Fundusze Inwestycyjne Otwarte (FIO)

Zacznij już od 1000 zł. Szybka i bezpieczna rejestracja online. Buduj swój portfel funduszy inwestycyjnych przez Internet.


Inwestuj w obligacje - Caspar Obligacji


Dbaj o stabilny wzrost - Caspar Stabilny


Inwestuj globalnie - Caspar Globalny


Inwestuj w Europie - Caspar Akcji Europejskich


Kup fundusz

Strategie Asset Management

Sprawdź pełną ofertę strategii zarządzania aktywami i wybierz dopasowaną do potrzeb.

Pamiętaj, że - jeżeli nie znajdziesz odpowiadającej na Twoje zapotrzebowania - mozemy stworzyć strategię o indywidualnym charakterze.


Więcej: Strategie Inwestycyjne


Zostań klientem

Wyniki zarządzania
OSTRZEŻENIE - oszuści podszywają się pod pracowników oraz spółkę Caspar Asset Management S.A. »
tekst alternatywny tekst alternatywny

Kim jesteśmy, jak inwestujemy,
co nas wyróżnia
CZYTAJ >>>

Nasza filozofia inwestowania
to Twój zysk CZYTAJ >>>

A A A

Specjalistyczna Strategia Globalna ETF – grudzień 2020

Mateuz Janicki, zarządzający - Specjalistyczna Strategia Globalna ETF Mateusz Janicki, zarządzający Specjalistyczną Strategią Globalną ETF:

W grudniu 2020 roku Specjalistyczna Strategia Globalna ETF zyskała 4,94%, podczas gdy benchmark wzrósł o 4,66%.

Wyniki osiągnięte przez Strategię przekroczyły w grudniu 2020 roku stopę zwrotu osiągniętą przez benchmark. Było to możliwe dzięki selektywnemu przeważeniu niektórych sektorów o wysokim poziomie alokacji w ETF-y inwestujące w akcje.

Specjalistyczna Strategia Globalna ETF

W obecnych warunkach, mimo ryzyk, które nadal wiszą nad gospodarką uważam, że trudno znaleźć alternatywę inwestycyjną dla akcji, stąd wysoki poziom zaangażowania we wspomniane instrumenty. Jeśli chodzi natomiast o zaangażowanie w poszczególne segmenty, to interesująco wyglądają takie sektory jak półprzewodniki, biotechnologia czy energetyka odnawialna. Pierwszy z wymienionych sektorów powinien korzystać na wzroście popytu związanego z wdrożeniem sieci 5G oraz wszechobecną digitalizacją. Z kolei biotechnologia to przede wszystkim małe, innowacyjne spółki, które dokonują przełomowych badań związanych w szczególności z sekwencjonowaniem genomu czy edycją genów. Energetyka odnawialna natomiast powinna skorzystać na takich inicjatywach, jak chociażby Next Generation EU.

Rok 2021 zaczyna się podobnie do 2020

Początek roku to odpowiedni moment, żeby zastanowić się nad tym, co czeka nas w kolejnych dwunastu miesiącach. Rok zaczyna się podobnie do 2020, przynajmniej patrząc na giełdę amerykańską, gdzie tak jak rok temu indeksy znajdują się na szczytach. Inaczej wygląda sytuacja w Europie, gdzie indeks Stoxx Europe 600 nadal jest kilka procent poniżej szczytu osiągniętego w ubiegłym roku, co wynika z różnic w składzie obu indeksów – szczególnie zaważył mniejszy udział spółek technologicznych w Europie. Dokładniejsze uzasadnienie znajdziemy też w prognozach analityków. Zakładają oni, że zyski na akcjach spółek amerykańskich w 2021 roku będą o niemal 10% wyższe niż w 2019 roku. W Europie natomiast oczekuje się, że ten sam wskaźnik będzie niższy o około 8%.

O czym warto pamiętać w 2021

W 2021 roku warto mieć na uwadze inicjatywę europejską Next Generation EU, na której skorzysta wiele firm. Beneficjentami tego programu będą w szczególności takie sektory, jak półprzewodniki, energia odnawialna czy szeroko pojęta branża IT. Strategia europejska jest o tyle ciekawą propozycją, że pozwala na wybranie najlepszych spółek z danego kraju, co nie byłoby możliwe w przypadku skupienia się na jednym rynku.

Odnawialne Źródła Energii w 2021

W kontekście źródeł odnawialnych warto przytoczyć informację, że na początku stycznia odbyły się wybory uzupełniające w Georgii do amerykańskiego Senatu. Mimo wcześniejszych oczekiwań zwyciężyli Demokraci. Jest to o tyle istotne, że może wpłynąć na przyspieszenie inwestycji w zieloną energię w Stanach Zjednoczonych, na czym skorzystać mogą producenci europejscy.

Wyceny banków

W ostatnim czasie rosły wyceny banków w związku ze wzrostem oczekiwań co do inflacji, ale zwracam uwagę na długoterminowe perspektywy dla całego rynku. Przykładowo spółki technologiczne są w lepszym położeniu ze względu na strukturalne zmiany następujące w gospodarce, które przez pandemię przyspieszyły.

Obraz po pandemii coraz bardziej klarowny

Obraz po pandemii staje się coraz bardziej klarowny i w coraz większym stopniu wiemy, czego powinniśmy się spodziewać w najbliższych kwartałach, a gospodarki nadal wspierane są przez działania banków centralnych i utrzymywanie niskich stóp procentowych. Z jednej strony obecne wyceny mogą zniechęcać długoterminowych inwestorów, z drugiej nadal brak atrakcyjnej alternatywy dla akcji. Z wyliczeń strategów z Citi Private Bank globalnie około 80% obligacji z ratingiem „investment grade” oferuje oprocentowanie poniżej 1%. To mniej niż stopa dywidendy z najważniejszych indeksów giełdowych – dla S&P500 ta wartość w 2021 roku wynosi ok. 1,5%, a dla Stoxx Europe 600 niemal 3%. Nie można też zapominać, że podobnie jak inwestowanie w akcje, kupno obligacji wiąże się z ryzykiem.

Korekty cen w 2021?

Popularność niektórych klas aktywów, w szczególności z obszarów takich jak samochody elektryczne, sugeruje, że w ciągu 2021 roku istnieje realne ryzyko korekty cen akcji tych spółek. Do tych tematów podchodzić należy z ostrożnością i selektywnie wybierać spółki z największym potencjałem. Z reguły lepiej unikać firm na bardzo wczesnym etapie rozwoju, z niskimi przychodami. Za przykład niech posłuży chociażby spółka Nikola, która miała oferować klientom ciężarówki napędzane wodorem i do połowy ubiegłego roku jej akcje były hitem. Później okazało się, że spółka kłamała odnośnie do swoich produktów i być może nigdy nie będzie w stanie dostarczyć klientom obiecanych ciężarówek. Jeden z prezesów spółek zajmujących się ogniwami wodorowymi powiedział „mamy coś, czego inne firmy nam zazdroszczą – klientów”. Mimo tego, że technologie wodorowe są na wczesnym etapie, fakt posiadania dużych klientów, którzy płacą prawdziwe pieniądze za prawdziwe produkty spółki, zwiększa jej wiarygodność.

Istotny jest dobry moment na inwestycję

Jednocześnie warto pamiętać, że rezygnując z popularnych sektorów tracimy szansę na osiągnięcie zysków wynikających z ich posiadania. Problem może rozwiązać zainwestowanie jedynie małej części portfela w bardzo ryzykowne aktywa, tak aby w przypadku dalszych wzrostów móc na nich korzystać. Gdyby jednak okazało się, że wybraliśmy zły moment na inwestycję, wtedy stracimy jedynie część kapitału, co nie powinno istotnie wpłynąć na wynik osiągnięty przez cały portfel.

W grudniu 2020 roku Specjalistyczna Strategia Globalna ETF zyskała 4,94%, podczas gdy benchmark wzrósł o 4,66%.

Podobne wpisy:

Ryzyko inwestycyjne – czym jest, jak się chronić?

.

Co to stopa zwrotu – czym jest, jak ją obliczać?

.

Jak rozpocząć proces inwestowania?


Zobacz nasz kanał!

TAGI: cam,

Specjalistyczna Strategia Globalna ETF –…

autor: Mateusz Janicki czas czytania: 4 min