Fundusze Inwestycyjne Otwarte (FIO)

Zacznij już od 1000 zł. Szybka i bezpieczna rejestracja online. Buduj swój portfel funduszy inwestycyjnych przez Internet.


Inwestuj w obligacje - Caspar Obligacji


Dbaj o stabilny wzrost - Caspar Stabilny


Inwestuj globalnie - Caspar Globalny


Inwestuj w Europie - Caspar Akcji Europejskich


Kup fundusz

Strategie Asset Management

Sprawdź pełną ofertę strategii zarządzania aktywami i wybierz dopasowaną do potrzeb.

Pamiętaj, że - jeżeli nie znajdziesz odpowiadającej na Twoje zapotrzebowania - mozemy stworzyć strategię o indywidualnym charakterze.


Więcej: Strategie Inwestycyjne


Zostań klientem

Wyniki zarządzania
OSTRZEŻENIE - oszuści podszywają się pod pracowników oraz spółkę Caspar Asset Management S.A. »
tekst alternatywny tekst alternatywny

Kim jesteśmy, jak inwestujemy,
co nas wyróżnia
CZYTAJ >>>

Nasza filozofia inwestowania
to Twój zysk CZYTAJ >>>

A A A

“Pomyśl zanim zainwestujesz”

Inwestowanie z głową – to inwestowanie z Caspar

Pomyśl, zanim zainwestujesz. Inwestowanie z Caspar.
W ofercie Caspar TFI znajdują się cztery subfundusze Caspar Parasolowy FIO:


– Caspar Globalny,

– Caspar Akcji Europejskich,

– Caspar Stabilny.


Na który postawić?

Zanim podejmiesz ostateczną decyzję dot. kwestii jaką jest inwestowanie, poświęć trochę czasu na znalezienie odpowiedzi na kilka istotnych dla każdego inwestora pytań. To one zdecydują o sukcesie Twojej inwestycji.

Czas

Zastanów się, jaki jest Twój horyzont inwestycyjny, czyli na jak długo możesz zainwestować swoje oszczędności. Jeśli na miesiąc, to daj sobie spokój. To bardziej przypomina spekulację, a nie inwestycję. Naszym zdaniem – a mamy w tym względzie wieloletnie doświadczenie – minimalny czas inwestycji w fundusze to trzy lata, choć najlepiej, gdy inwestycja trwa jeszcze dłużej, bo wówczas masz szansę osiągnąć lepsze wyniki.

Ryzyko

Musisz sobie odpowiedzieć na pytanie o poziom akceptowalnego dla Ciebie ryzyka. Fundusze inwestycyjne nie są tradycyjną lokatą bankową, gdzie co miesiąc do zainwestowanej kwoty są dopisywane odsetki. Tutaj wyceny jednostek uczestnictwa mogą falować – gwałtownie rosnąć, ale także, na pewien czas, spadać. Przygotuj się na to. I pamiętaj, że wygrywają cierpliwi. Historia uczy, że w długim okresie inwestycje w fundusze przynoszą znacznie bardziej satysfakcjonujący zysk niż lokaty bankowe. Podejmując decyzję o wejściu na rynek kapitałowy musisz się przygotować na spore wahania. Jeśli jesteś na to gotowy, masz do dyspozycji casparowe subfundusze akcji. Jeśli wybierasz spokój, zainwestuj w subfundusz obligacyjny, który charakteryzuje się znacznie mniejszymi wahaniami.

Zysk

To kolejna istotna kwestia, którą musisz brać pod uwagę. Zastanów się, jakiej stopy zwrotu oczekujesz. Jeśli nastawiasz się na pokaźną, powinieneś postawić na subfundusze akcyjne. Już wiesz, że wiążą się one z większym ryzykiem straty, ale stwarzają też większą szansę na osiągnięcie wyższej stopy zwrotu.

Płynność

Wycofanie zainwestowanych pieniędzy wymaga czasu. Zgodnie z ustawą, od momentu złożenia zlecenia do chwili jego realizacji może minąć siedem dni, jednak w wypadku subfunduszy Caspara trwa to z reguły krócej i pieniądze trafiają na Twoje konto już po 3-4 dniach roboczych. Szybko, ale musisz o tym pamiętać, gdy zamierzasz skorzystać z jakiejś niebywałej okazji i zarobione pieniądze przeznaczyć na przykład na kupno samochodu, którego dealer chce się pozbyć natychmiast.

Proporcje

Nie zalecamy inwestowania wszystkich oszczędności w subfundusze akcyjne. Decyzja zależy od Ciebie, ale proponujemy, abyś część pieniędzy ulokował w subfunduszu Caspar Ochrony Kapitału. To bezpieczna inwestycja o dużej płynności, więc jeśli nagle będziesz potrzebował gotówki, łatwo do niej sięgniesz. Te pieniądze pozwolą Ci też szybko reagować na zachowanie rynku – jeśli pojawi się dobra okazja do zakupów, będziesz mógł błyskawicznie z niej skorzystać.

Wiedza i doświadczenie

Jeśli dopiero wchodzisz na rynek kapitałowy, uświadom sobie, że nie jesteś jeszcze giełdowym rekinem. Bądź ostrożny, zainwestuj tylko część swoich pieniędzy i poświęć trochę czasu na analizę rynku. Obserwuj sytuację na rynkach, na których Twoje pieniądze są inwestowane, posłuchaj wypowiedzi profesjonalistów. I systematycznie zwiększaj swoje zaangażowanie.

Sprawdź też nasz poradnik: Dywersyfikacja portfela inwestycyjnego – na czym polega?

Dywersyfikacja

Magiczne, i słusznie, słowo na rynku kapitałowym, które oznacza, że powinieneś kierować się zasadą „nie wkładania wszystkich jajek do jednego koszyka”. Oferta Caspar TFI jest wystarczająco bogata, aby stworzyć relatywnie bezpieczny portfel, który pozwoli Ci zmniejszyć ryzyko i spokojnie przesypiać noce. Zalecamy także taki wybór subfunduszy, aby Twoimi pieniędzmi, a więc najważniejszymi pieniędzmi na świecie, zarządzały różne zespoły. Kupując jednostki uczestnictwa subfunduszy Caspar Parasolowy FIO masz możliwość skorzystania z bogatego doświadczenia i wiedzy kilku naszych zarządzających. Skorzystaj z tego!

Sprawdź też nasz poradnik: Czym fundusz różni się od lokaty?

I ostatnia rada,…

…nie mniej istotna od poprzednich.

Zaglądaj na naszą stronę internetową www.caspar.com.pl. Znajdziesz tutaj wiele informacji, które pozwolą Ci podejmować odpowiedzialne, świadome decyzje, poznasz opinie zarządzających i ich prognozy na przyszłość.

Ucz się, wiedza nie przeszkadza. Przeciwnie – pomaga!

Czytaj także nasze pozostałe poradniki:

“Pomyśl zanim zainwestujesz”

autor: Piotr Gajdziński czas czytania: 1 min