Fundusze Inwestycyjne Otwarte (FIO)

Zacznij już od 1000 zł. Szybka i bezpieczna rejestracja online. Buduj swój portfel funduszy inwestycyjnych przez Internet.


Inwestuj w obligacje - Caspar Obligacji


Dbaj o stabilny wzrost - Caspar Stabilny


Inwestuj globalnie - Caspar Globalny


Inwestuj w Europie - Caspar Akcji Europejskich


Kup fundusz

Strategie Asset Management

Sprawdź pełną ofertę strategii zarządzania aktywami i wybierz dopasowaną do potrzeb.

Pamiętaj, że - jeżeli nie znajdziesz odpowiadającej na Twoje zapotrzebowania - mozemy stworzyć strategię o indywidualnym charakterze.


Więcej: Strategie Inwestycyjne


Zostań klientem

Wyniki zarządzania
OSTRZEŻENIE - oszuści podszywają się pod pracowników oraz spółkę Caspar Asset Management S.A. »
tekst alternatywny tekst alternatywny

Kim jesteśmy, jak inwestujemy,
co nas wyróżnia
CZYTAJ >>>

Nasza filozofia inwestowania
to Twój zysk CZYTAJ >>>

A A A

Caspar Stabilny – grudzień 2020

Piotr Rojda, zarządzający subfunduszem Caspar Stabilny - biden Piotr Rojda, zarządzający subfunduszem Caspar Stabilny:

Caspar Stabilny zyskał w grudniu 2020 1,7% wobec wzrostu benchmarku, który wzrósł o 0,83%. Od początku 2020 roku subfundusz zyskał 17,80%, przy wzroście benchmarku o 3,78%.

Akcje pozostają atrakcyjną klasą aktywów, w szczególności w odniesieniu do obligacji. W rok 2021 wchodzimy w otoczeniu rozstrzygniętej kwestii wyborów prezydenckich w USA, z programami stymulującymi gospodarki i z zatwierdzonymi szczepionkami przeciwko wirusowi SARS-CoV-2.

FCF yield 2021E FCF yield 2022E
S&P 500 4.06% 4.75%
MSCI World 4.31% 4.84%
MSCI Europe 6.30% 6.00%
NASDAQ 3.10% 3.82%

Źródło: Bloomberg.

Rentowność długu skarbowego w USA (10y) to 1,1%, Niemcy (10y) -0,53%, dług korporacyjny w USA (BBB) 2,18%. Na koniec 1999 roku FCF yield dla MSCI World Technology wynosił 1,09%, a rentowność długu skarbowego w USA (10y) 6,44%.

Wnioski? Akcje są atrakcyjnie wycenione na tle obligacji, a na odniesienia do bańki dotcom’owej należy patrzeć przez pryzmat przytoczonego wyżej zestawienia i tego, gdzie były wówczas rentowności długu.

Mocne trendy w spółkach technologicznych i biotechnologicznych

Trendy technologiczne, które obserwowaliśmy w 2020 roku będę kontynuowane, dalsza migracja do chmury, software as a service, e-commerce. Dodatkowo, w mojej ocenie, w roku 2021 przyspieszy rozwój big data, AI/ML i internetu rzeczy (IoT). Warto zwrócić uwagę na rozwój zielonej energii i samochodów elektrycznych, którym powinna sprzyjać wygrana Bidena.

Rok 2020 przyniósł ogromy postęp jeśli chodzi o sposób, w jaki rozumiemy ludzki genom. Kiedy rozpoczęto na początku trzeciego tysiąclecia Human Genome Project, wysekwencjonowanie ludzkiego genomu kosztowało około 100 mln dolarów, w tej chwili można to zrobić za poniżej 1 tys. dolarów, a mówi się o osiągalnym poziomie 100 dolarów w niedalekiej przyszłości. Zrozumienie DNA pozwala na rozwój nowych narzędzi diagnostycznych i przede wszystkim leków, działających precyzyjnie na konkretne mutacje powodujące określoną chorobę. Rok 2021 powinien przynieść postępy w płynnej biopsji, jeśli chodzi o bardzo wczesne wykrywanie nowotworów oraz rozwój terapii opartych o modyfikację genów.

Biden

Wygrana Bidena w wyborach prezydenckich i podział Senatu 50-50 generują pewne ryzyka dla rynków finansowych. Możliwe są podatki dla spółek, podatki od zysków kapitałowych, czy wzrost regulacji dla dużych spółek technologicznych, których potęgę zobaczyliśmy na przykładzie zablokowania Donalda Trumpa w social mediach i wydarzeń temu towarzyszących (Parler).

Podział Senatu 50-50 oznacza, że przy wyrównanym głosowaniu decydujący głos ma wiceprezydent, można to zatem uznać za „miękką” większość Demokratów, niemniej, oznacza to także, że do przepchnięcia ustawy będzie potrzeba głosów wszystkich senatorów Partii Demokratycznej. Według analiz, które czytałem, reprezentanci stanów Arizona i Wirginia Zachodnia mają dość konserwatywne poglądy i mogą blokować najbardziej drakońskie i antyrynkowe pomysły.

Chiny

Wyścig o przywództwo technologiczne/zbrojeniowe między USA i Chinami w mojej ocenie się zintensyfikuje. Może to mieć przełożenie na kolejne cła handlowe. Kluczowe będą obszary cyberbezpieczeństwa, sztucznej inteligencji i półprzewodników. Wysokie inwestycje w te technologie powinny być korzystne dla opracowujących je spółek. Nie wydaje mi się, aby Chiny zdecydowały się na radykalny krok typu zajęcie Tajwanu.

Europa

Europa ma problem w postaci braku dobrze rozwiniętego sektora technologicznego i silnego uzależnienia od Amerykanów, w szczególności w obszarach typu cloud computing. Macron od dawna psioczy na Big Tech zza oceanu, a po ostatnich wydarzeniach (ban dla Trumpa) może zyskać poparcie innych europejskich przywódców.

Caspar Stabilny zyskał w grudniu 2020 1,7% wobec wzrostu benchmarku, który wzrósł o 0,83%. Od początku 2020 roku subfundusz zyskał 17,80%, przy wzroście benchmarku o 3,78%.

Podobne wpisy:

Ryzyko inwestycyjne

.

Co to stopa zwrotu

.

Sposób na emeryturę


Platforma Transakcyjna Caspar TFI - tutaj możesz nabyć jednostki uczestnictwa subfunduszu Caspar Globalny

TAGI: ctfi,

Caspar Stabilny – grudzień 2020

autor: Piotr Rojda, CFA czas czytania: <1 min