Fundusze Inwestycyjne Otwarte (FIO)

Zacznij już od 1000 zł. Szybka i bezpieczna rejestracja online. Buduj swój portfel funduszy inwestycyjnych przez Internet.


Inwestuj w obligacje - Caspar Obligacji


Dbaj o stabilny wzrost - Caspar Stabilny


Inwestuj globalnie - Caspar Globalny


Inwestuj w globalnych liderów swoich sektorów - Caspar Akcji Światowych Liderów


Kup fundusz

Strategie Asset Management

Sprawdź pełną ofertę strategii zarządzania aktywami i wybierz dopasowaną do potrzeb.

Pamiętaj, że - jeżeli nie znajdziesz odpowiadającej na Twoje zapotrzebowania - mozemy stworzyć strategię o indywidualnym charakterze.


Więcej: Strategie Inwestycyjne


Zostań klientem

Wyniki zarządzania
OSTRZEŻENIE - oszuści podszywają się pod pracowników oraz spółkę Caspar Asset Management S.A. »
tekst alternatywny tekst alternatywny

Kim jesteśmy, jak inwestujemy,
co nas wyróżnia
CZYTAJ >>>

Nasza filozofia inwestowania
to Twój zysk CZYTAJ >>>

A A A

Strategia Akcji Skoncentrowanych – maj 2022

Błażej Bogdziewicz, zarządzający Strategią Akcji Skoncentrowanych, czerwiec 2018, okazje w wielu sektorach Błażej Bogdziewicz, zarządzający Strategią Akcji Skoncentrowanych:

W maju Strategia Akcji Skoncentrowanych odnotowała wzrost o 2,97%, podczas gdy benchmark spadł o 3,15%.

Rynki finansowe pozostawały w ostatnich miesiącach pod presją negatywnych informacji makroekonomicznych i tych związanych z sytuacja geopolityczną. Spadki dotknęły też spółki z sektora energetycznego, których kursy rosły w poprzednich miesiącach.

Gospodarki większości państw będą musiały się z jednej strony zmierzyć z prawdopodobną recesją, a z drugiej z wyższymi stopami procentowymi. Cały czas sytuacja w Europie wydaje się dużo groźniejsza niż USA. ECB zanim rozpoczął proces zacieśniania polityki pieniężnej, zmuszony został do ogłoszenia programu mającego chronić słabsze państwa przed wzrostem rentowności obligacji. Problem polega na tym, że bez ograniczenia podaży pieniądza trudno będzie zapanować nad inflacją, a niestety to wiąże się z kosztami dla społeczeństwa. Co gorsze, recesja w strefie euro wcale nie pomoże ograniczyć inflacji – a przeciwnie będzie miała działanie proinflacyjne. Odcięcie europejskich firm od rosyjskiego gazu może oznaczać problemy wielu przedsiębiorstw, a potencjalnie nawet bankructwa. Rządy staną przed wyborem: czy wyciągnąć do zagrożonych upadłością podmiotów pomocną dłoń\, czy też pozwolić raczej na działanie rynku.

Pomoc publiczna, ale też świadczenia socjalne finansowane przy pomocy relatywnie łagodniej polityki monetarnej banku centralnego, może mieć silne proinflacyjne działanie. Warto pamiętać, że w przeszłości okresy hiperinflacji były często powiązane z wojnami. W krótkim okresie Europa niewiele jest w stanie zrobić, aby uniknąć wysokich kosztów odcięcia od rosyjskiego gazu. Niektóre państwa – w tym Niemcy, Austria i Holandia – zdecydowały się na zwiększenie wykorzystywania węgla. Prawdopodobnie taka postawa spotka się z krytycznym przyjęciem wśród wielu państw zaliczanych do gospodarek wschodzących. Bogate państwa od jakiego czasu blokują inwestycje w elektrownie węglowe, ale też często inne związane z wykorzystywaniem paliw kopalnych w państwach trzecich. Same jednak nie są gotowe do ponoszenia kosztu ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.

Chiny, które zdaniem wielu komentatorów mogłyby skorzystać na problemach państw Zachodu, pogrążają się w lokalnych trudnościach. W internecie można znaleźć informacje o problemach z wypłatą środków pieniężnych z niektórych banków, również tych większych. Chińska gospodarka, oprócz strukturalnych problemów, musi się mierzyć z kosztami nakazu ograniczenia poruszania się ludności w wielu miastach, w tym w Szanghaju. Ograniczenia te wynikają z próby zahamowania rozprzestrzeniania się pandemii koronawirusa. W zachodnich mediach pojawiły się spekulacje, że najbliższy – XX – zjazd Chińskiej Partii Komunistycznej może przynieść niespodzianki.

Wiele wskazuje, że drugie półrocze może być trudne dla gospodarki światowej, która to może znaleźć się w recesji przy jednocześnie ograniczonych możliwościach pomocy ze strony banków centralnych. Wysoka niepewność co do dalszego rozwoju sytuacji gospodarczej będzie też najprawdopodobniej wiązała się z wysoką zmiennością na rynkach finansowych.

W maju Strategia Akcji Skoncentrowanych odnotowała wzrost o 2,97%, podczas gdy benchmark spadł o 3,15%.TAGI: cam,

Strategia Akcji Skoncentrowanych – maj …

autor: Błażej Bogdziewicz, CFA czas czytania: 2 min