Fundusze Inwestycyjne Otwarte (FIO)

Zacznij już od 1000 zł. Szybka i bezpieczna rejestracja online. Buduj swój portfel funduszy inwestycyjnych przez Internet.


Inwestuj w obligacje - Caspar Obligacji


Dbaj o stabilny wzrost - Caspar Stabilny


Inwestuj globalnie - Caspar Globalny


Inwestuj w Europie - Caspar Akcji Europejskich


Kup fundusz

Strategie Asset Management

Sprawdź pełną ofertę strategii zarządzania aktywami i wybierz dopasowaną do potrzeb.

Pamiętaj, że - jeżeli nie znajdziesz odpowiadającej na Twoje zapotrzebowania - mozemy stworzyć strategię o indywidualnym charakterze.


Więcej: Strategie Inwestycyjne


Zostań klientem

Wyniki zarządzania
OSTRZEŻENIE - oszuści podszywają się pod pracowników oraz spółkę Caspar Asset Management S.A. »
tekst alternatywny tekst alternatywny

Kim jesteśmy, jak inwestujemy,
co nas wyróżnia
CZYTAJ >>>

Nasza filozofia inwestowania
to Twój zysk CZYTAJ >>>

A A A

Strategia na dobry początek

Przeczytaj, nim zainwestujesz. Jak inwestować?

Zanim zainwestujesz, przeczytaj! Jak inwestować? | CASPAR
Jesteś już zdecydowany na zakup jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych.

Oszacowałeś ryzyko, wiesz jaki jest Twój horyzont inwestycyjny, rozumiesz podstawowe prawidła dywersyfikacji. Masz więc za sobą analityczny etap pracy. Teraz pora przystąpić do działania.

W Caspar TFI SA masz do wyboru cztery subfundusze Caspar Parasolowy FIO:

Dodatkowo istnieje kilka możliwości zakupu jednostek uczestnictwa. Możesz udać się do jednego z naszych dystrybutorów. Na przykład skontaktować się z F-Trust SA, odwiedzić jeden z oddziałów dystrybutora (pełna lista dystrybutorów subfunduszy Caspar Parasolowy FIO dostępna w zakładce “dystrybutorzy”). Ale najprostszym i najłatwiejszym sposobem jest zakup jednostek uczestnictwa subfunduszy Caspar Parasolowy FIO za pomocą Internetu. Jesteś już na naszej stronie, więc po prostu przejdź na stronę główną i kliknij w okienko Zainwestuj online. To proste, łatwe i przyjemne.

Sprawdź też nasz poradnik: Czym jest fundusz parasolowy?

Uśrednianie cen

Nim jednak to zrobisz, nim zainwestujesz pieniądze, zastanów się, czy warto od razu rzucać się na głęboką wodę i jednorazowo inwestować dużą kwotę. Oczywiście, ma to swoje zalety – kupując jednostki uczestnictwa subfunduszy Caspar Parasolowy FIO stwarzasz sobie szansę na szybsze osiągnięcie większego zysku. Ale pamiętaj! Dopiero zaczynasz, nadal targają Tobą pewne wątpliwości. Dlatego zalecamy ostrożność.

Proponujemy, abyś – przynajmniej na początku – inwestował mniejsze kwoty, ale za to robił to regularnie. Dzięki ostrożnemu, systematycznemu inwestowaniu osiągniesz efekt uśredniania ceny. A to doskonały sposób zabezpieczenia się przed ryzykiem spadku ceny.

Sprawdź też nasz poradnik: W co inwestować małe kwoty?

Policzmy co z tego wynika

Przykład. Jest 15 października. Cena jednostki uczestnictwa funduszu akcyjnego XYZ wynosi 100 zł. Twój znajomy postanawia zainwestować w ten fundusz 30 tysięcy zł. Tymczasem miesiąc później, cena jednostki uczestnictwa spada do 95 zł, a w grudniu obniża się o kolejne 5 zł. Początek roku jest lepszy, giełda idzie w górę, a cena jednostki uczestnictwa kupiona przez Twojego znajomego rośnie do 98 zł.

Jaki jest efekt? Po czterech miesiącach wartość inwestycji Twojego znajomego wynosi 29,4 tys. zł i jest niższa o 2%. Niewiele, ale jednak.

Ty znasz już naszą filozofię i życie nauczyło Cię ostrożności. Dlatego zamiast jednorazowo zainwestować całe 30 tysięcy zł, postanawiasz kupić jednostki uczestnictwa funduszu akcyjnego za 10 tysięcy, a pozostałe 20 tysięcy spokojnie czekają, zainwestowane na przykład w subfundusz Caspar Ochrony Kapitału, który jest bezpieczniejszy i narażony na mniejsze wahania cen niż fundusze akcyjne. Miesiąc później, cena jednostki uczestnictwa wynosi w tym momencie 95 zł, inwestujesz kolejne 10 tysięcy, a w grudniu powtarzasz ten ruch.

Sukces od pierwszego dnia

Efekt? Kupowałeś jednostki uczestnictwa średnio za 95 zł i w styczniu wartość Twojej inwestycji wyniosła 31 004 zł. Zyskałeś 3,35%. Może nie stawia Cię jeszcze obok Warrena Buffetta, najsłynniejszego inwestora na świecie, ale jednak już na samym początku zyskałeś!

Zastanów się nad tą strategią. I jeśli podjąłeś decyzję, wejdź na stronę główną Caspar TFI, kliknij w okienko „Zainwestuj online” lub skontaktuj się z dystrybutorami subfunduszy Caspar Parasolowy FIO.

Sprawdź też nasz poradnik: Jakie są rodzaje funduszy inwestycyjnych?

Czytaj także nasze pozostałe poradniki:

Strategia na dobry początek

autor: Caspar AM czas czytania: 2 min