Fundusze Inwestycyjne Otwarte (FIO)

Zacznij już od 1000 zł. Szybka i bezpieczna rejestracja online. Buduj swój portfel funduszy inwestycyjnych przez Internet.


Inwestuj w obligacje - Caspar Obligacji


Dbaj o stabilny wzrost - Caspar Stabilny


Inwestuj globalnie - Caspar Globalny


Inwestuj w Europie - Caspar Akcji Europejskich


Kup fundusz

Strategie Asset Management

Sprawdź pełną ofertę strategii zarządzania aktywami i wybierz dopasowaną do potrzeb.

Pamiętaj, że - jeżeli nie znajdziesz odpowiadającej na Twoje zapotrzebowania - mozemy stworzyć strategię o indywidualnym charakterze.


Więcej: Strategie Inwestycyjne


Zostań klientem

Wyniki zarządzania
OSTRZEŻENIE - oszuści podszywają się pod pracowników Grupy Caspar »
tekst alternatywny tekst alternatywny

Kim jesteśmy, jak inwestujemy,
co nas wyróżnia
CZYTAJ >>>

Nasza filozofia inwestowania
to Twój zysk CZYTAJ >>>

A A A

Można inwestować w alternatywną żywność – Mateusz Janicki dla “Parkietu”

Można inwestować w alternatywną żywność


Konsumpcja mięsa i nabiału nie spada i cały czas ma się dobrze nawet mimo pandemii, która wpłynęła na zmniejszenie spożycia w restauracjach. Coraz więcej mówi się jednak o ich ograniczaniu, a liczba wegan i wegetarian, którzy zarówno w Stanach Zjednoczonych jak i w Europie stanowią około 5% społeczeństwa, rośnie. Przybywa również fleksitarian, którzy nie rezygnują z mięsa i nabiału, ale starają się je ograniczać. W zależności od źródła danych ich liczba waha się między 40 a 60% społeczeństwa i to właśnie oni będą napędzać wzrost rynku alternatyw.


Przeczytaj też poradnik inwestora – co to jest stopa zwrotu.


Na giełdzie również przybywa spółek zajmujących się produkcją artykułów zamiennych. Szerokim echem odbił się debiut Beyond Meat – spółki produkującej alternatywne mięso, ale to było już jakiś czas temu, w maju 2019 roku. W tym roku natomiast zadebiutowała szwedzka spółka produkująca mleko owsiane – Oatly. Innym przykładem może być obecna na giełdzie od dłuższego czasu spółka z ustabilizowaną pozycją rynkową, czyli Danone, która w swojej ofercie poza tradycyjnym nabiałem ma również oferującą mleka roślinne markę Alpro.

Nie bez znaczenia w przypadku produktów alternatywnych jest kwestia ESG (Environmental, Social and Corporate Governance). Oatly utrzymuje, że w porównaniu do mleka krowiego, produkcja mleka z owsa wymaga o 60% mniej energii, 79% mniej powierzchni oraz generuje o 80% mniej gazów cieplarnianych. Za produktami alternatywnymi przemawia również kwestia zdrowia.

Póki co, zarówno mięsa jak i mleka alternatywne są droższe od tradycyjnych produktów. Wpływ na to mają między innymi marketing oraz mniejsza skala działalności ich producentów. To jednak powinno stopniowo ulegać zmianie i docelowo ceny tych produktów powinny się zrównać. Dodatkowo, obserwując ten rynek, dostrzeżemy wielu mniejszych konkurentów, którzy ze względu na stosunkowo niskie bariery wejścia będą próbować swoich sił, co utrudni osiągnięcie wysokich marż. Czasem mówi się też o hodowli mięsa w laboratoriach, jednak – ze względu na wysokie koszty produkcji – głównie w ramach ciekawostek.

Ile czasu jeszcze minie zanim ludzie zrezygnują z mięsa? Bardzo dużo. Weźmy przykład przemysłu tytoniowego. Pierwsze dowody na to, że papierosy powodują raka pojawiły się w latach 40. i 50. ubiegłego wieku, minęło więc około siedemdziesiąt lat i mimo walki rządów z tym przemysłem papierosy cały czas są dostępne w sprzedaży, a szkodzą one przecież nieporównywalnie bardziej niż mięso zwierzęce. To co mogłoby wpłynąć na tempo przemian, to przyspieszenie zmian klimatycznych lub nagły wzrost liczby ludności, które wymusiłyby szybkie ograniczenie spożycia produktów odzwierzęcych.

Ale nawet jeśli nie wszyscy zrezygnują ze spożycia mięsa, to potencjał do wzrostu tej kategorii żywności cały czas wydaje się znaczący. Dzisiaj w Ameryce Północnej spożycie mięs alternatywnych odpowiada jedynie za 3,5% ogólnego spożycia mięsa, a w Europie za 4,5%.

Mateusz Janicki, Zarządzający w Caspar Asset Management S.A.

Artykuł opublikowany w Gazecie Giełdy i Inwestorów “Parkiet” 30 września 2021 roku.


Dlaczego warto się zapisać?

  • Przed innymi otrzymasz powiadomienia o wywiadach z naszymi specjalistami.
  • Będziesz na bieżąco z najnowszymi wpisami z bloga, aktualności dotyczących spółki i innych starannie wyselekcjonowanych materiałów.
  • Będziemy Cię informować o aktualnych promocjach.
  • Nie będziesz otrzymywał niechcianych wiadomości.

Zapisz się do newslettera Caspar!


TAGI: rynki finansowe,

Simple Share Buttons

Można inwestować w alternatywną żywność…

autor: Mateusz Janicki czas czytania: 4 min