Fundusze Inwestycyjne Otwarte (FIO)

Zacznij już od 1000 zł. Szybka i bezpieczna rejestracja online. Buduj swój portfel funduszy inwestycyjnych przez Internet.


Dbaj o stabilny wzrost - Caspar Stabilny


Inwestuj globalnie - Caspar Globalny


Inwestuj w Europie - Caspar Akcji Europejskich


Kup fundusz

Strategie Asset Management

Sprawdź pełną ofertę strategii zarządzania aktywami i wybierz dopasowaną do potrzeb.

Pamiętaj, że - jeżeli nie znajdziesz odpowiadającej na Twoje zapotrzebowania - mozemy stworzyć strategię o indywidualnym charakterze.


Więcej: Strategie Inwestycyjne


Zostań klientem

Wyniki zarządzania
tekst alternatywny tekst alternatywny

Kim jesteśmy, jak inwestujemy,
co nas wyróżnia
CZYTAJ >>>

Nasza filozofia inwestowania
to Twój zysk CZYTAJ >>>

A A A

Specjalistyczna Strategia Globalna ETF – czerwiec 2021

Mateusz Janicki, zarządzający - spółki Mateusz Janicki, zarządzający Specjalistyczną Strategią Globalną ETF:

Specjalistyczna Strategia Globalna ETF w czerwcu zanotowała wzrost o 9,36%, przy benchmarku, który wzrósł o 4,32%.

Po kilku trudniejszych miesiącach, w czerwcu w ramach strategii udało się osiągnąć wynik lepszy od benchmarku. Pozytywna zmiana zachowania spółek technologicznych w porównaniu z szerokim rynkiem zapoczątkowana została już w połowie maja. Jak wskazywały dane historyczne, maj i czerwiec były najgorszymi miesiącami pod względem stopy zwrotu osiąganej przez rynki, ale nie sprawdziło się to w tym roku.

Od dołka indeksów giełdowych w czasie pandemii minęło już szesnaście miesięcy, w tym czasie wyceny akcji poszybowały w górę. Coraz większe emocje budzi wzrost oczekiwanego poziomu inflacji, ale przede wszystkim wiążące się z tym ryzyko podnoszenia stóp procentowych oraz normalizacja polityki monetarnej. Istnieje bowiem obawa, że wcześniejsze rozpoczęcie cyklu podnoszenia stóp procentowych przyczyni się do spowolnienia tempa wzrostu zysków firm giełdowych oraz tempa wzrostu PKB. Cały czas trwa dyskusja, czy inflacja jest jedynie przejściowa czy też będzie miała charakter trwały. Moim zdaniem warto pamiętać o czynnikach, które powinny ograniczać tempo inflacji, czyli demografia i postęp techniczny. Z drugiej jednak strony, wychodzenie z pandemii będzie sprzyjać wzrostowi cen, ponieważ konsumenci, którzy przez ponad rok nie mieli dostępu do wielu dóbr i usług, są mniej wrażliwi na podwyżki cen.

Dyskusja na temat inflacji ma dla rynków finansowych istotne znaczenie. Zdominowała wręcz rozmowy o jego perspektywach w ostatnim czasie. Dzieje się tak, ponieważ w różnym otoczeniu ekonomicznym, przy różnych poziomach stóp procentowych, różne aktywa zachowują się w inny sposób. W szczególności rosnący poziom inflacji i docelowo wyższy poziom stóp procentowych powinny w teorii negatywnie przełożyć się na wyceny spółek wzrostowych, a lepiej w tym czasie powinny zachowywać się spółki value, co obserwowaliśmy w pierwszej połowie tego roku – nie doświadczyliśmy co prawda wzrostu stóp procentowych, ale istotnie wzrosły oczekiwania inflacyjne, na co rynek zareagował z wyprzedzeniem.

W czerwcu wszystkie ETF-y, które wchodziły w skład strategii przyniosły dodatnią stopę zwrotu. Na szczególną uwagę zasługuje jednak ETF inwestujący w spółki z obszaru biotechnologii, to on przyniósł najwyższą stopę zwrotu w czerwcu. Było to wynikiem lepszego sentymentu wobec branży oraz przełomowej informacji o wstępnych wynikach badań klinicznych spółki Intellia Therapeutics wskazujących na możliwość edycji genetycznej bezpośrednio w organizmie pacjenta. Ponadto dobrze radziły sobie także wspomniane wcześniej spółki technologiczne, które łącznie stanowią około 60% portfela.

Mimo, że w czerwcu indeksy giełdowe wspięły się na nowe szczyty, perspektywy dla rynków finansowych wydają się być co najmniej dobre. Dla rynku europejskiego dobrze też wróży rosnąca liczba spółek technologicznych. O ile część z nich zapewne zawiedzie inwestorów, o tyle te najlepsze powinny przyciągnąć nowych inwestorów i przedsiębiorców do inwestycji w europejskie spółki technologiczne, generując jednocześnie wiele talentów, które dalej będą napędzać rozwój branży. Wspomniane przeze mnie w poprzednich komentarzach przyspieszenie tempa wzrostu przychodów spółek technologicznych powinno sprzyjać ich wynikom. Ryzykiem pozostaje oczywiście poruszony wcześniej temat inflacji. Utrzymujący się wysoki poziom wzrostu cen może mieć negatywny wpływ na sentyment inwestorów i przyspieszyć decyzję FED o wcześniejszym podnoszeniu stóp procentowych.

Specjalistyczna Strategia Globalna ETF w czerwcu zanotowała wzrost o 9,36%, przy benchmarku, który wzrósł o 4,32%.

Podobne wpisy:

Ryzyko inwestycyjne – czym jest, jak się chronić?

.

Co to stopa zwrotu – czym jest, jak ją obliczać?

.

Jak rozpocząć proces inwestowania?


Zobacz nasz kanał!

TAGI: cam,

Simple Share Buttons

Specjalistyczna Strategia Globalna ETF –…

autor: Mateusz Janicki czas czytania: 3 min