Caspar Akcji Europejskich

Inwestuje na rynkach w Polsce, Turcji, Szwajcarii oraz państwach UE.

Więcej: Caspar Akcji EuropejskichCaspar Stabilny

Minimalizuje zmienność, zapewnia stabilny wzrost, inwestuje globalnie.

Więcej: Caspar Stabilny

Strategia Akcyjna
Środkowej i Wschodniej Europy

Koncentruje się na rynkach akcyjnych Środkowej i Wschodniej Europy.

Więcej: MASIW

Strategia Zrównoważona
Środkowej i Wschodniej Europy

Inwestycje w regionie przy założeniu średniego ryzyka inwestycyjnego.

Więcej: MZSIW

Strategia Stabilnego Wzrostu
Środkowej i Wschodniej Europy

Inwestycje w regionie przy założeniu małego ryzyka inwestycyjnego.

Więcej: MSWSIWStrategia
Akcji Skoncentrowanych

Koncentruje się na mniejszej liczbie starannie wyselekcjonowanych papierów.

Więcej: MASStrategia
Akcji Spółek Stefy Euro

Celem inwestycyjnym jest uzyskanie długoterminowej rentowności portfela.

Więcej: MASSEStrategia Stabilnego Wzrostu
Akcji Skoncentrowanych

Podstawowym kryterium wyboru lokat jest analiza fundamentalna.

Więcej: SMSWASStrategia Akcyjna
USA

Koncentruje się na rynkach Stanów Zjednoczonych (USA).

Więcej: MAUSAStrategia Zrównoważona
Akcji Skoncentrowanych

Celem inwestycyjnym jest wzrost wartości Portfela i pobicie Benchmarku.

Więcej: SMZAS

tekst alternatywnytekst alternatywny

Kim jesteśmy, jak inwestujemy,
co nas wyróżnia
CZYTAJ >>>

A A A

Caspar Globalny – sierpień 2017

Andrzej Miszczuk, zarządzający subfunduszem Caspar GlobalnyAndrzej Miszczuk, zarządzający subfunduszem Caspar Globalny:

Caspar Globalny zarobił w sierpniu 0,72%, a w ciągu ostatnich trzech miesięcy 2,96%, od początku roku 1,31%, a ostatnie dwanaście miesięcy przyniosło wynik w wysokości 9,78%. Tym razem spółki wydobywcze metali przemysłowych i złota były pomocne. Wartości jednostce funduszu dodały również ETF-y z krajów rozwijających się.

Kolejny miesiąc rynki wschodzące wypadły lepiej od rynków rozwiniętych, chociaż ich rezultat był nieco słabszy niż w lipcu 2017 roku. MSCI EM zarobił w sierpniu 2017 roku 2,23%, a MSCI World 0,14% (mierzone w dolarach amerykańskich). Ten bardzo nieznacznie pozytywny wynik rynków rozwiniętych został osiągnięty tylko dzięki dobremu rezultatowi ostatniego dnia sierpnia. Cały miesiąc był nerwowy i inwestorzy, którzy nie wybrali się na wakacje musieli trzymać nerwy pod kontrolą, aby nie wpaść w panikę. Poza dobrym trendem akcji rynków wschodzących, mieliśmy do czynienia ze wzrostem cen złota o 4,04% i miedzi o 7,16%. Wartość złotówki do dolara zyskała 0,88%, ale w ciągu tego roku złotówka umocniła się już o 17,47%. Wielu inwestorów kupiło dolary w cenie około 3,55 zł uznając to za wyjątkowo atrakcyjny kurs. Umocnienie złotówki nastąpiło po serii dobrych danych makrogospodarczych (wzrost PKB w drugim kwartale o 1,1%) i przede wszystkim po dobrych danych wskazujących na niski deficyt budżetowy w bieżącym roku. Rentowności polskich skarbówek 10-letnich spadły poniżej 3,3%. Mocno spadły rentowności 10-latek amerykańskich, poniżej 2,1%, ale daleko im do rekordowo niskich poziomów z połowy 2016 roku.

Sprawy polityczne koncentrują się wokół nerwowej atmosfery wywołanej kolejnymi próbami rakietowymi w Korei Północnej, a także wokół decyzji Donalda Trumpa i prób realizacji jego zobowiązań wyborczych. Projekt reformy podatkowej ma ukazać się w grudniu tego roku. Tymczasem administracja USA – jeśli Kongres nie podniesie limitu zadłużenia – stoi w obliczu braku funduszy. Polityka łączy się teraz z kolejnymi zbrojeniami. Wszystkie kraje wydają coraz więcej pieniędzy na obronę lub przynajmniej zapowiadają zwiększenie wydatków na zbrojenia. Korzystają na tym niewątpliwie firmy amerykańskie, producenci wyspecjalizowanego sprzętu wojskowego.

Do dobrych wiadomości tego miesiąca należy zaliczyć gołębie nastawienie Rezerwy Federalnej, Centralnego Banku Europejskiego i Banku Japonii. Doroczne spotkanie prezesów tych banków i ich dyskusje prowadzą do łagodnego podnoszenia kosztów kapitału, czyli stóp procentowych. Mówiąc dokładniej, stopy procentowe miałyby zostać niezmienione, ale rozdęte bilanse banków centralnych będą redukowane. Podwyżki stóp procentowych zapowiadane na wrzesień br. nie grożą nam, a więc można liczyć na ponoszenie ryzyka giełdowego przez inwestorów. Wzrost gospodarczy USA w drugim kwartale tego roku wyniósł 3% (w skali rocznej 2,2%) i jest szansa na jego dalszą poprawę.

Caspar Globalny zarobił w sierpniu 0,72%, a w ciągu ostatnich trzech miesięcy 2,96%, od początku roku 1,31%, a ostatnie dwanaście miesięcy przyniosło wynik w wysokości 9,78%.


Platforma Transakcyjna Caspar TFI - tutaj możesz nabyć jednostki uczestnictwa subfunduszu Caspar Globalny

TAGI: ctfi,

Simple Share Buttons

Caspar Globalny – sierpień 2017

autor: Andrzej Miszczuk czas czytania: 2 min