Fundusze Inwestycyjne Otwarte (FIO)

Zacznij już od 1000 zł. Szybka i bezpieczna rejestracja online. Buduj swój portfel funduszy inwestycyjnych przez Internet.


Inwestuj w obligacje - Caspar Obligacji


Dbaj o stabilny wzrost - Caspar Stabilny


Inwestuj globalnie - Caspar Globalny


Inwestuj w Europie - Caspar Akcji Europejskich


Kup fundusz

Strategie Asset Management

Sprawdź pełną ofertę strategii zarządzania aktywami i wybierz dopasowaną do potrzeb.

Pamiętaj, że - jeżeli nie znajdziesz odpowiadającej na Twoje zapotrzebowania - mozemy stworzyć strategię o indywidualnym charakterze.


Więcej: Strategie Inwestycyjne


Zostań klientem

Wyniki zarządzania
OSTRZEŻENIE - oszuści podszywają się pod pracowników oraz spółkę Caspar Asset Management S.A. »
tekst alternatywny tekst alternatywny

Kim jesteśmy, jak inwestujemy,
co nas wyróżnia
CZYTAJ >>>

Nasza filozofia inwestowania
to Twój zysk CZYTAJ >>>

A A A

Strategia Akcyjna USA – czerwiec 2020

Łukasz Zymiera, zarządzający - Strategia Akcyjną USA - skutki rozprzestrzeniania się wirusa Łukasz Zymiera, zarządzający Strategią Akcyjną USA:

Strategia Akcyjna USA w czerwcu br. odnotowała wzrost o 1,8%, przy wzroście benchmarku o 1,7%. Od początku roku do końca czerwca Strategia uzyskała stopę zwrotu na poziomie +17,6%, przy benchmarku, który wzrósł o 2,2%.

Bardzo pozytywny wynik Strategii w tym roku względem benchmarku jest rezultatem dobrej selekcji spółek do portfela. W ramach strategii przeważaliśmy inwestycje w sektor technologiczny. Wiele spółek z obszaru handlu internetowego, produkcji gier czy oprogramowania zyskało na obecnej pandemii. Z drugiej strony, unikaliśmy inwestycji w branże, które najbardziej odczuwają skutki rozprzestrzeniania się wirusa, m.in. w branżę turystyczną, lotniczą, motoryzacyjną czy bankową. Równocześnie zwracaliśmy szczególną uwagę na sytuację finansową spółek, tzn. nie inwestowaliśmy w spółki mocno zadłużone, które w warunkach znacznego pogorszenia się koniunktury gospodarczej miałyby trudności finansowe.

Pierwsze półrocze br. zostanie na długo zapamiętane przez inwestorów. Rozprzestrzenianie się wirusa wywołało globalną panikę na rynkach finansowych w marcu i spadki indeksów o kilkadziesiąt procent. Widmo recesji wymusiło na bankach centralnych i rządach bezprecedensowe działania. Dodruk pieniądza przez banki centralne i rządowe pakiety ratunkowe zapobiegły fali bankructw, a pakiety stymulacyjne mogą przełożyć się w długim terminie pozytywnie na wyniki finansowe wielu spółek.

Co dalej?

Obecnie indeksy akcyjne znajdują się blisko historycznych szczytów, a indeks spółek technologicznych Nasdaq jest kilkanaście procent wyżej niż był przed okresem pandemii. W tym samym czasie na świecie notowana jest coraz wyższa liczba zakażonych koronawirusem, a w niektórych krajach, m.in. USA czy Brazylia, liczba zakażeń przybiera na sile. Rynki, jak i ludzie, przyzwyczają się do życia z wirusem. Po marcowym szoku i dużej niepewności wsparcie przyszło ze strony banków centralnych i rządów, ale nie tylko. Wyniki wielu spółek za pierwszy kwartał i komentarze zarządów do ówczesnej sytuacji na rynku nie były aż tak złe jak oczekiwano. Obecnie trwa sezon wyników za drugi kwartał i spółki m.in. z branży półprzewodnikowej raportują wyniki wyższe od prognoz rynkowych.

Z drugiej strony nie widzimy znacznych napływów do globalnych funduszy akcyjnych. Według Bank of America, na podstawie danych bazy EPFR, popularnością cieszą się fundusze pieniężne, obligacyjne oraz złota. Ponadto, z ankiet przeprowadzanych przez banki inwestycyjne pozycjonowanie inwestorów, czyli zaangażowanie w akcje, pozostaje na niskich poziomach. Świadczy to, że nie mamy do czynienia z hurraoptymizmem na rynku, a poprawiające się dane gospodarcze i wyniki finansowe spółek mogą przyciągnąć kapitał na rynek akcyjny. Warto zwrócić przy tym uwagę, że żyjemy obecnie w świecie zerowych stóp procentowych i środki ulokowane na lokatach, funduszach pieniężnych czy obligacjach mogą nie uchronić wartości kapitału przed inflacją. Kapitał może poszukiwać aktywów, które zaoferują realny wzrost wartości.

Jak inwestujemy

W ostatnich tygodniach została zwiększona alokacja w akcje. Dokupione zostały spółki z branży półprzewodników oraz dostarczające infrastrukturę telekomunikacyjną. Spółki te powinny korzystać na większych wydatkach związanych z przechowywaniem i przesyłem danych. Zmniejszone zostało zaangażowanie w spółki zajmujące się oprogramowaniem, które mimo naszego pozytywnego nastawienia do perspektyw stojącymi przed tymi biznesami, zrobiły się zbyt drogie.

Obecnie w ramach Strategii Akcyjnej USA nieco ponad 60% środków jest zainwestowane w akcje, a pozostała część to fundusz ETF inwestujące w obligacje rządowe USA indeksowane inflacją, fundusz ETF odzwierciedlający cenę złota oraz gotówka. W ramach strategii nie zabezpieczamy ryzyka walutowego tzn. aktywa strategii nominowane są w dolarze i w przypadku znacznego umocnienia się złotego w stosunku do dolara będzie miało to negatywny wpływ.

Wyniki historyczne

Za rok 2019 Strategia Akcyjna USA wypracowała stopę zwrotu w wysokości +39,9%, przy benchmarku +32,2%. Za rok 2018 Strategia Akcyjna USA wypracowała stopę zwrotu na poziomie +21,4%, przy benchmarku +2,6%.

Podobne wpisy:

Ryzyko inwestycyjne – czym jest, jak się chronić?

.

Co to stopa zwrotu – czym jest, jak ją obliczać?

.

Jak rozpocząć proces inwestowania i stać się inwestorem?


Zobacz nasz kanał!

TAGI: cam,

Strategia Akcyjna USA – czerwiec 2020

autor: Łukasz Zymiera czas czytania: 3 min