Caspar Akcji Europejskich

Inwestuje na rynkach w Polsce, Turcji, Szwajcarii oraz państwach UE.

Więcej: Caspar Akcji EuropejskichCaspar Stabilny

Minimalizuje zmienność, zapewnia stabilny wzrost, inwestuje globalnie.

Więcej: Caspar Stabilny

Strategia Akcyjna
Środkowej i Wschodniej Europy

Koncentruje się na rynkach akcyjnych Środkowej i Wschodniej Europy.

Więcej: MASIW

Strategia Zrównoważona
Środkowej i Wschodniej Europy

Inwestycje w regionie przy założeniu średniego ryzyka inwestycyjnego.

Więcej: MZSIW

Strategia Stabilnego Wzrostu
Środkowej i Wschodniej Europy

Inwestycje w regionie przy założeniu małego ryzyka inwestycyjnego.

Więcej: MSWSIWStrategia
Akcji Skoncentrowanych

Koncentruje się na mniejszej liczbie starannie wyselekcjonowanych papierów.

Więcej: MASStrategia
Akcji Spółek Stefy Euro

Celem inwestycyjnym jest uzyskanie długoterminowej rentowności portfela.

Więcej: MASSEStrategia Stabilnego Wzrostu
Akcji Skoncentrowanych

Podstawowym kryterium wyboru lokat jest analiza fundamentalna.

Więcej: SMSWASStrategia Akcyjna
USA

Koncentruje się na rynkach Stanów Zjednoczonych (USA).

Więcej: MAUSAStrategia Zrównoważona
Akcji Skoncentrowanych

Celem inwestycyjnym jest wzrost wartości Portfela i pobicie Benchmarku.

Więcej: SMZAS

tekst alternatywnytekst alternatywny

Kim jesteśmy, jak inwestujemy,
co nas wyróżnia
CZYTAJ >>>

A A A

Koniec świata nie nastąpił – Łukasz Zymiera dla gazety Parkiet

Koniec świata nie nastąpił

Rok temu obserwowaliśmy znaczną korektę na rynkach akcyjnych. S&P500, główny indeks giełdy amerykańskiej, tylko w grudniu 2018 roku spadł o 11%, a niemiecki DAX w całym 2018 roku stracił blisko 20%. Wojna handlowa nabierała rozpędu, inwestorzy obawiali się recesji w globalnej gospodarce. Tymczasem dzisiaj wiele giełd znalazło się na historycznych szczytach – Łukasz Zymiera, zarządzający Caspar Asset Management SA, w “Parkiecie” jeszcze raz udowadnia, jak ważną rolę w inwestowaniu odgrywa dywersyfikacja, cierpliwość i chłodne podejście do zalewających nas informacji.


Rok temu obserwowaliśmy znaczną korektę na rynkach akcyjnych. S&P500, główny indeks giełdy amerykańskiej, tylko w grudniu 2018 roku spadł o 11%, a niemiecki DAX w całym 2018 roku stracił blisko 20%. Wojna handlowa nabierała rozpędu, amerykański bank centralny nie pomagał rynkom, a inwestorzy obawiali się recesji w globalnej gospodarce. Globalna recesja, na szczęście, nie pojawiła się, a indeksy wielu zagranicznych giełd znalazły się na historycznych szczytach.

Mimo to, ostatnie dwanaście miesięcy nie należało do najłatwiejszych dla inwestorów. Jeszcze w połowie grudnia 2018 roku, amerykańska Rezerwa Federalna podniosła stopy procentowe, a uczestnicy rynku spodziewali się kolejnych dwóch podwyżek w kolejnym roku. Tymczasem zamiast podwyżek były trzy obniżki, których celem było przeciwdziałanie spowolnieniu gospodarczemu uderzającemu w amerykańską gospodarkę. Niepewności na rynkach dodawał prezydent Trump swoimi tweetami o stosunkach handlowych między Stanami Zjednoczonymi a Chinami i groźbach wprowadzenia kolejny ceł. Nieoczekiwane zwroty akcji w negocjacjach handlowych dostarczane przez prezydenta Trumpa wywoływały nerwowe zachowania inwestorów.


Przeczytaj też poradnik inwestora – co to jest stopa zwrotu.


Spółki giełdowe także nie dawały wsparcia. Rok 2019 zaczął się rewizją prognoz finansowych w kilku spółkach m.in. w Apple. Wiele spółek z branży półprzewodnikowej informowało o znacznym pogorszeniu się wyników w pierwszym kwartale i prognoz, że w kolejnych miesiącach może nie być lepiej. Rzeczywistość okazała się jednak nie taka zła, jak rynek ją malował. Właśnie to spółki z sektora półprzewodników przyniosły jedne z najwyższy stóp zwrotów na rynku. Indeks grupujący spółki z tej branży, The Philadelphia Semiconductor, wzrósł w tym roku o ponad 50%.

W warunkach niepewności na rynkach finansowych, inwestorzy powinni pamiętać o dywersyfikacji oraz o horyzoncie inwestycyjnym. Jeśli w tym roku w portfelu inwestorów wystraszonych spodziewanymi gorszymi wynikami w kilku nadchodzących kwartałach zabrakłoby spółek z branży półprzewodników, to utraciliby szansę na ponadprzeciętną stopę zwrotu. Jeśli inwestujemy w perspektywie kilku lat, to gorszy kwartał może być okazją do zwiększenia zaangażowania w atrakcyjną spółkę.

Ważna jest także dywersyfikacja geograficzna. W drugiej połowie roku mamy do czynienia z przeceną spółek, których kursy akcji w ostatnich kwartałach bardzo mocno rosły, między innymi amerykańskich spółek zajmujących się oprogramowaniem. W tym samym czasie pozytywne stopy zwrotu przyniosły spółki europejskie, w szczególności z sektora przemysłowego.

Dywersyfikacja portfela nie powinna ograniczać się tylko do różnicowania na poszczególne spółki czy branże, ale także na klasy aktywów. Przykładowo obligacje w tym roku pozwoliły przyzwoicie zarobić. Fundusz ETF iShares TIPS Bond, inwestujący w obligacje indeksowane inflacją emitowane przez rząd amerykański, przyniósł stopę zwrotu na poziomie 8 proc.

Łukasz Zymiera, Młodszy zarządzający Caspar Asset Management S.A.

Artykuł opublikowany w Gazecie Giełdy i Inwestorów “Parkiet” 17 października 2019 roku.


Dlaczego warto się zapisać?

  • Przed innymi otrzymasz powiadomienia o wywiadach z naszymi specjalistami.
  • Będziesz na bieżąco z najnowszymi wpisami z bloga, aktualności dotyczących spółki i innych starannie wyselekcjonowanych materiałów.
  • Będziemy Cię informować o aktualnych promocjach.
  • Nie będziesz otrzymywał niechcianych wiadomości.

Zapisz się do newslettera Caspar!


TAGI: rynki finansowe,

Simple Share Buttons

Koniec świata nie nastąpił – Łukasz Zym…

autor: Łukasz Zymiera czas czytania: 4 min