Caspar Akcji Europejskich

Inwestuje na rynkach europejskich.

Więcej: Caspar Akcji EuropejskichCaspar Stabilny

Ogranicza zmienność, inwestuje globalnie, stabilny wzrost w długim terminie.

Więcej: Caspar Stabilny

Strategia Akcyjna
Środkowej i Wschodniej Europy

Koncentruje się na rynkach akcyjnych Środkowej i Wschodniej Europy.

Więcej: MASIW

Strategia Zrównoważona
Środkowej i Wschodniej Europy

Inwestycje w regionie przy założeniu średniego ryzyka inwestycyjnego.

Więcej: MZSIW

Strategia Stabilnego Wzrostu
Środkowej i Wschodniej Europy

Inwestycje w regionie przy założeniu małego ryzyka inwestycyjnego.

Więcej: MSWSIWStrategia
Akcji Skoncentrowanych

Koncentruje się na mniejszej liczbie starannie wyselekcjonowanych papierów.

Więcej: MASStrategia
Akcji Spółek Stefy Euro

Celem inwestycyjnym jest uzyskanie długoterminowej rentowności portfela.

Więcej: MASSEStrategia Stabilnego Wzrostu
Akcji Skoncentrowanych

Podstawowym kryterium wyboru lokat jest analiza fundamentalna.

Więcej: SMSWASStrategia Akcyjna
USA

Koncentruje się na rynkach Stanów Zjednoczonych (USA).

Więcej: MAUSAStrategia Zrównoważona
Akcji Skoncentrowanych

Celem inwestycyjnym jest wzrost wartości Portfela i pobicie Benchmarku.

Więcej: SMZAS

tekst alternatywnytekst alternatywny

Kim jesteśmy, jak inwestujemy,
co nas wyróżnia
CZYTAJ >>>

A A A

Strategia Akcji Skoncentrowanych – sierpień 2020

Błażej Bogdziewicz, zarządzający Strategią Akcji Skoncentrowanych, czerwiec 2018, okazje w wielu sektorachBłażej Bogdziewicz, zarządzający Strategią Akcji Skoncentrowanych:

Strategia Akcji Skoncentrowanych osiągnęła w sierpniu 2020 roku stopę zwrotu w wysokości 2,38%, podczas gdy benchmark wzrósł o 5,99%.

W pierwszych dniach września 2020 roku na rynkach akcji obserwowaliśmy korektę, która szczególnie dotknęła spółki z sektora technologii.

Prognozy

Wcześniej na rynkach akcyjnych byliśmy świadkami spektakularnych wzrostów kursów spółek technologicznych, w tym największych, zatem ostatnia korekta jest zrozumiała. Spektakularne wzrosty na rynkach akcji nie byłyby możliwe bez ultraniskich, często ujemnych, rentowności obligacji. Przykładowo 50-letnie obligacje rządu Szwajcarii mają rentowność ok. 0,35% poniżej zera. Oznacza to, że inwestorzy, którzy je kupują i będą trzymać do wykupu (względnie ich spadkobiercy) mają zagwarantowaną nominalną stratę we franku szwajcarskim w wysokości ok. 16%. Jeżeli założymy, że inflacja w Szwajcarii wyniesie w tym czasie 1% rocznie, to realna strata sięga blisko 50%. Na tym tle ceny wielu spółek na rynku akcji nie wyglądają na oderwane od rzeczywistości. Spółki generują wyraźnie wyższy dochód niż obligacje, w tym niejednokrotnie te spekulacyjne i jednocześnie w wielu przypadkach powinny osiągać w kolejnych latach wzrost przychodów i przepływów gotówkowych na poziomie wyraźnie powyżej inflacji. Oczywiście, ewentualny istotny wzrost rentowności obligacji skarbowych miałby negatywny wpływ na kursy akcji wielu spółek. Ale aby do tego doszło, potrzebna byłaby zapewne istotna zmiana polityki banków centralnych. Wypowiedzi przedstawiciel banków centralnych, w tym amerykańskiego FED-u wskazują jednak, że należy raczej oczekiwać kontynuacji dotychczasowej polityki. Podczas ostatniej konferencji w Jackson Hole szef FED-u, Jerome Powell, wyraził pogląd, że amerykański bank centralny powinien wobec niskich odczytów inflacji w przeszłości przez jakiś czas tolerować jej wyższy poziom.

Dane gospodarcze

Dane gospodarcze, w szczególności te płynące z globalnego przemysłu, pokazywały w sierpniu tego roku wyraźną poprawę koniunktury. Wskaźnik JP.Morgan Global Manufacturing PMI osiągnął w sierpniu poziom 51,8 punktu, co jest najwyższym poziomem od 21 miesięcy. Odczyty powyżej 50 punktów oznaczają poprawę koniunktury. Sama poprawa aktywności gospodarczej nie jest zaskoczeniem, gdyż gospodarki w wielu państwach były niedawno w dużym stopniu zamknięte, ale cieszyć może przyspieszenie tempa poprawy wskaźników gospodarczych.

Wybory w USA

Wzrost zmienności na rynkach może wynikać ze zbliżania się daty wyborów prezydenckich w USA, którym towarzyszy wyjątkowo duża polaryzacja amerykańskiego społeczeństwa. Sondaże w dalszym ciągu pokazują większe poparcie dla Joe Bidena, ale notowania prezydenta Trumpa zaczęły ostatnio wyraźnie rosnąć, przy czym należy pamiętać, że istotna część zwolenników kandydata Republikanów nie chce ujawniać swych poglądów. Ewentualna reelekcja Donalda Trumpa oznacza mniejsze ryzyko wzrostu podatków i regulacji. Najgorszym scenariuszem byłby wynik wyborów zbliżony do remisu, który mógłby być kontestowany przez jednego z kandydatów.

Strategia Akcji Skoncentrowanych osiągnęła w sierpniu 2020 roku stopę zwrotu w wysokości 2,38%, podczas gdy benchmark wzrósł o 5,99%.


Podobne wpisy:

Ryzyko inwestycyjne

.

Co to stopa zwrotu

.

Strategia Akcji Skoncentrowanych


Zobacz nasz kanał!

TAGI: cam,

Simple Share Buttons

Strategia Akcji Skoncentrowanych – sier…

autor: Błażej Bogdziewicz, CFA czas czytania: 2 min