Informacja reklamowa. W maju uwagę rynków przyciągnęły dwa wydarzenia podkreślające rosnące znaczenie sztucznej inteligencji i geopolityki technologicznej. Podczas Saudi-U.S. Investment Forum w Rijadzie ogłoszono umowy o wartości ponad 300 mld USD, obejmujące m.in. sektor AI. Z kolei Jensen Huang, CEO Nvidii, występując na targach Computex w Tajpej, zapowiedział budowę pierwszego superkomputera AI na Tajwanie, wzmacniając tym samym pozycję regionu jako kluczowego ośrodka innowacji technologicznej.
Miesiąc ulgi dla rynku akcji?
Maj okazał się miesiącem ulgi dla globalnych rynków akcji, a kluczowe indeksy odbiły po wiosennej korekcie. Złagodzenie retoryki handlowej przez administrację USA (odroczenie planowanych ceł na Chiny i UE) pomogło oddalić widmo globalnej wojny handlowej. W efekcie S&P 500 powrócił do poziomów z początku roku, a segment spółek technologicznych ponownie przewodził wzrostom, napędzany entuzjazmem wokół sztucznej inteligencji i świetnymi wynikami Nvidii. Popyt na jej produkty okazał się silny pomimo ograniczeń w sprzedaży do Chin. Silną przewagę nad konkurencją utrzymuje oprogramowanie pozwalające poprawić efektywność chipów.
Zmienność jednak nie zniknęła
Ogólny sentyment na rynku stał się bardziej optymistyczny, choć zmienność nie zniknęła całkowicie – wybrane spółki i sektory (np. branża medyczna) notowały gwałtowne przeceny po negatywnych informacjach, co przypominało, że rynek pozostaje selektywny. W maju pojawiły się także pozytywne informacje dla sektora energetyki atomowej. Kursy spółek dobrze reagowały zarówno na nową ustawę budżetową w USA jak i na rozporządzenie wykonawcze Donalda Trumpa mające na celu wsparcie branży.
Czy inwestorzy czują zagrożenie?
Mimo poprawy nastrojów inwestorzy pozostają wyczuleni na potencjalne zagrożenia. Największym ryzykiem pozostaje możliwe odnowienie presji inflacyjnej – banki centralne wciąż podkreślają, że inflacja może okazać się bardziej uporczywa od prognoz. Równocześnie dane makroekonomiczne muszą potwierdzić pozytywny scenariusz dla gospodarki: widmo recesji nie znikło, zwłaszcza po szoku związanym z wcześniejszymi groźbami taryfowymi i napięciami geopolitycznymi. Spadek cen ropy do najniższych poziomów od wielu miesięcy (Brent ok. 64 USD) odzwierciedla obawy o osłabienie popytu globalnego przy jednoczesnym wzroście podaży. Również czynniki polityczne mogą znów wprowadzić zmienność – pod koniec maja prezydent USA zasugerował, że Chiny nie wywiązują się z umowy handlowej i pogroził ponownym zaostrzeniem kursu.
Scenariusze rynkowe
W nadchodzących tygodniach kluczowe będzie, czy pozytywny scenariusz zdoła się utrzymać. Jeśli inflacja dalej będzie spadać, a banki centralne podtrzymają „gołębi ton”, rynki akcji mogą kontynuować wzrosty. Ceny ropy mogą być pod dalszą presją, o ile OPEC+ nie zmieni taktyki i nie spowolni tempa wzrostu wydobycia, lub nie zmaterializują się ryzyka geopolityczne, takie jak zaostrzenie konfliktu pomiędzy Rosją i Ukrainą.
Podsumowując, obecny sentyment można określić jako umiarkowanie pozytywny, lecz obarczony niepewnością; inwestorzy dostrzegają poprawę warunków, ale utrzymują czujność wobec potencjalnych zagrożeń.
Powyższa treść jest wyłącznie wyrazem osobistych poglądów jej autora i nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia w sprawie nadużyć na rynku (Rozporządzenie UE nr 596/2014) oraz rekomendacji ani porady inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe ani usługi doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, jak również oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego.
Caspar Asset Management S.A. informuje, że z każdą inwestycją wiąże się ryzyko. Poziom tego ryzyka jest zróżnicowany i zależy m.in. od rodzaju strategii inwestycyjnej wybranej przez Klienta. Stopy zwrotu z portfeli mogą podlegać znacznym wahaniom wynikającym m.in. ze zmian wyceny rynkowej papierów wartościowych oraz w szczególności, w przypadku inwestowania w papiery wartościowe notowane za granicą, ze zmian kursów walut.
W związku z tym Klient musi liczyć się z możliwością osiągnięcia gorszego wyniku niż oczekiwany, a także z ryzykiem poniesienia straty.
Przed zleceniem Caspar Asset Management S.A. usługi zarządzania portfelem instrumentów finansowych należy zapoznać się z Regulaminem świadczenia usług zarządzania aktywami przez Caspar Asset Management S.A., który zawiera szczegółowe informacje na temat warunków świadczenia ww. usługi, dostępnych strategii inwestycyjnych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem, zgodnie z określoną strategią inwestycyjną.