nawet pojawienie się jej na rynku nie da natychmiastowego efektu. Szacuje się, że do uzyskania odpowiedniego poziomu odporności wymagane jest zaszczepienie około 75% społeczeństwa, a powrót do normalności sprzed pandemii możemy ujrzeć dopiero w 2022 roku. Wspomniana informacja o szczepionce przyczyniła się do istotnych wzrostów spółek z kategorii value, które w poprzedniej części roku mocno spadały, bo to one najmocniej ucierpiały przez pandemię. Spadały natomiast spółki, które dzięki pandemii zyskały, jak na przykład właściciele platform do zamawiania jedzenia online czy sklepy internetowe. Uważam, że w obecnej sytuacji odpowiednie jest zmniejszenie ekspozycji na spółki, których kursy w tym roku zachowywały się bardzo dobrze i skorzystały na pandemii. Tym samym całkowita rotacja w kierunku spółek value jest niewskazana. Można rozważyć inwestycje w spółki, których biznes ucierpiał ze względu na pandemię, jednak warunkiem jest dobrze prosperujący biznes przed nadejściem pandemii – takie firmy mogą okazać się dobrą inwestycją. Unikać jednak należy spółek z branż, które miały problemy już od lat, takich jak banki czy spółki zajmujące się wydobyciem ropy naftowej. O ile krótkoterminowo te sektory mogą się okazać dobrą inwestycją ze względu na wyceny, które na pierwszy rzut oka wyglądają atrakcyjnie, to w długim terminie będą się one borykały z wieloma problemami obserwowanymi już w poprzednich latach. To co najważniejsze moim zdaniem, to skupienie się na dobrych spółkach niezależnie, czy zaliczane są one do kategorii value, czy też wzrostowej.

W związku z tym, że na szczepionkę przyjdzie nam jeszcze poczekać, to trzeba mieć na względzie nadchodzącą zimę, która ze względu na trwającą pandemię będzie dla wielu krajów trudna. Rosnąca liczba zakażonych i ponowne wprowadzanie ograniczeń związanych z przemieszczaniem się, czy też prowadzeniem biznesu, cały czas straszą inwestorów. Różnica między obecną sytuacją, a tą, z którą mieliśmy do czynienia w okolicach marca i kwietnia bieżącego roku polega na tym, że inwestorzy są bogatsi o wiedzę zawartą w sprawozdaniach finansowych i komentarzach zarządów spółek związanych z tym, jak spółki radziły sobie w czasie pandemii i jaki miała ona wpływ na wyniki finansowe tych firm. To powinno pozwolić inwestorom wybrać spółki, które mogą sobie radzić w najbliższym czasie lepiej od innych pod względem wyników finansowych.

W miesiącu październik 2020 roku Strategia Akcji Spółek Strefy Euro straciła -1.53%, podczas gdy benchmark spadł o -3.67%.

Podobne wpisy:

Ryzyko inwestycyjne, październik

.

Co to stopa zwrotu, październik

.

MASSE


Zobacz nasz kanał, energia odnawialna!

TAGI: cam,

Strategia Akcji Spółek Strefy Euro – …

autor: Mateusz Janicki czas czytania: 4 min