Fundusze Inwestycyjne Otwarte (FIO)

Zacznij już od 1000 zł. Szybka i bezpieczna rejestracja online. Buduj swój portfel funduszy inwestycyjnych przez Internet.


Inwestuj w obligacje - Caspar Obligacji


Dbaj o stabilny wzrost - Caspar Stabilny


Inwestuj globalnie - Caspar Globalny


Inwestuj w Europie - Caspar Akcji Europejskich


Kup fundusz

Strategie Asset Management

Sprawdź pełną ofertę strategii zarządzania aktywami i wybierz dopasowaną do potrzeb.

Pamiętaj, że - jeżeli nie znajdziesz odpowiadającej na Twoje zapotrzebowania - mozemy stworzyć strategię o indywidualnym charakterze.


Więcej: Strategie Inwestycyjne


Zostań klientem

Wyniki zarządzania
OSTRZEŻENIE - oszuści podszywają się pod pracowników oraz spółkę Caspar Asset Management S.A. »
tekst alternatywny tekst alternatywny

Kim jesteśmy, jak inwestujemy,
co nas wyróżnia
CZYTAJ >>>

Nasza filozofia inwestowania
to Twój zysk CZYTAJ >>>

A A A

Strategia Akcyjna USA – grudzień 2021

Błażej Bogdziewicz, zarządzający Strategią Akcji Skoncentrowanych, awersja do ryzyka Błażej Bogdziewicz, zarządzający Strategią Akcyjną USA:

Strategia Akcyjna USA odnotowała w grudniu 2021 roku spadek o 1.48% podczas gdy benchmark wzrósł o 2.37%. Stopa zwrotu strategii w całym roku wyniosła 17.68%, a stopa zwrotu z benchmarku 36.60%.

Bieżący rok zaczął się na rynkach akcji w USA i Europie od wyraźnych spadków. Dla części spółek, w szczególności biotechnologicznych oraz wielu średnich i mniejszych spółek z sektora IT, spadki te były kontynuacją wcześniejszej wyraźnej przeceny.

Inwestorzy w obawie przed inflacją oraz podwyżkami stóp procentowych przez Fed ograniczali zaangażowanie w spółki wzrostowe i zwiększali zaangażowanie w spółki „value” min. z branży finansowej, motoryzacyjnej czy energetycznej. Niektórzy analitycy oczekują bardzo agresywnych działań ze strony Fedu. Tym nie mniej wysoka inflacja, którą obserwujemy w USA i wielu innych krajach, tylko częściowo jest wynikiem wcześniejszej łagodnej polityki monetarnej i fiskalnej, czy mówiąc wprost, efektem dodruku pieniądza. Cały czas na inflację wpływają wynikające z pandemii zakłócenia w łańcuchach dostaw, ale też rosnące ceny energii wynikające z niewielkich w ostatnich latach inwestycji w stabilne źródła energii. Fed, podnosząc stopy procentowe, nie zakończy pandemii ani też nie zwiększy podaży ropy naftowej.

Może oczywiście ograniczyć popyt w gospodarce i w ten sposób zmniejszyć presję inflacyjną, ale zbyt agresywne działania mogą prowadzić do recesji. Byłby to, w mojej ocenie, błąd w polityce monetarnej, którego nie można jednak wykluczyć. W naszym bazowym scenariuszu zakładamy jednak, że Fed nie popełni błędu i co prawda rozpocznie proces zaostrzania polityki pieniężnej, ale będzie on wolniejszy niż ten, którego obawia się wielu analityków i inwestorów. Z pewnością najbliższe posiedzenie Fedu, które odbędzie się w dniach 25 i 26 stycznia, będzie cieszyło się wyjątkowym zainteresowaniem. Jeżeli Fed zdecyduje się na agresywne zaostrzanie polityki pieniężnej, może to negatywnie wpłynąć na sytuację wielu spółek cyklicznych. Paradoksalnie część spółek wzrostowych z uwagi na mniejsze uzależnienie od koniunktury gospodarczej może być w relatywnie lepszej sytuacji.

Gwałtowna przecena stworzyła w naszej ocenie wiele ciekawych okazji inwestycyjnych. Inwestując na rynkach finansowych, jak zawsze dużą uwagę przykładamy do analizy fundamentalnej. Jesteśmy przekonani, że jeżeli biznes spółki będzie się dobrze rozwijał, a wartość rynkowa nie jest wygórowana, to z czasem inwestycje w takie spółki przyniosą pozytywne owoce. Szczególnie wiele okazji inwestycyjnych widzimy obecnie w branży biotechnologicznej, ale także wśród niektórych spółek oferujących oprogramowanie czy świadczące usługi przez Internet. W przypadku obu grup spółek można znaleźć takie, których kursy spadły przeszło 60%-70%, a długoterminowe perspektywy biznesowe w naszej ocenie się nie pogorszyły. Oczywiście nie wiemy jak długo potrwa obecna przecena. Historia pokazuje, że praktycznie wszystkie spółki, które osiągnęły sukces biznesowy, przechodziły niejednokrotnie przez okresy istotnego spadku kursów ich akcji. Jesteśmy też świadomi, że na rynku są spółki, które osiągnęły podczas ostatniej hossy bardzo wysokie wyceny, a ich modele biznesowe są wątpliwe. Kłopoty tych spółek mogą pogarszać sentyment dla całego rynku.

Dla rynków akcji, przynajmniej niektórych branż, czynnikiem ryzyka jest też istotny dalszy wzrost cen surowców energetycznych. Widzimy okazje inwestycyjne wśród spółek z sektora energii, min. wśród amerykańskich producentów gazu ziemnego.

Strategia Akcyjna USA odnotowała w grudniu 2021 roku spadek o 1.48% podczas gdy benchmark wzrósł o 2.37%. Stopa zwrotu strategii w całym roku wyniosła 17.68%, a stopa zwrotu z benchmarku 36.60%.

Podobne wpisy:TAGI: cam,

Strategia Akcyjna USA – grudzień 2021…

autor: Błażej Bogdziewicz, CFA czas czytania: 3 min