Fundusze Inwestycyjne Otwarte (FIO)

Zacznij już od 1000 zł. Szybka i bezpieczna rejestracja online. Buduj swój portfel funduszy inwestycyjnych przez Internet.


Inwestuj w obligacje - Caspar Obligacji


Dbaj o stabilny wzrost - Caspar Stabilny


Inwestuj globalnie - Caspar Globalny


Inwestuj w globalnych liderów swoich sektorów - Caspar Akcji Światowych Liderów


Kup fundusz

Strategie Asset Management

Sprawdź pełną ofertę strategii zarządzania aktywami i wybierz dopasowaną do potrzeb.

Pamiętaj, że - jeżeli nie znajdziesz odpowiadającej na Twoje zapotrzebowania - mozemy stworzyć strategię o indywidualnym charakterze.


Więcej: Strategie Inwestycyjne


Zostań klientem

Wyniki zarządzania
OSTRZEŻENIE - oszuści podszywają się pod pracowników oraz spółkę Caspar Asset Management S.A. »
tekst alternatywny tekst alternatywny

Kim jesteśmy, jak inwestujemy,
co nas wyróżnia
CZYTAJ >>>

Nasza filozofia inwestowania
to Twój zysk CZYTAJ >>>

A A A

Caspar Stabilny – lipiec 2021

Piotr Rojda, zarządzający subfunduszem Caspar Stabilny - Intellia Piotr Rojda, zarządzający subfunduszem Caspar Stabilny:

Caspar Stabilny zyskał w lipcu 2021 roku 0,83%, wobec wzrostu benchmarku o 0,83%.

W lipcu szerokie rynki akcji odnotowały wzrosty: indeks S&P o 2,27% (w USD), europejski Stoxx 600 o 1,97% (w euro). Z sektorów, w które głównie inwestujemy w ramach części akcyjnej subfunduszy, najlepiej radziły sobie spółki zajmujące się oprogramowaniem – iShares Expanded Tech-Software Sector wzrósł o 3,37% (w USD).

Za wzrosty w lipcu odpowiadały głównie duże spółki. Indeks Russell 2000 obrazujący zachowanie tych mniejszych spadł w lipcu o 3,65%, w szczególności bardzo słabo radziły sobie małe spółki biotechnologiczne, które jako sektor spadły w lipcu o 8,86%. Wiele spółek korygowało po bardzo dobrym czerwcu, gdzie poza tym, że cały sektor radził sobie dobrze, w naszym przypadku dodatkowo pozytywnie na wynik wpłynął sukces spółki Intellia Therapeutics.

Negatywnie na rynek akcji wpływają obawy o wariant COVID-19 Delta. W mojej ocenie są one nieadekwatne do aktualnej sytuacji. Porównania z pierwszymi wariantami nie są na miejscu ze względu na zupełnie inne otoczenie, w szczególności dostępność szczepionek i zdolność przemysłu farmaceutycznego do opracowania wersji na kolejne warianty. Obok odsetka osób zaszczepionych należy mieć też na uwadze, że spora część populacji wirusa już po prostu przechorowała. Według analizy JP Morgana kraje, w których rozprzestrzenianie się wariantu Delta było najwyższe, nie odnotowały wzrostu śmiertelności.

TINA vs. inflacja

W mojej ocenie na zachowanie rynku akcji będą wpływać dwa czynniki. Po pierwsze TINA („there is no alternative”), akcje mogą wydawać się drogie w porównaniu z przeszłością, ale jeśli spojrzymy na wyceny w odniesieniu do rynku obligacji, to bez względu na to czy użyjemy earnings/ dividend/ FCF yield akcje są atrakcyjną klasą aktywów i powinny zbierać kapitał, którego właściciele chcą ochronić się przed inflacją.

ITa z kolei, a mianowicie jej wysokie odczyty, jeśli okażą się bardziej trwałe” niż „przejściowe’” w połączeniu z potencjalnymi błędnymi ruchami banków centralnych może wpływać negatywnie na wyceny aktywów ryzykownych.

Caspar Stabilny zyskał w lipcu 2021 roku 0,83%, wobec wzrostu benchmarku o 0,83%.

Podobne wpisy:

Ryzyko inwestycyjne

.

Co to stopa zwrotu

.

Sposób na emeryturę

TAGI: ctfi,

Caspar Stabilny – lipiec 2021

autor: Piotr Rojda, CFA czas czytania: 2 min