Fundusze Inwestycyjne Otwarte (FIO)

Zacznij już od 1000 zł. Szybka i bezpieczna rejestracja online. Buduj swój portfel funduszy inwestycyjnych przez Internet.


Inwestuj w obligacje - Caspar Obligacji


Dbaj o stabilny wzrost - Caspar Stabilny


Inwestuj globalnie - Caspar Globalny


Inwestuj w Europie - Caspar Akcji Europejskich


Kup fundusz

Strategie Asset Management

Sprawdź pełną ofertę strategii zarządzania aktywami i wybierz dopasowaną do potrzeb.

Pamiętaj, że - jeżeli nie znajdziesz odpowiadającej na Twoje zapotrzebowania - mozemy stworzyć strategię o indywidualnym charakterze.


Więcej: Strategie Inwestycyjne


Zostań klientem

Wyniki zarządzania
OSTRZEŻENIE - oszuści podszywają się pod pracowników oraz spółkę Caspar Asset Management S.A. »
tekst alternatywny tekst alternatywny

Kim jesteśmy, jak inwestujemy,
co nas wyróżnia
CZYTAJ >>>

Nasza filozofia inwestowania
to Twój zysk CZYTAJ >>>

A A A

Co zrobić z „500 zł na dziecko”?

Co zrobić z 500 zł na dziecko? Nim zainwestujesz pieniądze z 500 zł na dziecko, przeczytaj ten tekst i rozważ możliwe drogi wykorzystania nowych funduszy.

Prawdopodobnie wiosną portfele wielu polskich rodzin wzbogacą się o 500 zł, a niektórych nawet o wielokrotność tej kwoty. Jak żyć w tej sytuacji? Pieniądze można oczywiście różnie wykorzystać, ale dodatkową kwotę lepiej zainwestować niż kupować dziecku kolejne zestawy Lego i lalki Barbie.

Beneficjentem rządowego programu mają być dzieci. Może więc warto skumulować te pieniądze i zatroszczyć się o to, aby w przyszłości ułatwiły Twojemu potomkowi start w dorosłość? Zainwestować, aby Twoja pociecha mogła w przyszłości studiować na renomowanej uczelni? Kupić mieszkanie, a choćby i sfinansować wchodzącemu w dorosłość młodemu człowiekowi podróż dookoła świata? Taka podróż człowieka kształtuje.

Możliwości jest bez liku. Ale najgorszą jest roztrwonienie tych pieniędzy na głupstwa.

Policzmy:

Przez rok z tego tytułu, jeśli będziemy sumiennie odkładać owe 500 zł z programu rządowego, będziemy mieli zainwestowane 6 500 zł, po dwóch latach będzie to już 12 500, a po pięciu latach 30 000 zł. Ale tylko wówczas, gdy będziemy te pieniądze „inwestowali” w skarpetę lub bieliźniarkę. To byłoby gorsze niż zbrodnia, to byłby błąd finansowy! Wprzęgnijmy więc do tego rydwanu fundusze inwestycyjne. Niech cały świat pracuje dla Twojego dziecka. A wtedy…

Lepiej mieć ponad 35 tys. niż 30 tys. zł

Policzmy jeszcze raz. Przyjmujemy dość bezpieczne założenie, że średnioroczna stopa zwrotu z rynku akcji globalnych będzie wynosiła 6%, czyli 0,5% miesięcznie. Bardzo ostrożna kalkulacja. W takim wypadku po pięciu latach rynek kapitałowy zarobi dla naszego dziecka, dodatkowo, 5 059,44 zł. W tej sytuacji do dyspozycji naszego dziecka będzie łącznie 35 059,44 zł. A to już coś! To tak, jakbyśmy owe 500 zł dostawali jeszcze przez dziesięć miesięcy!

A przecież nic nie stoi na przeszkodzie, aby 500 zł na dziecko nie inwestować przez lat dwadzieścia.

 


 

Czytaj także nasze pozostałe poradniki:

 

Co zrobić z „500 zł na dziecko”?

autor: Piotr Gajdziński czas czytania: <1 min