Fundusze Inwestycyjne Otwarte (FIO)

Zacznij już od 1000 zł. Szybka i bezpieczna rejestracja online. Buduj swój portfel funduszy inwestycyjnych przez Internet.


Inwestuj w obligacje - Caspar Obligacji


Dbaj o stabilny wzrost - Caspar Stabilny


Inwestuj globalnie - Caspar Globalny


Inwestuj w Europie - Caspar Akcji Europejskich


Kup fundusz

Strategie Asset Management

Sprawdź pełną ofertę strategii zarządzania aktywami i wybierz dopasowaną do potrzeb.

Pamiętaj, że - jeżeli nie znajdziesz odpowiadającej na Twoje zapotrzebowania - mozemy stworzyć strategię o indywidualnym charakterze.


Więcej: Strategie Inwestycyjne


Zostań klientem

Wyniki zarządzania
OSTRZEŻENIE - oszuści podszywają się pod pracowników oraz spółkę Caspar Asset Management S.A. »
tekst alternatywny tekst alternatywny

Kim jesteśmy, jak inwestujemy,
co nas wyróżnia
CZYTAJ >>>

Nasza filozofia inwestowania
to Twój zysk CZYTAJ >>>

A A A

Strategia Akcyjna USA – październik 2020

Błażej Bogdziewicz, zarządzający Strategią Akcji Skoncentrowanych, czerwiec 2018, okazje w wielu sektorach Błażej Bogdziewicz, zarządzający Strategią Akcyjną USA:

Strategia Akcyjna USA osiągnęła w październiku 2020 roku stopę zwrotu w wysokości 0,23%, podczas gdy benchmark spadł o 0,35%.

Podobnie jak w przeszłości również w tym roku inwestorzy po ważnych wyborach, w tym przypadku wyborach prezydenckich w USA, nabrali apetytu na ryzyko.

Wyniki wyborów a rynki

Wyniki ogłoszone przez poszczególne stany wskazują na sukces Joe Bidena, ale prezydent Trump zapowiedział podjęcie kroków prawnych twierdząc, że są liczne dowody na fałszerstwa wyborcze. Ten scenariusz był uznawany wcześniej przez analityków za szczególnie negatywny. Dodatkowo Republikanie uzyskali dużo lepszy od oczekiwań części mediów wynik w wyborach do amerykańskiego Kongresu i mają spore szanse na utrzymanie kontroli nad Senatem. Ostatecznie dowiemy się o tym po przeprowadzeniu w stanie Georgia wyborów uzupełniających. Ewentualny sukces Republikanów w tych wyborach zmniejsza szanse na uruchomienie przez Joe Bidena zapowiadanego wcześniej programu wydatków publicznych, przynajmniej w dużej skali. Jednocześnie jednak zmniejsza też perspektywy podniesienia podatków, co teraz wbrew wcześniejszym ocenom uznawane jest przez wielu za pozytywny scenariusz. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że na rynki finansowe oprócz wydarzeń i ich interpretacji wpływają pozycje inwestorów. Najwyraźniej niektórzy inwestorzy ograniczali inwestycje na rynkach akcji przed wyborami, a obecnie zwiększają alokację.

Szczepionka

Kilka dni po wyborach doszło do ogłoszenia danych trzeciej fazy dwóch różnych programów badań klinicznych szczepionki na wirusa SARS-CoV-2 przez konsorcjum firm Pfizer i BioNTech oraz firmę Moderna. W obu przypadkach ogłoszone wyniki wskazują na wysoką skuteczność szczepionki oraz brak poważnych efektów ubocznych. Można oczekiwać, że w najbliższych miesiącach podane będą kolejne pozytywne dane o wynikach badań nad szczepionkami i lekami na wspomnianego koronawirusa. Pozwala to mieć nadzieję, że w przyszłym roku powoli będziemy żegnali się z pandemią, która doświadcza globalną społeczność w obecnym roku.

Polityka fiskalna

Pozytywne informacje napływające z firm farmaceutycznych przyczyniły się do wzrostów kursów spółek z sektorów, które w tym roku szczególnie ucierpiały i jednocześnie przyczyniły się do niewielkiej korekty kursów wielu spółek z szeroko pojmowanego sektora technologii. Faktycznie można oczekiwać w przyszłym roku poprawy sytuacji gospodarczej. Spodziewam się kontynuowania ekspansywnej polityki fiskalnej i monetarnej w większości dużych gospodarek przy jednocześnie dużym wzroście aktywności gospodarczej, w tym inwestycji w sektorze prywatnym. Niekoniecznie oznacza to konieczność istotnego przemodelowania zarządzanych przez nas portfeli. Rozsądnie wycenione spółki z sektora technologicznego w mojej ocenie powinny być beneficjentami wieloletnich trendów zmieniających światową gospodarkę, które nie skończą się wraz z końcem pandemii. Największym zagrożeniem dla hossy na rynku akcji, w tym spółek określanych jako wzrostowe, wydaje się istotny wzrost stóp procentowych, co jednak obecnie wydaje się być dość odległym scenariuszem.

Regional Comprehensive Economic Partnership

Po amerykańskich wyborach prezydenckich byliśmy też świadkami powstania największej na świecie strefy wolnego handlu Regional Comprehensive Economic Partnership obejmującej piętnaście gospodarek azjatyckich, w tym Chin, Japonii, Korei Południowej i Australii. Jest to niewątpliwie sukces Chin i zapewne będzie kontestowany przez USA, które mogą wywierać presję na poszczególne państwa, aby nie ratyfikowały podpisanego porozumienia. Konfrontacja chińsko-amerykańska nie skończy się wraz z końcem prezydentury Donalda Trumpa. Będzie prawdopodobnie skutkowała m.in. wyścigiem zbrojeń, który będzie obejmował inwestycje w strategiczne branże, produkujące zarówno na potrzeby gospodarki cywilnej, jak i wojska, takie jak przemysł produkcji półprzewodników bądź przemysł kosmiczny.

Technologiczny wymiar wyścigu zbrojeń może zwiększyć przewagę gospodarki amerykańskiej, a potencjalnie również chińskiej, nad gospodarkami Europy. Warto tutaj zaznaczyć, że wśród analityków zajmujących się geopolityką, szczególnie tych azjatyckich, dominuje pogląd, że to Chiny są zdecydowanym faworytem w obserwowanym konflikcie. Na zmianę układu sił wskazują ostatnie wydarzenia w Górskim Karabachu. Armia Azerbejdżanu wspierana przez Turcję zmusiła Armenię do podpisania porozumienia pokojowego zawierającego istotne ustępstwa, w tym korektę granic. Podpisane porozumienie jest sukcesem Turcji i w mniejszym stopniu Rosji, której wojska mają stacjonować w Górskim Karabachu i gwarantować pokój. Z drugiej strony jest też dużą porażką państw Zachodu, w tym Francji, która sympatyzowała z Armenią, m.in. z uwagi na dużą liczbę mieszkańców o ormiańskich korzeniach. Przebieg opisanego konfliktu zwiększa ryzyko pojawienia się kolejnych konfrontacji militarnych.

Strategia Akcyjna USA osiągnęła w październiku 2020 roku stopę zwrotu w wysokości 0,23%, podczas gdy benchmark spadł o 0,35%.

Podobne wpisy:

Ryzyko inwestycyjne – czym jest, jak się chronić?

.

Co to stopa zwrotu – czym jest, jak ją obliczać?

.

Jak rozpocząć proces inwestowania?


Zobacz nasz kanał!

TAGI: cam,

Strategia Akcyjna USA – październik 20…

autor: Błażej Bogdziewicz, CFA czas czytania: 3 min