Caspar Akcji Europejskich

Inwestuje na rynkach europejskich.

Więcej: Caspar Akcji EuropejskichCaspar Stabilny

Ogranicza zmienność, inwestuje globalnie, stabilny wzrost w długim terminie.

Więcej: Caspar Stabilny

Strategia Akcyjna
Środkowej i Wschodniej Europy

Koncentruje się na rynkach akcyjnych Środkowej i Wschodniej Europy.

Więcej: MASIW

Strategia Zrównoważona
Środkowej i Wschodniej Europy

Inwestycje w regionie przy założeniu średniego ryzyka inwestycyjnego.

Więcej: MZSIW

Strategia Stabilnego Wzrostu
Środkowej i Wschodniej Europy

Inwestycje w regionie przy założeniu małego ryzyka inwestycyjnego.

Więcej: MSWSIWStrategia
Akcji Skoncentrowanych

Koncentruje się na mniejszej liczbie starannie wyselekcjonowanych papierów.

Więcej: MASStrategia
Akcji Spółek Stefy Euro

Celem inwestycyjnym jest uzyskanie długoterminowej rentowności portfela.

Więcej: MASSEStrategia Stabilnego Wzrostu
Akcji Skoncentrowanych

Podstawowym kryterium wyboru lokat jest analiza fundamentalna.

Więcej: SMSWASStrategia Akcyjna
USA

Koncentruje się na rynkach Stanów Zjednoczonych (USA).

Więcej: MAUSAStrategia Zrównoważona
Akcji Skoncentrowanych

Celem inwestycyjnym jest wzrost wartości Portfela i pobicie Benchmarku.

Więcej: SMZAS

tekst alternatywnytekst alternatywny

Kim jesteśmy, jak inwestujemy,
co nas wyróżnia
CZYTAJ >>>

A A A

“Pomyśl zanim zainwestujesz”

Inwestowanie z głową – to inwestowanie z Caspar

Pomyśl, zanim zainwestujesz. Inwestowanie z Caspar.
W ofercie Caspar TFI znajdują się cztery subfundusze Caspar Parasolowy FIO:


– Caspar Akcji Polskich,

– Caspar Akcji Europejskich,

– Caspar Ochrony Kapitału.


Na który postawić?

Zanim podejmiesz ostateczną decyzję dot. kwestii jaką jest inwestowanie, poświęć trochę czasu na znalezienie odpowiedzi na kilka istotnych dla każdego inwestora pytań. To one zdecydują o sukcesie Twojej inwestycji.

Czas

Zastanów się, jaki jest Twój horyzont inwestycyjny, czyli na jak długo możesz zainwestować swoje oszczędności. Jeśli na miesiąc, to daj sobie spokój. To bardziej przypomina spekulację, a nie inwestycję. Naszym zdaniem – a mamy w tym względzie wieloletnie doświadczenie – minimalny czas inwestycji w fundusze to trzy lata, choć najlepiej, gdy inwestycja trwa jeszcze dłużej, bo wówczas masz szansę osiągnąć lepsze wyniki.

Ryzyko

Musisz sobie odpowiedzieć na pytanie o poziom akceptowalnego dla Ciebie ryzyka. Fundusze inwestycyjne nie są tradycyjną lokatą bankową, gdzie co miesiąc do zainwestowanej kwoty są dopisywane odsetki. Tutaj wyceny jednostek uczestnictwa mogą falować – gwałtownie rosnąć, ale także, na pewien czas, spadać. Przygotuj się na to. I pamiętaj, że wygrywają cierpliwi. Historia uczy, że w długim okresie inwestycje w fundusze przynoszą znacznie bardziej satysfakcjonujący zysk niż lokaty bankowe. Podejmując decyzję o wejściu na rynek kapitałowy musisz się przygotować na spore wahania. Jeśli jesteś na to gotowy, masz do dyspozycji casparowe subfundusze akcji. Jeśli wybierasz spokój, zainwestuj w subfundusz obligacyjny, który charakteryzuje się znacznie mniejszymi wahaniami.

Zysk

To kolejna istotna kwestia, którą musisz brać pod uwagę. Zastanów się, jakiej stopy zwrotu oczekujesz. Jeśli nastawiasz się na pokaźną, powinieneś postawić na subfundusze akcyjne. Już wiesz, że wiążą się one z większym ryzykiem straty, ale stwarzają też większą szansę na osiągnięcie wyższej stopy zwrotu.

Płynność

Wycofanie zainwestowanych pieniędzy wymaga czasu. Zgodnie z ustawą, od momentu złożenia zlecenia do chwili jego realizacji może minąć siedem dni, jednak w wypadku subfunduszy Caspara trwa to z reguły krócej i pieniądze trafiają na Twoje konto już po 3-4 dniach roboczych. Szybko, ale musisz o tym pamiętać, gdy zamierzasz skorzystać z jakiejś niebywałej okazji i zarobione pieniądze przeznaczyć na przykład na kupno samochodu, którego dealer chce się pozbyć natychmiast.

Proporcje

Nie zalecamy inwestowania wszystkich oszczędności w subfundusze akcyjne. Decyzja zależy od Ciebie, ale proponujemy, abyś część pieniędzy ulokował w subfunduszu Caspar Ochrony Kapitału. To bezpieczna inwestycja o dużej płynności, więc jeśli nagle będziesz potrzebował gotówki, łatwo do niej sięgniesz. Te pieniądze pozwolą Ci też szybko reagować na zachowanie rynku – jeśli pojawi się dobra okazja do zakupów, będziesz mógł błyskawicznie z niej skorzystać.

Wiedza i doświadczenie

Jeśli dopiero wchodzisz na rynek kapitałowy, uświadom sobie, że nie jesteś jeszcze giełdowym rekinem. Bądź ostrożny, zainwestuj tylko część swoich pieniędzy i poświęć trochę czasu na analizę rynku. Obserwuj sytuację na rynkach, na których Twoje pieniądze są inwestowane, posłuchaj wypowiedzi profesjonalistów. I systematycznie zwiększaj swoje zaangażowanie.

Dywersyfikacja

Magiczne, i słusznie, słowo na rynku kapitałowym, które oznacza, że powinieneś kierować się zasadą „nie wkładania wszystkich jajek do jednego koszyka”. Oferta Caspar TFI jest wystarczająco bogata, aby stworzyć relatywnie bezpieczny portfel, który pozwoli Ci zmniejszyć ryzyko i spokojnie przesypiać noce. Zalecamy także taki wybór subfunduszy, aby Twoimi pieniędzmi, a więc najważniejszymi pieniędzmi na świecie, zarządzały różne zespoły. Kupując jednostki uczestnictwa subfunduszy Caspar Parasolowy FIO masz możliwość skorzystania z bogatego doświadczenia i wiedzy kilku naszych zarządzających. Skorzystaj z tego!

I ostatnia rada,…

…nie mniej istotna od poprzednich.

Zaglądaj na naszą stronę internetową www.caspar.com.pl. Znajdziesz tutaj wiele informacji, które pozwolą Ci podejmować odpowiedzialne, świadome decyzje, poznasz opinie zarządzających i ich prognozy na przyszłość.

Ucz się, wiedza nie przeszkadza. Przeciwnie – pomaga!

Simple Share Buttons

“Pomyśl zanim zainwestujesz”

autor: Piotr Gajdziński czas czytania: 3 min