Fundusze Inwestycyjne Otwarte (FIO)

Zacznij już od 1000 zł. Szybka i bezpieczna rejestracja online. Buduj swój portfel funduszy inwestycyjnych przez Internet.


Inwestuj w obligacje - Caspar Obligacji


Dbaj o stabilny wzrost - Caspar Stabilny


Inwestuj globalnie - Caspar Globalny


Inwestuj w Europie - Caspar Akcji Europejskich


Kup fundusz

Strategie Asset Management

Sprawdź pełną ofertę strategii zarządzania aktywami i wybierz dopasowaną do potrzeb.

Pamiętaj, że - jeżeli nie znajdziesz odpowiadającej na Twoje zapotrzebowania - mozemy stworzyć strategię o indywidualnym charakterze.


Więcej: Strategie Inwestycyjne


Zostań klientem

Wyniki zarządzania
OSTRZEŻENIE - oszuści podszywają się pod pracowników oraz spółkę Caspar Asset Management S.A. »
tekst alternatywny tekst alternatywny

Kim jesteśmy, jak inwestujemy,
co nas wyróżnia
CZYTAJ >>>

Nasza filozofia inwestowania
to Twój zysk CZYTAJ >>>

A A A

Caspar Akcji Europejskich – grudzień 2019

Błażej Bogdziewicz pisze: hossa na europejskim rynku? Błażej Bogdziewicz, zarządzający subfunduszem Caspar Akcji Europejskich:

Subfundusz Caspar Akcji Europejskich odnotował w grudniu br. wzrost o 1,2%, a w całym minionym roku stopa zwrotu wyniosła 35,7%.

Hossa na europejskim rynku akcji była zaskoczeniem dla wielu inwestorów i – co ciekawe – nie zatrzymało jej wycofywanie przez indywidualnych inwestorów środków z funduszy akcyjnych.

Hossa na europejskim rynku?

Na wynik subfunduszu w grudniu – jak i w całym roku – wpływ miały udane inwestycje zarówno w europejskie spółki technologiczne, które działają w bardziej stabilnym otoczeniu biznesowym, jak i w spółki cykliczne. Zarówno z sektora technologicznego, jak i na przykład branży motoryzacyjnej.

Pogarszająca się koniunktura

Wartość wskaźnika PMI JP Morgan Global Manufacturing – który obrazuje koniunkturę w globalnym przemyśle – wyniosła w grudniu 50,1 pkt., co jest poziomem oznaczającym niewielką poprawę koniunktury. W Europie cały czas byliśmy świadkami pogarszającej sie koniunktury, co obrazuje wartość wskaźnika IHS Markit Eurozone Manufacturing PMI, który w grudniu osiągnął poziom 46,3 punktu.

Poziom generowanej gotówki

Biorąc pod uwagę poziom generowanej gotówki, spółki wchodzące w skład indeksu MSCI World wygenerowały w zeszłym roku według szacunków analityków gotówkę po nakładach inwestycyjnych na poziomie 4,2% swojej wartości rynkowej. W przypadku spółek wchodzących w skład MSCI USA, reprezentującego spółki amerykańskie, było to 3,7%, a MSCI Europe reprezentującego spółki europejskie – 5,4%. Dla porównania, dziesięcioletnie obligacje rządu amerykańskiego mają obecnie rentowność ok. 1,84%, zaś rządu niemieckiego -0,18%. Spółki w najbliższym czasie zaczną publikować wyniki kwartalne. Jak na razie nie byliśmy świadkami wielu obniżek prognoz wyników, co należy oceniać pozytywnie.

Inwestowanie w ramach funduszu

W ramach subfunduszu będziemy kontynuować dotychczasową politykę inwestycyjną nie unikając również spółek cyklicznych, które mogą skorzystać na poprawie koniunktury gospodarczej w Europie.

Subfundusz Caspar Akcji Europejskich odnotował w grudniu br. wzrost o 1,2%, a w całym minionym roku stopa zwrotu wyniosła 35,7%.


Podobne wpisy:

Ryzyko inwestycyjne

.

Co to stopa zwrotu

.

Fundusze są bezpieczne?


Zobacz nasz kanał!

Platforma Transakcyjna Caspar TFI - tutaj zakupisz jednostki uczestnictwa subfunduszu Caspar Akcji Europejskich

TAGI: ctfi,

Simple Share Buttons

Caspar Akcji Europejskich – grudzień 2…

autor: Błażej Bogdziewicz, CFA czas czytania: 1 min