Fundusze Inwestycyjne Otwarte (FIO)

Zacznij już od 1000 zł. Szybka i bezpieczna rejestracja online. Buduj swój portfel funduszy inwestycyjnych przez Internet.


Inwestuj w obligacje - Caspar Obligacji


Dbaj o stabilny wzrost - Caspar Stabilny


Inwestuj globalnie - Caspar Globalny


Inwestuj w Europie - Caspar Akcji Europejskich


Kup fundusz

Strategie Asset Management

Sprawdź pełną ofertę strategii zarządzania aktywami i wybierz dopasowaną do potrzeb.

Pamiętaj, że - jeżeli nie znajdziesz odpowiadającej na Twoje zapotrzebowania - mozemy stworzyć strategię o indywidualnym charakterze.


Więcej: Strategie Inwestycyjne


Zostań klientem

Wyniki zarządzania
OSTRZEŻENIE - oszuści podszywają się pod pracowników oraz spółkę Caspar Asset Management S.A. »
tekst alternatywny tekst alternatywny

Kim jesteśmy, jak inwestujemy,
co nas wyróżnia
CZYTAJ >>>

Nasza filozofia inwestowania
to Twój zysk CZYTAJ >>>

A A A

Strategia Akcji Skoncentrowanych – luty 2022

Błażej Bogdziewicz, zarządzający Strategią Akcji Skoncentrowanych, czerwiec 2018, okazje w wielu sektorach Błażej Bogdziewicz, zarządzający Strategią Akcji Skoncentrowanych:

W lutym Strategia Akcji Skoncentrowanych odnotowała wzrost o 3,18%, podczas gdy benchmark spadł o 0,59%.

Atak Rosji na Ukrainę nie przyczynił się do dalszych spadków na rynkach akcji. Warto jednak zauważyć, że lepiej zachowywały się kursy spółek z sektora energii i duża część producentów metali czy nawozów niż spółki z innych sektorów.

Wyraźnie widać, że występujące już wcześniej problemy z niewystarczająca podażą wielu surowców, mogą istotnie przybrać na sile w wyniku nałożenia sankcji na Rosję.

Rosyjska agresja, też z uwagi na jej brutalność i bezprecedensowe łamanie prawa międzynarodowego oraz groźby użycia broni masowego rażenia, prawdopodobnie będzie miała istotny wpływ na sytuacje gospodarczą na świecie – w szczególności w Europie – oraz na rozwiązania w zakresie ładu międzynarodowego. Wsparcie, jakie Rosja otrzymuje od Chin, może skutkować w przyspieszeniu procesów deglobalizacji oraz doprowadzić do podziału gospodarki światowej na bloki. Proces ten, w połączeniu ze wspomnianymi zakłóceniami dostaw surowców (zwłaszcza energetycznych), będzie sprzyjał wysokiej zmienności na rynkach finansowych. Jednocześnie banki centralne w najbliższym czasie zapewne będą zacieśniać politykę pieniężną, chcąc ograniczyć inflację – co dodatkowo może przyczyniać się do wzrostu zmienności.

Różne scenariusze rozwoju sytuacji geopolitycznej, ale też możliwy dalszy wzrost inflacji i implikowane przez to zmiany polityki pieniężnej, oznaczają, że warto zadbać o odpowiednią dywersyfikację portfela, uwzględniając przy tym spółki z sektora energii czy materiałowego. Sytuacja na rynku wielu surowców jeszcze przed ostatnią wojną wskazywała na wysoce niewystarczającą podaż. W tym miejscu warto spojrzeć na rynki surowców z nieco szerszej perspektywy. Rozwój przemysłu w XVIII-wiecznej Anglii, a później w innych krajach był możliwy dzięki energii pozyskiwanej ze spalania węgla. W kolejnych wiekach światowa gospodarka mogła rozwijać się dzięki wykorzystaniu energii pochodzącej ze spalania ropy naftowej i gazu czy jeszcze później – energii jądrowej. Niestety w oparciu o analizy, którymi dysponujemy, skłaniamy się ku poglądowi, że gospodarka oparta wyłącznie o energię pochodzącą z wiatraków i paneli słonecznych nie jest w stanie zapewnić stabilnej i wystarczająco wydajnej energii pozwalającej na funkcjonowanie gospodarki przemysłowej. Bez szybkiej zmiany polityki energetycznej, w tym przede wszystkim inwestycji w energetykę jądrową, możemy mieć do czynienia z kryzysem gospodarczym.

Potwierdzeniem tych słów są niejako wypowiedzi polityków niemieckich, w tym kanclerza Scholza, że rezygnacja z rosyjskich surowców energetycznych oznaczałaby recesję, upadek całych gałęzi przemysłu, masowe bezrobocie i zubożenie społeczeństwa. Niestety Niemcy, w odróżnieniu od wielu innych państw, cały czas są przeciwnikami inwestycji w energetykę jądrową.

Okazje inwestycyjne nieustannie widzimy też wśród spółek technologicznych, zarówno z obszaru IT jak i biotechnologii. Kursy wielu z nich spadły do poziomów osiąganych przed pandemią COVID-19. W ostatnich 2 latach, ale również w ostatnich tygodniach, informacje napływające od wielu z tychże spółek potwierdzały – w naszej ocenie – bardzo duży długoterminowy potencjał naukowy i biznesowy.

W lutym Strategia Akcji Skoncentrowanych odnotowała wzrost o 3,18%, podczas gdy benchmark spadł o 0,59%.TAGI: cam,

Strategia Akcji Skoncentrowanych – luty…

autor: Błażej Bogdziewicz, CFA czas czytania: 2 min