Fundusz swój widzę ogromny – Caspar Obligacji Uniwersalny

Informacja reklamowa. Treść niniejszego komentarza ma wyłącznie cel marketingowy, nie stanowi umowy ani nie jest dokumentem informacyjnym wymaganym na mocy przepisów prawa, nie zawiera informacji wystarczających do podjęcia decyzji inwestycyjnej.

Rozmowa z Witoldem Garstką, zarządzającym rozpoczynającego właśnie działalność subfunduszu Caspar Obligacji Uniwersalny.

– Właśnie ruszył nowy dłużny fundusz Caspar Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych S.A., czyli Caspar Obligacji Uniwersalny. Czy to aby nie jest kanibalizacja? W ofercie jest już przecież Caspar Obligacji Skarbowy.

– To zupełnie inna bajka. Caspar Obligacji Skarbowy koncentruje się na najbezpieczniejszym segmencie rynku kapitałowego, czyli obligacjach skarbowych, o krótszym terminie wykupu i obligacjach o zmiennym oprocentowaniu. To bardzo dobra alternatywa dla depozytów bankowych adresowana do osób niechętnych do podejmowania jakiegokolwiek ryzyka. Z kolei Caspar Obligacji Uniwersalny za wyższe ryzyko powinien odwdzięczyć się w dłuższym okresie wyższą stopą zwrotu.

– Sprecyzujmy. Dla kogo jest Caspar Obligacji Uniwersalny?

– Uniwersalność w nazwie subfunduszu dotyczy przede wszystkim spektrum inwestycyjnego, ale możemy odnieść ją również do klientów. Kierujemy go zarówno do osób chcących inwestować w mniej ryzykowne instrumenty rynku kapitałowego i korzystać z tego, że gromadzą swoje oszczędności w aktywach o korzystnym oprocentowaniu, a czasem zyskują też na wzroście kursu. Ale Caspar Obligacji Uniwersalny jest adresowany również do osób, które chcą mieć portfel funduszy, gdzie dług jest jedną ze składowych. Chodzi o tych inwestorów, którzy samodzielnie budują sobie portfel zrównoważony bądź jakikolwiek inny i – dbając o dywersyfikację – lokują część aktywów w obligacjach. Tu pozwolę sobie powtórzyć – w obrębie produktów dłużnych mamy teraz dla klientów możliwość wyboru między bezpieczniejszym subfunduszem Skarbowym, a inwestującym odważniej Uniwersalnym lub ich połączenia w dowolnych proporcjach.

– Czyli, jak wnioskuję, zaletą Caspara Obligacji Skarbowego jest bezpieczeństwo. Co zatem wyróżnia subfundusz Uniwersalny?

– Otwarcie na różne sektory rynku obligacji i możliwość zmiany alokacji – między nimi – w zależności od sytuacji rynkowej. Czyli korzystanie z aktualnej koniunktury na rynku.

– Przeczytałem materiały dotyczące subfunduszu i znalazłem tam w polityce inwestycyjnej całą masę instrumentów: obligacje skarbowe polskie i zagraniczne, korporacyjne polskie oraz korporacyjne zagraniczne. Dlaczego?

– Celowo zdefiniowaliśmy tak szerokie spektrum inwestycyjne, bo fundusz ma korzystać z okazji rynkowych pojawiających się w różnych momentach. Na przykład dzisiaj widzimy okazje rynkowe przede wszystkim w segmencie obligacji skarbowych, ale to przecież nie będzie trwało wiecznie. Według naszej ekspertyzy, w ciągu najbliższych kwartałów – a na pewno najbliższych lat – wyższą stopę zwrotu będą wypracowywały dobrze dobrane obligacje korporacyjne.

– Dlaczego skarbówki zagraniczne? Polskie obligacje skarbowe oferują atrakcyjne rentowności zarówno z perspektywy historycznej, jak i w porównaniu do zagranicznych…

– Dzisiaj tak, natomiast trzeba pamiętać, że raz na jakiś czas zdarzają się sytuacje tzw. nieefektywności rynkowej. Czyli – mówiąc wprost – przeceny poszczególnych emitentów lub całego sektora, na przykład obligacji rynków krajów zaliczanych do rynków wschodzących. Był też okres, gdy tzw. obligacje PIIGS (zadłużonych krajów południa Europy) zostały przecenione bardzo mocno, nieproporcjonalnie do realiów i wtedy można było trafić na bardzo dobre okazje do zarobku. Chcemy być gotowi na takie sytuacje.

– Masz już wyselekcjonowane kraje, których obligacje mają szansę znaleźć się w portfelu Caspar Obligacji Uniwersalnego?

– Nie, dzisiaj nie. Nie chcemy zakładać z góry określonego scenariusza, stać się niewolnikami jakichś przyjętych wcześniej teoretycznych założeń. Chcemy być przygotowani na wszystkie zmiany i fluktuacje rynkowe, aby nasi klienci – zachowując wysoki poziom bezpieczeństwa – mogli dzięki temu funduszowi zarabiać.

– A propos ryzyka. Zamierzacie inwestować w obligacje korporacyjne, a one zawsze budzą kontrowersje. Niektórzy twierdzą, że inwestowanie w te papiery niesie za sobą podobne ryzyko jak kupowanie akcji.

– Trzeba rozróżnić dwie kwestie. Pierwszą jest ryzyko poszczególnych emitentów, a drugą ryzyko zdywersyfikowanego portfela obligacji korporacyjnych. W pierwszym przypadku ryzyko rzeczywiście potrafi być bardzo wysokie, bo za wyższą stopę zwrotu możemy zapłacić utratą części lub nawet całego zainwestowanego kapitału. Z tego punktu widzenia obligacje korporacyjne potrafią wyrządzić bardzo dużą krzywdę. Natomiast zdywersyfikowany portfel obligacji korporacyjnych bardziej kieruje się statystyką i relacją między średnią stopą zwrotu, a średnią długoterminową stopą problemów (czy mówiąc wprost – bankructw i restrukturyzacji) emitentów. Zakładam, że gdy wejdziemy już w sektor obligacji korporacyjnych, to będziemy budowali portfel zdywersyfikowany, w którym pojedynczy emitent nie będzie stanowił dużego udziału w całym funduszu. To w połączeniu z selekcją obligacji pod względem ryzyka kredytowego, ma zapewnić  żeby ewentualne problemy jednego emitenta nie wpływały znacząco na stopę zwrotu całego funduszu.

– Wrócę do Twojego stwierdzenia „gdy wejdziemy już w sektor obligacji korporacyjnych”. Kiedy to będzie i dlaczego nie teraz?

– Działamy roztropnie. W naszej ocenie mamy dzisiaj rynek sprzedającego. Jest bardzo duży popyt na obligacje korporacyjne, co wynika z popularności funduszy operujących na tym długu oraz z tego, że Otwarte Fundusze Emerytalne (OFE) nie mogą inwestować w obligacje skarbowe. Wydaje się, że dużo emisji jest dzisiaj notowanych zbyt drogo i dlatego na razie będziemy czekać na unormowanie się tego rynku i szukać okazji, gdy one wystąpią.

– Przyczailiście się też na sektor obligacji, nazwijmy go „pomiędzy”.

– Tak, chodzi o obligacje gwarantowane przez Skarb Państwa, ale emitowane przez BGK na rzecz funduszy parabudżetowych, np. Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. One płacą więcej niż obligacje skarbowe, a wiążą się z niewiele większym ryzykiem. Właściwie tylko minimalnie większym. To bardzo dobry substytut dla obligacji korporacyjnych jeśli chodzi o stopę zwrotu, a znacznie bezpieczniejszy.

– Na zakończenie trochę o Tobie. Zarządzający, jego dotychczasowa kariera i osiągnięcia są przez wielu inwestorów brane pod uwagę przy wyborze funduszu.

– Jestem absolwentem Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu ze specjalnością “Inwestycje Kapitałowe i Strategie Finansowe Przedsiębiorstw”. W 2000 roku rozpocząłem pracę w BZ WBK Asset Management S.A (na samym początku w zasadzie WBK AIB Asset Management, jeszcze przed fuzją WBK z Bankiem Zachodnim). Początkowo jako analityk, później zarządzający i kierownik rynku obligacji, a w końcu dyrektor inwestycyjny odpowiedzialny za cały proces inwestycyjny tej spółki. Mimo to moje serce było raczej po stronie długu. Gdy przyszedłem do tamtej firmy była ona bardzo mocno skoncentrowana na akcjach i sektor dłużny dopiero raczkował. Brałem udział w tworzeniu funduszy obligacyjnych którymi później zarządzałem.

– I to z wielkimi sukcesami. Złotym portfelem „Gazety Giełdy Parkiet” zostałeś uhonorowany w 2007 roku.

– Tak, zdobyłem Złoty portfel za wyniki wypracowane w roku 2006 przez zarządzany przeze mnie fundusz Arka BZ WBK Obligacji. Z kolei w 2013 roku zdobyłem nagrodę Alfa przyznawaną przez Analizy Online za efektywność funduszu Santander Prestiż Obligacji Korporacyjnych.

– Wracając jeszcze do Caspara Obligacji Uniwersalnego. Możesz sparafrazować to słynne mickiewiczowskie „fundusz swój widzę ogromny”?

– Naturalnie – już wspomniałem, że moje serce jest po stronie długu. A moim zdaniem dzisiaj inwestor z długim horyzontem inwestycyjnym powinien 2/3 swoich oszczędności ulokować w funduszach obligacyjnych.

Rozmawiał Piotr Gajdziński

Sprawdź aktualne wyniki i kup fundusz Caspar Obligacji Uniwersalny:

Nota Prawna – Niniejszy dokument został sporządzony przez Caspar Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A.

Przedstawione powyżej informacje stanowią informację reklamową, mają charakter informacyjny i nie są ofertą w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeksu Cywilnego. Zawarte w niniejszym dokumencie informacje nie stanowią usługi doradztwa finansowego, prawnego i podatkowego oraz nie należy ich traktować jako rekomendacji dotyczących instrumentów finansowy.

Caspar TFI informuje, że z każdą inwestycją wiąże się ryzyko. Fundusze nie gwarantują realizacji założonego celu inwestycyjnego, ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego.

Prezentowane wyniki funduszu inwestycyjnego zarządzanego przez Caspar TFI są oparte o dane historyczne i nie stanowią gwarancji osiągnięcia identycznych wyników w przyszłości.

Należy liczyć się z możliwością częściowej utraty wpłaconych środków. Indywidualna stopa zwrotu uczestnika nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym funduszu i jest uzależniona od dnia zbycia i odkupienia jednostek uczestnictwa oraz od poziomu pobranych opłat.

Opodatkowanie dochodów z inwestycji w fundusze zależy od indywidualnej sytuacji każdego uczestnika i może ulec zmianie w przyszłości.

Korzyściom wynikającym z inwestowania środków w jednostki uczestnictwa towarzyszą również ryzyka, takie jak: ryzyko nieosiągnięcia oczekiwanego zwrotu z inwestycji, wystąpienia okoliczności, na które uczestnik funduszu nie ma wpływu np. zmiany polityki inwestycyjnej czy połączenia lub likwidacji subfunduszu, a także ryzyko związane ze zmianami regulacji prawnych.

Wśród ryzyk związanych z inwestowaniem należy zwrócić szczególną uwagę na ryzyka dotyczące polityki inwestycyjnej, w tym: rynkowe, walutowe, stóp procentowych, kredytowe, koncentracji, jak również rozliczenia oraz płynności lokat.

Subfundusze Caspar Stabilny Globalny, Caspar Akcji Globalny Megatrendy mogą lokować większość aktywów w inne kategorie lokat niż papiery wartościowe lub instrumenty rynku pieniężnego, tj. w tytuły uczestnictwa lub instrumenty dłużne.

Caspar TFI pobiera opłaty dystrybucyjne za nabycie jednostek uczestnictwa subfunduszy Caspar Parasolowy FIO, za zamiany pomiędzy nimi, a także za zarządzanie nimi. Wysokość poszczególnych opłat wskazana jest w Tabeli Opłat oraz ogłoszeniach o ewentualnych promocjach w opłatach.

Przed podjęciem ostatecznych decyzji inwestycyjnych należy zapoznać się z Prospektem Informacyjnym Caspar Parasolowy FIO oraz z dokumentami Kluczowych Informacji dla Inwestorów.

Podobne wpisy:

strategie-ktore-wygrywaja-cam-2025-www
Zarządzamy strategiami, które wygrywają!
Strategia US Leaders Index osiągnęła najlepszy wynik (+32,19%) w kategorii "portfele akcji rynków zagranicznych" w całym 2024 roku.
caspar-tfi-luty-2025-www
Komentarz inwestycyjny Caspar TFI – luty 2025 r.
W lutym 2025 roku na rynki finansowe powróciła zmienność, co było szczególnie widoczne na amerykańskich indeksach giełdowych. Te w większości zniżkowały, a technologiczne giganty - jak Tesla - znalazł...
strategie-ktore-wygrywaja-cam-2025-www
Zarządzamy strategiami, które wygrywają!
Strategia US Leaders Index osiągnęła najlepszy wynik (+32,19%) w kategorii "portfele akcji rynków zagranicznych" w całym 2024 roku.
caspar-tfi-luty-2025-www
Komentarz inwestycyjny Caspar TFI – luty 2025 r.
W lutym 2025 roku na rynki finansowe powróciła zmienność, co było szczególnie widoczne na amerykańskich indeksach giełdowych. Te w większości zniżkowały, a technologiczne giganty - jak Tesla - znalazł...
ring-caspar-jestesmy-na-poczatku-drogi-www
Ring Caspara: Jesteśmy na początku drogi
Dyskusja o spółkach, które zaczynają już osiągać przychody z wykorzystywania AI, uwolnionych od „papierologii” lekarzach...
webinar-caspar-uniwersalny-www
Caspar Obligacji Uniwersalny - Webinar 12 marca 2025, 12:00-12:30
Fundusz obligacji, który korzysta z okazji rynkowych. Zarejestruj się na rozmowę z Zarządzającym.
komentarz-cam-luty-2025-www
Komentarz rynkowy Caspar Asset Management S.A.: luty 2025
Niepokoje na rynkach, wyniki finansowe, spółki europejskie i obawy o spowolnienie w USA.
krzysztof-kazmierczak-tekst-blogowy-2
Zwolnienia, wyższe oczekiwania i ceny - Krzysztof Kaźmierczak dla “Parkietu”
Konsumenci niekoniecznie ograniczają wydatki na rozrywkę per se, ale raczej dokonują selekcji i realokacji swoich budżetów.

Udostępnij