Komentarz inwestycyjny Caspar TFI – styczeń 2025 r.

Akcje amerykańskie zakończyły styczeń na zielono po spadkowym grudniu ubiegłego roku. Co ważne, zyskiwały wszystkie indeksy...
Spis treści

Informacja reklamowa. Treść niniejszego komentarza ma wyłącznie cel marketingowy, nie stanowi umowy ani nie jest dokumentem informacyjnym wymaganym na mocy przepisów prawa, nie zawiera informacji wystarczających do podjęcia decyzji inwestycyjnej.

Przegląd rynku:

Początek roku na rynku amerykańskim

Akcje amerykańskie zakończyły styczeń na zielono po spadkowym grudniu ubiegłego roku. Co ważne, zyskiwały wszystkie indeksy – łącznie z segmentem najmniejszych spółek (Russell MicroCap), który w zeszłym roku był jednym ze słabszych. Indeks S&P 500 osiągnął nowe rekordowe poziomy w ciągu miesiąca, a indeksy zrzeszające spółki o mniejszej kapitalizacji również mogą uznać ten miesiąc za udany. Russell 2000 odzyskał sporą część swojej 8% straty z grudnia 2024 r.

Rysunek, 1 Wykresy: https://www.nasdaq.com/articles/january-2025-review-and-outlook.

Natomiast obligacje skarbowe zyskiwały w styczniu, gdyż – po kilkumiesięcznych wzrostach – rentowności w końcu zaczęły się obniżać.

Rysunek 2, Źródło: https://ycharts.com/indicators/10_year_treasury_rate.

Rentowności amerykańskich papierów skarbowych osiągnęły poziom bliski 4,80% w połowie stycznia, aby z jego końcem być już poniżej 4,60%.  Bitcoin przez większą część miesiąca był notowany powyżej 100.000$, natomiast złoto wzrosło o 7,1% – osiągając nowe rekordowe poziomy. Pomimo tego nie obserwowaliśmy chciwości na rynku. Indeks strachu (Fear & Greed Index) przez cały styczeń przeważnie był w obszarze strachu – ani razu nie wchodząc w obszar powyżej 55 punktów, który mówiłby, że sentyment inwestorów wskazuje na chciwość.

Rysunek 3, Źródło: https://edition.cnn.com/markets/fear-and-greed.

Donald Trump obejmuje urząd prezydenta

W ciągu pierwszych dwóch tygodni od inauguracji Trumpa rynek był zasadniczo płaski. S&P 500 otworzył się na poziomie nieco poniżej 6000 w dniu objęcia urzędu, a dwa tygodnie później  znów był nieco poniżej tego samego pułapu. Akcje początkowo wykazywały entuzjazm po wyborze Trumpa, a S&P 500 zyskał 2,50% w dniu następującym ogłoszeniu wyników głosowania w listopadzie. Rynki akcji ostatecznie wzrosły jeszcze mocniej, ale w połowie grudnia napotkały przeciwności, gdy Rezerwa Federalna (FED) ogłosiła plany polityki na 2025 r. – jednoznacznie brzmiąc jastrzębio.

Rysunek 4, Źródło: https://www.reuters.com/markets/us/feds-hawkish-cut-fires-up-rate-hike-debate-mcgeever-2024-12-19/.

Inwestorzy ostatecznie odłożyli na bok obawy dotyczące polityki pieniężnej, a S&P 500 osiągnął nowe maksima już 23 stycznia. Inne wydarzenie zewnętrzne to ogłoszenie chińskiej platformy sztucznej inteligencji DeepSeek, które wywołało poruszenie w sektorze technologicznym. To doprowadziło do stosunkowo krótkotrwałej wyprzedaży na rynku.

Trochę zamieszania było natomiast z cłami, które zostały niemalże z dnia na dzień wprowadzone wraz z końcem stycznia. Rozpoczęło się także wydalanie nielegalnych imigrantów z USA. To wszystko nie pozwalało inwestorom być spokojnymi, gdyż tempo i sposób wprowadzania tego typu regulacji w różnych dziedzinach polityki można uznać za mało dyplomatyczny. Wczesny entuzjazm rynku dla zwycięstwa Trumpa może częściowo tłumaczyć fakt, że w czasie pierwszej kadencji rynki ogólnie dobrze sobie radziły. Jak będzie teraz, czy ten optymizm był uzasadniony?

Rysunek 5, Źródło: https://www.usbank.com/investing/financial-perspectives/market-news/stock-market-under-trump.html.

Banki centralne na różnych ścieżkach

Europejski Bank Centralny – inaczej niż Rezerwa Federalna – w czwartek 30 stycznia – dzień po posiedzeniu FED – zdecydowała się na obniżenie stóp procentowych zamiast ich utrzymania na niezmienionym poziomie. EBC i FED znajdują się obecnie w różnych cyklach. Gospodarka USA nadal wykazuje rozsądny wzrost, podczas gdy inflacja nie spadła do celu banku centralnego. W Europie perspektywy gospodarcze są wyraźnie słabsze. Stopa inflacji w Europie jest wyższa od celu w 20 krajach strefy euro, ale prezes EBC – Christine Lagarde – zakomunikowała, że ​​są przekonani jakoby do końca 2025 r. miała powrócić do celu 2%. Pytanie więc brzmi, czy EBC (w przeciwieństwie do FED) będzie nadal obniżał stopy, ale o ile bardziej.

Rysunek 6, Źródło: https://www.cnbc.com/2025/01/30/european-central-bank-interest-rate-decision-january-2025.html.

Po obniżce – o ćwierć punktu procentowego – referencyjna stopa depozytowa wynosi 2,75%. W opinii przedstawicieli ECB proces dezinflacji jest na dobrej drodze. Wskazują także, że gospodarka nadal zmaga się z przeciwnościami, ale rosnące realne dochody i stopniowo słabnące skutki restrykcyjnej polityki pieniężnej powinny z czasem wspierać popyt konsumencki.

Fundusze inwestycyjne Caspar TFI

Caspar Akcji Światowych Liderów

W ostatnim miesiącu roku fundusz wzrósł o 5,09%, natomiast stopa zwrotu z benchmarku wyniosła +2,26%. Pierwszy miesiąc tego roku można uznać za udany dla wyceny funduszu. Na rynku panowała podwyższona zmienność – co można wyczytać na przykład z indeksu VIX, którego odczyt zbliżał się do 20 punktów. Akcje jednak zachowywały się dobrze, a publikowane wyniku za 4. kwartał w większości nie zawiodły inwestorów. 77% – spośród spółek z S&P 500 – zaraportowało zyski na akcję powyżej szacunków. Jest to równe 5-letniej średniej wynoszącej 77%, ale powyżej 10-letniej średniej wynoszącej 75%.  

Najlepiej sobie radził sektor telekomunikacyjny, który zyskał w styczniu ponad 9% . Warto wspomnieć, że w całym 2024 roku też był liderem ze wzrostem o ponad 40%. Wydaje się, że wraz z objęciem prezydentury przez Donalda Trumpa jego administracja będzie koncentrowała się na kilku kluczowych obszarach, a do najważniejszych należą inwestycje infrastrukturalne i rozwój sztucznej inteligencji. Na ten rok slogan MAGA („Make America Great Again”) pozostaje cały czas aktualny. A oznacza to ograniczenie imigracji i powrót do polityk i praktyk obowiązujących przed globalizacją, a zwłaszcza przed „erą globalizacji”, która rozpoczęła się pod koniec XX wieku. Teraz za cel stawiany jest powrót produkcji do USA.

Rysunek 7, Źródło: https://www.nasdaq.com/articles/january-2025-review-and-outlook.

Caspar Akcji Globalny Megatrendy

Fundusz w styczniu zyskał 4,04% i zachowywał się lepiej od benchmarku, który zyskał jedynie 2,26%. Styczniowa zmienność była jednak widoczna w jego ogólnej wycenie. Kurs wymiany walut – denominowanego w większości funduszu w dolarach amerykańskich – był ponadprzeciętnie zmienny. W styczniu dolar do złotówki był blisko po 4,20 zł, ale z drugiej strony był też blisko po 4,00 zł.

W funduszu dobrze zachowywały się kursy spółek z sektora energii (PBF Energy Inc., Hess Corporation), ale także te z sektora przemysłowego. Będąca w portfelu od dłuższego czasu spółka zajmująca się wydobyciem złota (Newmont Corporation) w styczniu zyskiwała blisko 15%. Natomiast negatywnie na wycenę wpływały spółki z sektora ochrony zdrowia, których kursy w większości spadały, co podkreśla ich wrażliwość na politykę Rezerwy Federalnej.

Caspar Stabilny Globalny

Wynik funduszu w styczniu wyniósł 1,70%, natomiast stopa zwrotu z benchmarku wyniosła 1,05%.  Na przestrzeni miesiąca duża zmienność na kursu dolara amerykańskiego mocno wpływała na wyniki funduszu. Natomiast rentowności obligacji kontynuowały swój rajd zapoczątkowany we wrześniu ubiegłego roku, by osiągnąć swoje kilkumiesięczne maksima w pierwszej połowie stycznia. Natomiast druga połowa stycznia to już mocniejsze odreagowanie tego wzrostu, co pozwoliło obligacjom pozytywnie wpływać na wynik funduszu.

Rysunek 8, Źródło: https://www.usbank.com/investing/financial-perspectives/market-news/interest-rates-affect-bonds.html.

Choć akcje będące w portfelu subfunduszu na ogół wpływały pozytywnie na jego wynik w styczniu, to te z sektora ochrony zdrowia miały słabszy miesiąc – szczególnie po jastrzębim komunikacie po posiedzeniu FED. Tu natomiast wyróżniła się spółka Guardant Health, która w styczniu opublikowała dobrze przyjęty przez inwestorów raport za 4 kwartał, a jej kurs urósł o ponad 50%.

Rysunek 9, Źródło: https://investors.guardanthealth.com/press-releases/press-releases/2025/Guardant-Health-Announces-Preliminary-Fourth-Quarter-and-Full-Year-2024-Results/default.aspx.

Caspar Obligacji Skarbowy

W pierwszym roku miesiącu fundusz zakończył pozytywnym wynikiem zyskując 0,48%. Benchmark w tym czasie wzrósł o 0,60%.  Wyniki funduszu w styczniu szły w parze z sytuacją na globalnym rynku długu – spadające rentowności dały chwilę oddechu inwestorom. W połowie stycznia poznaliśmy optymistyczne dane dotyczące inflacji w USA, a ceny obligacji wzrosły. Niższy odczyt bazowej inflacji konsumenckiej w USA za grudzień – która wyniosła 3,2% w okresie roku – miał w tym wszystkim spory udział.

Rysunek 10, Źródło: https://www.bls.gov/news.release/pdf/cpi.pdf.

Oczywiście na niepewność gospodarczą i podstawowe wskaźniki ekonomiczne wpływał temat ceł zapowiedziany przez Donalda Trumpa.

Zapowiedzi odroczenia czy plany stopniowego ich wprowadzania na różne kraje są już w cenach. Inwestorzy obawiają się jedna, że agresywna polityka taryfowa podbije inflację i doprowadzi do spowolnienia gospodarczego.

Rysunek 11, Źródło: https://www.reuters.com/markets/us/us-consumer-prices-rise-slightly-above-expectations-december-2025-01-15/.

W Polsce w styczniu nie był publikowany szybki wskaźnik inflacji, a na jej poznanie będziemy musieli poczekać.

Rysunek 12, Źródło: https://stat.gov.pl/aktualnosci/informacja-w-sprawie-terminu-publikowania-szybkiego-szacunku-wskaznika-cen-towarow-i-uslug-konsumpcyjnych,526,2.html.

Polski dług reagował zatem na sytuację na globalnym rynku. Zatem spadające rentowności obserwowaliśmy również w Polsce. Ważnym tematem są potencjalne obniżki stóp procentowych, ale analitycy przewidują, że nie nastąpi to w najbliższych miesiącach.

Nota Prawna – Niniejszy dokument został sporządzony przez Caspar Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A.

Przedstawione powyżej informacje stanowią informację reklamową, mają charakter informacyjny i nie są ofertą w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeksu Cywilnego. Zawarte w niniejszym dokumencie informacje nie stanowią usługi doradztwa finansowego, prawnego i podatkowego oraz nie należy ich traktować jako rekomendacji dotyczących instrumentów finansowy.

Caspar TFI informuje, że z każdą inwestycją wiąże się ryzyko. Fundusze nie gwarantują realizacji założonego celu inwestycyjnego, ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego.

Prezentowane wyniki funduszu inwestycyjnego zarządzanego przez Caspar TFI są oparte o dane historyczne i nie stanowią gwarancji osiągnięcia identycznych wyników w przyszłości. Publikowane wyniki poszczególnych subfunduszy dotyczą okresu od 1 do 31 dnia stycznia 2025 r.

Należy liczyć się z możliwością częściowej utraty wpłaconych środków. Indywidualna stopa zwrotu uczestnika nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym funduszu i jest uzależniona od dnia zbycia i odkupienia jednostek uczestnictwa oraz od poziomu pobranych opłat.

Opodatkowanie dochodów z inwestycji w fundusze zależy od indywidualnej sytuacji każdego uczestnika i może ulec zmianie w przyszłości.

Korzyściom wynikającym z inwestowania środków w jednostki uczestnictwa towarzyszą również ryzyka, takie jak: ryzyko nieosiągnięcia oczekiwanego zwrotu z inwestycji, wystąpienia okoliczności, na które uczestnik funduszu nie ma wpływu np. zmiany polityki inwestycyjnej czy połączenia lub likwidacji subfunduszu, a także ryzyko związane ze zmianami regulacji prawnych.

Wśród ryzyk związanych z inwestowaniem należy zwrócić szczególną uwagę na ryzyka dotyczące polityki inwestycyjnej, w tym: rynkowe, walutowe, stóp procentowych, kredytowe, koncentracji, jak również rozliczenia oraz płynności lokat. Wszystkie subfundusze wchodzące w skład Caspar Parasolowy FIO cechują się dużą zmiennością ze względu na skład portfela inwestycyjnego. Żaden z subfunduszy nie odzwierciedla składu indeksu papierów wartościowych.

 Subfundusze Caspar Stabilny Globalny, Caspar Akcji Globalny Megatrendy mogą lokować większość aktywów w inne kategorie lokat niż papiery wartościowe lub instrumenty rynku pieniężnego, tj. w tytuły uczestnictwa lub instrumenty dłużne.

Caspar TFI pobiera opłaty dystrybucyjne za nabycie jednostek uczestnictwa subfunduszy Caspar Parasolowy FIO, za zamiany pomiędzy nimi, a także za zarządzanie nimi. Wysokość poszczególnych opłat wskazana jest w Tabeli Opłat oraz ogłoszeniach o ewentualnych promocjach w opłatach.

Przed podjęciem ostatecznych decyzji inwestycyjnych należy zapoznać się z Prospektem Informacyjnym Caspar Parasolowy FIO oraz z dokumentami Kluczowych Informacji dla Inwestorów.

Podobne wpisy:

strategie-ktore-wygrywaja-cam-2025-www
Zarządzamy strategiami, które wygrywają!
Strategia US Leaders Index osiągnęła najlepszy wynik (+32,19%) w kategorii "portfele akcji rynków zagranicznych" w całym 2024 roku.
caspar-tfi-luty-2025-www
Komentarz inwestycyjny Caspar TFI – luty 2025 r.
W lutym 2025 roku na rynki finansowe powróciła zmienność, co było szczególnie widoczne na amerykańskich indeksach giełdowych. Te w większości zniżkowały, a technologiczne giganty - jak Tesla - znalazł...
strategie-ktore-wygrywaja-cam-2025-www
Zarządzamy strategiami, które wygrywają!
Strategia US Leaders Index osiągnęła najlepszy wynik (+32,19%) w kategorii "portfele akcji rynków zagranicznych" w całym 2024 roku.
caspar-tfi-luty-2025-www
Komentarz inwestycyjny Caspar TFI – luty 2025 r.
W lutym 2025 roku na rynki finansowe powróciła zmienność, co było szczególnie widoczne na amerykańskich indeksach giełdowych. Te w większości zniżkowały, a technologiczne giganty - jak Tesla - znalazł...
ring-caspar-jestesmy-na-poczatku-drogi-www
Ring Caspara: Jesteśmy na początku drogi
Dyskusja o spółkach, które zaczynają już osiągać przychody z wykorzystywania AI, uwolnionych od „papierologii” lekarzach...
webinar-caspar-uniwersalny-www
Caspar Obligacji Uniwersalny - Webinar 12 marca 2025, 12:00-12:30
Fundusz obligacji, który korzysta z okazji rynkowych. Zarejestruj się na rozmowę z Zarządzającym.
komentarz-cam-luty-2025-www
Komentarz rynkowy Caspar Asset Management S.A.: luty 2025
Niepokoje na rynkach, wyniki finansowe, spółki europejskie i obawy o spowolnienie w USA.
krzysztof-kazmierczak-tekst-blogowy-2
Zwolnienia, wyższe oczekiwania i ceny - Krzysztof Kaźmierczak dla “Parkietu”
Konsumenci niekoniecznie ograniczają wydatki na rozrywkę per se, ale raczej dokonują selekcji i realokacji swoich budżetów.

Udostępnij: