Fundusze Inwestycyjne Otwarte (FIO)

Zacznij już od 1000 zł. Szybka i bezpieczna rejestracja online. Buduj swój portfel funduszy inwestycyjnych przez Internet.


Inwestuj w obligacje - Caspar Obligacji


Dbaj o stabilny wzrost - Caspar Stabilny


Inwestuj globalnie - Caspar Globalny


Inwestuj w globalnych liderów swoich sektorów - Caspar Akcji Światowych Liderów


Kup fundusz

Strategie Asset Management

Sprawdź pełną ofertę strategii zarządzania aktywami i wybierz dopasowaną do potrzeb.

Pamiętaj, że - jeżeli nie znajdziesz odpowiadającej na Twoje zapotrzebowania - mozemy stworzyć strategię o indywidualnym charakterze.


Więcej: Strategie Inwestycyjne


Zostań klientem

Wyniki zarządzania
OSTRZEŻENIE - oszuści podszywają się pod pracowników oraz spółkę Caspar Asset Management S.A. »
tekst alternatywny tekst alternatywny

Kim jesteśmy, jak inwestujemy,
co nas wyróżnia
CZYTAJ >>>

Nasza filozofia inwestowania
to Twój zysk CZYTAJ >>>

A A A

Specjalistyczna Strategia Globalna ETF – marzec 2022

Czy grozi nam stagflacja? Mateusz Janicki, zarządzający Specjalistyczną Strategią Globalną ETF:

Specjalistyczna Strategia Globalna ETF w marcu zanotowała wzrost o 0,91% przy benchmarku, który wzrósł o 1,41%.

W marcu na rynkach wciąż utrzymywała się niepewność, co przełożyło się na wyniki inwestycyjne. W dalszym ciągu powodowana jest ona trwającą w Ukrainie wojną oraz utrzymującym się wysokim poziomem inflacji.

Rekordowe poziomy odpływów z akcji europejskich nie sprzyjają odbiciu indeksów. Warto też zwrócić uwagę na nasilający się problem pandemii w Chinach. Ponownie wprowadzane są restrykcje, które negatywnie mogą przełożyć się na łańcuchy dostaw – a tym samym przyczynić się do utrzymania inflacji na wysokim poziomie.

Już od pewnego czasu w strukturze portfela zachodzą zmiany. Ich kierunek to zwiększanie udziału sektorów, których wyniki powinny być odporne na inflację. W tym, w szczególności, spółki energetyczne zajmujące się wydobyciem ropy naftowej i gazu oraz spółki z obszaru dóbr podstawowych i ochrony zdrowia. Jednocześnie mocno zredukowany został udział firm, które ucierpią z powodu wysokich kosztów materiałów, kosztów pracowniczych i cen energii. Takich jak spółki przemysłowe, czy spółki cykliczne – w tym producenci dóbr ponadpodstawowych czy półprzewodników.

Obecnie sentyment inwestorów do rynku akcyjnego jest bardzo słaby. Historycznie często właśnie w takim otoczeniu obserwowaliśmy odbicie na rynkach. Warto też zwrócić uwagę, że na poziomie całych indeksów spółki giełdowe nie są istotnie zadłużone, co powinno im sprzyjać nawet w przypadku podnoszenia stóp procentowych przez banki centralne. Inflacja jest zła dla akcji, ale nie można zapominać, że dla obligacji może być jeszcze gorsza, gdy przełoży się na wzrost ich oprocentowania, a tym samym spadek wycen. Większość firm z portfela powinna być w stanie radzić sobie z rosnącymi kosztami i przerzucać je na swoich klientów. Nie można jednak na ten moment wykluczyć żadnego scenariusza i jeżeli otoczenie makroekonomiczne pogorszy się znacząco, możemy obserwować dalsze spadki.

Specjalistyczna Strategia Globalna ETF w marcu zanotowała wzrost o 0,91% przy benchmarku, który wzrósł o 1,41%.

Podobne wpisy:


TAGI: cam,

Specjalistyczna Strategia Globalna ETF –…

autor: Mateusz Janicki czas czytania: 2 min