Fundusze Inwestycyjne Otwarte (FIO)

Zacznij już od 1000 zł. Szybka i bezpieczna rejestracja online. Buduj swój portfel funduszy inwestycyjnych przez Internet.


Inwestuj w obligacje - Caspar Obligacji


Dbaj o stabilny wzrost - Caspar Stabilny


Inwestuj globalnie - Caspar Globalny


Inwestuj w globalnych liderów swoich sektorów - Caspar Akcji Światowych Liderów


Kup fundusz

Strategie Asset Management

Sprawdź pełną ofertę strategii zarządzania aktywami i wybierz dopasowaną do potrzeb.

Pamiętaj, że - jeżeli nie znajdziesz odpowiadającej na Twoje zapotrzebowania - mozemy stworzyć strategię o indywidualnym charakterze.


Więcej: Strategie Inwestycyjne


Zostań klientem

Wyniki zarządzania
OSTRZEŻENIE - oszuści podszywają się pod pracowników oraz spółkę Caspar Asset Management S.A. »
tekst alternatywny tekst alternatywny

Kim jesteśmy, jak inwestujemy,
co nas wyróżnia
CZYTAJ >>>

Nasza filozofia inwestowania
to Twój zysk CZYTAJ >>>

A A A

Caspar Globalny – luty 2020

Piotr Rojda, zarządzający subfunduszem Caspar Globalny - COVID19 Piotr Rojda, zarządzający subfunduszem Caspar Globalny:

Caspar Globalny spadł w lutym 3,69%, wobec spadku benchmarku o 5,28%.

W lutym 2020 roku znacząco obniżyłem alokację w akcje na funduszach w związku z wybuchem epidemii koronawirusa (COVID19) poza Chinami.

Klasą aktywów, która w mojej ocenie jest teraz atrakcyjna (poza gotówką), są skarbowe obligacje amerykańskie. Stanowią one prawie 50% funduszu Caspar Stabilny i 25% funduszu Caspar Globalny. Rentowność długu na poziomie 1,1% na amerykańskich dziesięciolatkach w porównaniu z innymi rynkami rozwiniętymi, przy FED-zie, który tnie stopy i skupuje papiery wartościowe, są bardzo atrakcyjne i powinny spadać (a ceny obligacji rosnąć).

Na rynku jest w tej chwili bardzo niska płynność, nawet na dużych spółkach czy długu skarbowym, co dodatkowo zwiększa zmienność. W ramach funduszy zarządzanych przez Caspar Asset Management inwestujemy w najbardziej płynne klasy aktywów – akcje globalne i amerykański dług skarbowy.

COVID19 a rynki finansowe

W związku z niską płynnością i wysoką zmiennością – na rynku panuje panika. Zaczynają pojawiać się okazje inwestycyjne, ale w mojej ocenie za wcześnie na agresywny powrót do akcji. Spodziewam się co jakiś czas wzrostowych sesji w reakcji na przykład na informacje o kolejnych stymulusach. Trudno w tej chwili oszacować wpływ wirusa na gospodarkę. W pierwszej fazie negatywny wpływ odczują linie lotnicze, turystyka, gastronomia, proste usługi i handel detaliczny. Na początku powinny się obronić dobra podstawowe, bo ludzie robią zapasy, ale ogólnie konsumpcja mocno spadnie. Istotne dla dalszych spadków jest, czy epidemia wirusa przerodzi się w globalny kryzys finansowy (i jak głęboki).

Dnia 16 marca 2020 roku pierwszy zdrowy ochotnik otrzymał szczepionkę na COVID19 opracowaną przez spółkę Moderna Therapeutics, niemniej testy czy jest ona bezpieczna i skuteczna, potrwają około osiemnastu miesięcy. Spółka dostarczyła szczepionkę po około czterdziestu dniach od wysekwencjonowania genomu wirusa, w walce z SARS, czy innymi wirusami medycyna (i ludzkość) nie miała takich możliwości.

Caspar Globalny spadł w lutym 3,69%, wobec spadku benchmarku o 5,28%.

Podobne wpisy:

Ryzyko inwestycyjne/rentowność

.

Co to stopa zwrotu/rentowność

.

Sposób na emeryturę/rentowność


Platforma Transakcyjna Caspar TFI - tutaj możesz nabyć jednostki uczestnictwa subfunduszu Caspar Globalny

TAGI: ctfi,

Caspar Globalny – luty 2020

autor: Piotr Rojda, CFA czas czytania: 1 min