Różne odcienie sektora finansowego – Mateusz Janicki dla “Parkietu”

Informacja reklamowa. Choć banki stanowią znaczną część sektora finansowego, jego krajobraz jest znacznie szerszy. Wystarczy wspomnieć o spółkach zajmujących się płatnościami, jak Visa czy Mastercard.

Sektor finansowy bywa postrzegany jako jednorodny i mało ekscytujący. To jednak mylne wyobrażenie. Wystarczy spojrzeć na indeks europejskich banków, którego stopa zwrotu w ciągu ostatnich 2,5 roku przewyższyła nawet wynik słynnych spółek z grupy MAG7. Głównym czynnikiem były podwyższone stopy procentowe, które – mimo obaw – nie doprowadziły do załamania gospodarczego, a jednocześnie pozwoliły bankom generować wyższe zyski i odbudować marże wcześniej będące pod presją.

Choć banki stanowią znaczną część sektora finansowego, jego krajobraz jest znacznie szerszy. Wystarczy wspomnieć o spółkach zajmujących się płatnościami, jak Visa czy Mastercard. Choć tradycyjnie kojarzone z kartami, coraz większy udział w ich przychodach mają usługi zwiększające bezpieczeństwo transakcji, takich jak zaawansowane systemy wykrywania oszustw, tokenizacja oraz usługi chargeback, które chronią użytkowników przed nieautoryzowanymi płatnościami. Coraz większą część ich biznesu stanowią nowe formy płatności, w tym rozwiązania z zakresu fintechu i analityki transakcyjnej. Ciekawym przypadkiem jest również spółka American Express, w której akcjonariacie znajdziemy m.in. Berkshire Hathaway. Jest to firma, która łączy cechy banku i operatora kartowego. W przeciwieństwie do Visy i Mastercarda, nie tylko wydaje karty, ale również sama ponosi ryzyko kredytowe swoich klientów. Nie można zapomnieć również o takich graczach, jak Adyen czy Fiserv, którzy specjalizują się w technologicznym przetwarzaniu płatności, często współpracując z bankami i dużymi detalistami.

Kolejnym klasycznym filarem sektora są ubezpieczyciele. Oni również skorzystali na wyższych stopach procentowych, co przełożyło się na wzrosty ich giełdowych notowań. Ale finansowy ekosystem to także private equity i private credit. Szczególnie ten drugi segment mocno rozwinął się w ostatnich latach – przez jednych chwalony za szybki dostęp do nowych środków dla przedsiębiorców, a krytykowany przez innych za słabą przejrzystość i potencjalne ryzyka systemowe.

Wreszcie na rynku obecne są też firmy obsługujące sam rynek: giełdy, domy maklerskie czy spółki inwestycyjne. Ich kondycja zależy m.in. od poziomu aktywności inwestorów, zmienności rynkowej i koniunktury gospodarczej.

Różnorodność sektora finansowego jest ogromna. I co ważne, w różnych warunkach rynkowych i makroekonomicznych wyniki finansowe poszczególnych firm z tego sektora i ich kursy mogą zachowywać się w odmienny sposób, a to stwarza interesujące możliwości inwestycyjne i dywersyfikacyjne.

Artykuł został opublikowany w Gazecie Giełdy i Inwestorów “Parkiet” w wydaniu z 05.06.2025 r.

Nota prawna – przedstawione powyżej informacje stanowią informację reklamową.

Powyższy komentarz zawierający dane, które pochodzą ze źródeł własnych Caspar Asset Management S.A., służy jedynie celom informacyjnym, reklamowym lub promocyjnym i nie powinien być wyłączną podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji inwestycyjnych.

Powyższa treść jest wyłącznie wyrazem osobistych poglądów jej autora i nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia w sprawie nadużyć na rynku (Rozporządzenie UE nr 596/2014) oraz rekomendacji czy porady inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe ani usługi doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, jak również oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego. Caspar AM informuje, że z każdą inwestycją wiąże się ryzyko. Poziom tego ryzyka jest zróżnicowany i zależy m. in. od rodzaju strategii inwestycyjnej wybranej przez Klienta. Stopy zwrotu z portfeli mogą podlegać znacznym wahaniom wynikającym m. in. ze zmian wyceny rynkowej papierów wartościowych oraz w szczególności, w przypadku inwestowania w papiery wartościowe notowane za granicą ze zmian kursów walut. W związku z tym Klient musi liczyć się z możliwością osiągnięcia gorszego wyniku niż oczekiwany, a także z ryzykiem poniesienia straty.

Przed zleceniem Caspar Asset Management S.A., usługi zarządzania portfelem instrumentów finansowych należy zapoznać się z Regulaminem świadczenia usług zarządzania aktywami przez Caspar Asset Management S.A., który zawiera szczegółowe informacje na temat warunków świadczenia ww. usługi, dostępnych strategii inwestycyjnych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem, zgodnie z określoną strategią inwestycyjną.

Wszelkie materiały przedstawione w niniejszym dokumencie podlegają ochronie na podstawie przepisów prawa autorskiego oraz innych przepisów dotyczących ochrony własności intelektualnej.

Podobne wpisy:

komentarz-cam-maj-2025-www
Komentarz rynkowy Caspar Asset Management S.A.: maj/czerwiec 2025
Maj okazał się miesiącem ulgi dla globalnych rynków akcji, a kluczowe indeksy odbiły po wiosennej korekcie.
ring-caspar-tfi-hossa-www
Ring Caspara: Są warunki na solidną hossę
Dyskusja o ostatnich wzrostach w Stanach Zjednoczonych, możliwym powrocie kapitału do Nowego Jorku i wyczekiwanej nowej hossie.
mateusz-janicki-www
Różne odcienie sektora finansowego - Mateusz Janicki dla “Parkietu”
Choć banki stanowią znaczną część sektora finansowego, jego krajobraz jest znacznie szerszy. Wystarczy...
komentarz-cam-maj-2025-www
Komentarz rynkowy Caspar Asset Management S.A.: maj/czerwiec 2025
Maj okazał się miesiącem ulgi dla globalnych rynków akcji, a kluczowe indeksy odbiły po wiosennej korekcie.
ring-caspar-tfi-hossa-www
Ring Caspara: Są warunki na solidną hossę
Dyskusja o ostatnich wzrostach w Stanach Zjednoczonych, możliwym powrocie kapitału do Nowego Jorku i wyczekiwanej nowej hossie.
caspar-asset-management-karpacz-2025-www
Caspar Asset Management S.A. na konferencji WallStreet 29 w Karpaczu
29. edycja największego w Polsce spotkania inwestorów indywidualnych – konferencji WallStreet.
komentarz-cam-kwiecien-2025-www
Komentarz rynkowy Caspar Asset Management S.A.: kwiecień 2025
Kwiecień przyniósł inwestorom sporą dawkę niepewności. Zaczynał się od szoku po zapowiedzi ceł, aby przez ostrożne prognozy przejść do umiarkowanego optymizmu.
komentarz-caspar-tfi-kwiecien-2025-w
Komentarz inwestycyjny Caspar TFI – kwiecień 2025 r.
Kwiecień zapisał się na rynkach finansowych jako miesiąc napięć i zaskoczeń – ogłoszenie ceł przez Donalda Trumpa wywołało globalną falę niepewności.

Udostępnij