Fundusze Inwestycyjne Otwarte (FIO)

Zacznij już od 1000 zł. Szybka i bezpieczna rejestracja online. Buduj swój portfel funduszy inwestycyjnych przez Internet.


Inwestuj w obligacje - Caspar Obligacji


Dbaj o stabilny wzrost - Caspar Stabilny


Inwestuj globalnie - Caspar Globalny


Inwestuj w Europie - Caspar Akcji Europejskich


Kup fundusz

Strategie Asset Management

Sprawdź pełną ofertę strategii zarządzania aktywami i wybierz dopasowaną do potrzeb.

Pamiętaj, że - jeżeli nie znajdziesz odpowiadającej na Twoje zapotrzebowania - mozemy stworzyć strategię o indywidualnym charakterze.


Więcej: Strategie Inwestycyjne


Zostań klientem

Wyniki zarządzania
OSTRZEŻENIE - oszuści podszywają się pod pracowników oraz spółkę Caspar Asset Management S.A. »
tekst alternatywny tekst alternatywny

Kim jesteśmy, jak inwestujemy,
co nas wyróżnia
CZYTAJ >>>

Nasza filozofia inwestowania
to Twój zysk CZYTAJ >>>

A A A

Caspar Stabilny – październik 2021

Piotr Rojda, zarządzający subfunduszem Caspar Stabilny - Intellia Piotr Rojda, zarządzający subfunduszem Caspar Stabilny:

Caspar Stabilny zyskał w październiku 2021 roku 1,25% wobec wzrostu benchmarku o 1,49%.

Głównym ryzkiem dla rynków akcji są rosnąca inflacja i możliwe zaostrzenie polityki monetarnej przez banki centralne.

Wyższe stopy spowodują wzrosty ryzyka kredytowego oraz negatywnie wpłyną na bieżącą wartość przyszłych przepływów gotówkowych generowanych przez spółki. Niewiadomą, jeśli chodzi o inflację, są ceny energii, które w zależności od wielu czynników (temperatura powietrza zimą, lockdowny, ustalenia polityczne, zjawiska naturalne) mogą się różnie kształtować. Niemniej ze względu na rosnące ryzyko kryzysu energetycznego w części akcyjnej funduszu pojawiła się ekspozycja na sektor energetyczny (na poziomie zbliżonym do benchmarku).

Sezon wyników za trzeci kwartał 2021 roku był bardzo dobry dla spółek, w które inwestuje fundusz. Podane przez spółki prognozy na przyszłość również są optymistyczne. Popyt jest silny, a ewentualne gorsze wyniki są związane z opóźnieniami spowodowanymi przez przestoje w łańcuchach dostaw.

Gorzej, zarówno w ostatnim okresie jak i w całym 2021 roku, radzą sobie spółki biotechnologiczne. Nie ma to podstaw fundamentalnych, nauka działa i zachodzą w niej ogromne postępy, które zrewolucjonizują leczenie i diagnozowanie wielu chorób. Słabość widać w całym sektorze małych i średnich spółek biotechnologicznych oraz life science, do których sentyment w tym roku jest najsłabszy od 2015 roku.

Akcje są atrakcyjną klasą aktywów w porównaniu do obligacji i powinniśmy obserwować dalsze napływy pieniędzy na rynek akcji, czemu sprzyjają ujemne realne stopy procentowe, TINA (There is No Alternative), poprawiające się makro oraz pozytywne wyniki spółek. Dodatkowo poprawiła się zdolność spółek do generowania gotówki i ogłoszone (run rate) buybacki – wyższe w tym roku niż w latach 2019-2020.

Caspar Stabilny zyskał w październiku 2021 roku 1,25% wobec wzrostu benchmarku o 1,49%.

Podobne wpisy:

TAGI: ctfi,

Caspar Stabilny – październik 2021

autor: Piotr Rojda, CFA czas czytania: 1 min