Fundusze Inwestycyjne Otwarte (FIO)

Zacznij już od 1000 zł. Szybka i bezpieczna rejestracja online. Buduj swój portfel funduszy inwestycyjnych przez Internet.


Inwestuj w obligacje - Caspar Obligacji


Dbaj o stabilny wzrost - Caspar Stabilny


Inwestuj globalnie - Caspar Globalny


Inwestuj w globalnych liderów swoich sektorów - Caspar Akcji Światowych Liderów


Kup fundusz

Strategie Asset Management

Sprawdź pełną ofertę strategii zarządzania aktywami i wybierz dopasowaną do potrzeb.

Pamiętaj, że - jeżeli nie znajdziesz odpowiadającej na Twoje zapotrzebowania - mozemy stworzyć strategię o indywidualnym charakterze.


Więcej: Strategie Inwestycyjne


Zostań klientem

Wyniki zarządzania
OSTRZEŻENIE - oszuści podszywają się pod pracowników oraz spółkę Caspar Asset Management S.A. »
tekst alternatywny tekst alternatywny

Kim jesteśmy, jak inwestujemy,
co nas wyróżnia
CZYTAJ >>>

Nasza filozofia inwestowania
to Twój zysk CZYTAJ >>>

A A A

Wojna technologiczna – Łukasz Zymiera dla gazety Parkiet

Wojna technologiczna, cios w Huawei

W dzisiejszym “Parkiecie” Łukasz Zymiera, zarządzający Caspar Asset Management SA, komentuje wojnę technologiczną między Stanami Zjednoczonymi i Chinami a także cios wymierzony w markę Huawei. Jego zdaniem, choć wiele spółek technologicznych musiało w wyniku tego konfliktu obniżyć swoje prognozy zysku na ten rok – to jednak wojna nie dotknęła wszystkich, a spadki cen mogą być dobrą okazją do zakupów.


Trwa wojna handlowa między Stanami Zjednoczonymi a Chinami, w której główną bronią są cła na importowane towary. Obie strony, mimo nakładania na siebie ceł, próbują jednak wypracować porozumienie, ale nie jest to takie proste, bo w grę nie wchodzi tylko handel. Po wpisaniu przez Departament Handlu USA chińskiego Huawei na listę spółek stanowiących zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego, konflikt przerodził się w wojnę technologiczną.

Zwroty akcji w negocjacjach

W ostatnich miesiącach obserwowaliśmy kilka zwrotów akcji w negocjacjach USA-Chiny. Przeciągające się rozmowy pokazują, jak bardzo stosunki tych dwóch mocarstw są złożone. Głównym argumentem wprowadzenia ceł przez administrację USA była nierównowaga w handlu między tymi krajami. Jednocześnie Waszyngton wywiera nacisk na Pekin, aby ten wprowadził reform strukturalne, m.in. obejmujące zapewnienie lepszej ochrony własności intelektualnej, czy ograniczenie wymuszania transferów technologii. To może być trudne do osiągnięcia, a nawet jeśli powstanie jakieś porozumienie, to niekoniecznie będzie musiało być przestrzegane. Inicjatywa rządowa „Made in China 2025” stawia na innowacyjność i uniezależnienie się od zagranicznych technologii.


Przeczytaj też poradnik inwestora – co to jest stopa zwrotu.


Amerykanie wymierzyli cios w Huawei

Amerykanie wymierzyli cios w Huawei, ale konsekwencje tego będą odczuwalne na całym świecie. Huawei to nie tylko jeden z największych producentów telefonów komórkowych, ale także czołowy dostawca infrastruktury dla firm telekomunikacyjnych i lider technologiczny w rozwiązaniach 5G. Niektóre amerykańskie firmy produkujące rozwiązania optyczne do sieci telekomunikacyjnych uzyskują nawet kilkanaście procent przychodów od Huawei. Część z nich w ostatnich dniach poinformowała o wstrzymaniu dostaw komponentów do Huwaei, przez co musiały zrewidować swoje prognozy finansowe.

Zdecydowanie nie jest to łatwy okres dla inwestorów, bo tweety prezydenta Donalda Trumpa wywołują kilkuprocentowe ruchy indeksów giełdowych w krótkim okresie, a potencjalny chiński odwet – np. bojkot lub zakaz sprzedaży produktów m.in. Apple, czy ograniczenie dostępu do rzadkich metali – wywołałby globalne perturbacje. W tych warunkach trzeba zwrócić szczególną uwagę na dywersyfikację i horyzont inwestycyjny. Część spółek technologicznych, zwłaszcza spółki z branży półprzewodników, zanotowała w ostatnich dniach dwucyfrowe spadki cen akcji.


Przeczytaj też poradnik inwestora – co to jest inflacja.


Druga strona medalu

Z drugiej strony, kursy wielu firm zajmujących się płatnościami elektronicznymi czy oprogramowaniem znajdują się blisko historycznych szczytów mimo ostatniej korekty na rynkach. Biorąc pod uwagę długi horyzont inwestycyjny, obecna przecena w sektorze półprzewodników może stanowić okazję do zakupów spółek o ponadprzeciętnych przepływach gotówkowych, które mogą zostać przeznaczone na dywidendy i buybacki. W dodatku spółki z tej branży korzystają na takich trendach jak m.in. wzrost liczby samochodów hybrydowych lub elektrycznych, czy większe wydatki na centra danych.

Łukasz Zymiera, Młodszy zarządzający Caspar Asset Management S.A.


Dlaczego warto się zapisać?

  • Przed innymi otrzymasz powiadomienia o wywiadach z naszymi specjalistami.
  • Będziesz na bieżąco z najnowszymi wpisami z bloga, aktualności dotyczących spółki i innych starannie wyselekcjonowanych materiałów.
  • Będziemy Cię informować o aktualnych promocjach.
  • Nie będziesz otrzymywał niechcianych wiadomości.

Zapisz się do newslettera Caspar!


TAGI: rynki finansowe,

Wojna technologiczna – Łukasz Zymiera dla …

autor: Łukasz Zymiera czas czytania: 4 min