Fundusze Inwestycyjne Otwarte (FIO)

Zacznij już od 1000 zł. Szybka i bezpieczna rejestracja online. Buduj swój portfel funduszy inwestycyjnych przez Internet.


Inwestuj w obligacje - Caspar Obligacji


Dbaj o stabilny wzrost - Caspar Stabilny


Inwestuj globalnie - Caspar Globalny


Inwestuj w Europie - Caspar Akcji Europejskich


Kup fundusz

Strategie Asset Management

Sprawdź pełną ofertę strategii zarządzania aktywami i wybierz dopasowaną do potrzeb.

Pamiętaj, że - jeżeli nie znajdziesz odpowiadającej na Twoje zapotrzebowania - mozemy stworzyć strategię o indywidualnym charakterze.


Więcej: Strategie Inwestycyjne


Zostań klientem

Wyniki zarządzania
OSTRZEŻENIE - oszuści podszywają się pod pracowników oraz spółkę Caspar Asset Management S.A. »
tekst alternatywny tekst alternatywny

Kim jesteśmy, jak inwestujemy,
co nas wyróżnia
CZYTAJ >>>

Nasza filozofia inwestowania
to Twój zysk CZYTAJ >>>

A A A

Caspar Akcji Europejskich – lipiec 2021

Mateusz Janicki pisze: wycena dyskontowa

Mateusz Janicki, zarządzający subfunduszem Caspar Akcji Europejskich:

Subfundusz Caspar Akcji Europejskich odnotował w lipcu 2021 roku wzrost o 4,65%, podczas gdy benchmark wzrósł o 3,03%. Stopa zwrotu subfunduszu od początku roku do końca lipca 2021 roku wyniosła 12,86%, przy wzroście benchmarku o 17,44%.

Lipiec był drugim z rzędu dobrym miesiącem dla funduszu. I to mimo tego, że w ostatnim czasie wśród inwestorów pojawiły się obawy o tempo przyszłego wzrostu gospodarki ze względu na słabsze dane z gospodarek amerykańskiej i chińskiej oraz ryzyko rozprzestrzeniania się wariantu Delta koronawirusa, co natychmiast przełożyło się na spadek oprocentowania amerykańskich obligacji rządowych.

Obawy o tempo wzrostu nasiliły się po opublikowaniu danych o wzroście PKB w Chinach. W drugim kwartale PKB Chin wzrosło o 7,9% rok do roku, co oznacza spowolnienie w porównaniu do 18,3% w pierwszym kwartale tego roku. Chiny są obecnie w trudnym momencie, w którym będą musiały podjąć decyzję o dalszym tempie wzrostu gospodarki. Będzie się to wiązało z koniecznością wyważenia między tempem wzrostu, a poziomem zadłużenia. Ten drugi już od jakiegoś czasu jest na wysokim poziomie, a ostatnio coraz częściej mówi się, że władze Chin zainteresowane są jego obniżeniem. W takim wypadku tempo wzrostu PKB Państwa Środka oczywiście by zwolniło. Jednocześnie ceny surowców, które rosły przez ostatni rok, mogłyby na tym ucierpieć, jako że to właśnie Chiny są często ich głównym konsumentem.

Z kolei największym problemem dla banków centralnych jest obecnie spowolnienie wzrostu gospodarczego prowadzące do recesji przy wysokim bezrobociu. Inflacja natomiast, o której dużo się mówi, ma moim zdaniem mniejsze znaczenie. W celu uniknięcia najgorszego scenariusza, bankierzy muszą robić wszystko, co w ich mocy, czyli w tym wypadku utrzymać niski poziom stóp procentowych. Dlatego też nie oczekuję w najbliższym czasie wzrostu poziomu stóp procentowych, ale nie wykluczałbym ograniczenia skupu obligacji.

Warto również odnieść się do tego, co w ostatnim czasie działo się w Chinach, czyli walki władz ze spółkami technologicznymi. Choć na pozór może to tak wyglądać, nie wydaje się, aby władze walczyły z całym sektorem technologicznym, a jedynie z jego częścią, skupiającą się na konsumentach. Te na pozór chaotyczne działania mogą okazać się częścią większego planu, który na obecnym etapie trudno zrozumieć.

Sezon wyników rozpoczęty w lipcu można uznać za udany dla spółek portfelowych, szczególnie technologicznych. To właśnie one w dużej mierze przyczyniły się do uzyskania lepszych wyników funduszu od benchmarku. Większość spółek zanotowała wzrost zysku na akcję w drugim kwartale 2021 roku. Wynika to oczywiście z niskiej bazy z drugiego kwartału 2020 roku, będącej skutkiem pandemii i niepewności panującej w ubiegłym roku. Dodatkowo warto zaznaczyć, że wyniki spółek wciąż okazują się lepsze od prognoz analityków. W ostatnim kwartale wiele spółek mogło się pochwalić tak zwanym „beat and rise”, czyli pobiciem oczekiwań analityków z jednoczesnym podniesieniem prognozy wyników rocznych.

Mimo obaw dotyczących wzrostu globalnej gospodarki jestem optymistycznie nastawiony do przyszłych wyników spółek z portfela. Wiele firm oczekuje dalszej poprawy wyników, co wynika ze zwiększonego popytu na ich produkty, który wywołała pandemia.

Subfundusz Caspar Akcji Europejskich odnotował w lipcu 2021 roku wzrost o 4,65%, podczas gdy benchmark wzrósł o 3,03%. Stopa zwrotu subfunduszu od początku roku do końca lipca 2021 roku wyniosła 12,86%, przy wzroście benchmarku o 17,44%.

Podobne wpisy:

Ryzyko inwestycyjne?

.

Co to stopa zwrotu?

.

Fundusze są bezpieczne?


TAGI: ctfi,

Caspar Akcji Europejskich – lipiec 2021…

autor: Mateusz Janicki czas czytania: 3 min