Kim jesteśmy, jak inwestujemy,
co nas wyróżnia
CZYTAJ >>>
Caspar Stabilny – maj 2022
Informacja reklamowa
Piotr Rojda, zarządzający subfunduszem Caspar Stabilny:
Caspar Stabilny stracił w kwietniu 0,56% wobec spadku benchmarku o 0,78%.
W maju szeroki indeks rynku akcji amerykańskich S&P500, licząc w PLN, spadł o 3,6%, niemniej za zdecydowaną większość ruchu odpowiadało umocnienie się polskiej waluty w stosunku do dolara amerykańskiego. Lepiej od szerokiego rynku radziły sobie spółki energetyczne, a gorzej z kolei spółki technologiczne i biotechnologiczne.
W opisywanym miesiącu dywersyfikowano pozycję akcyjną funduszy w sektorze energii. Pojawiły się spółki z ekspozycją na terminale LNG, których brakuje w Stanach oraz rafinerie, gdzie moce w Europie i Stanach były wygaszane w ostatnich latach, co sprawiło, że aktualnie marże rafineryjne znajdują się na rekordowych poziomach.
Sytuacja na rynku oraz zmiany w funduszach zostały szczegółowo omówione w niedawnym webinarze (poniżej) oraz poprzednich komentarzach.
Caspar Stabilny stracił w kwietniu 0,56% wobec spadku benchmarku o 0,78%.
Podobne wpisy:
Nota Prawna
Przedstawione powyżej informacje stanowią informację reklamową.
Należy mieć na uwadze, że korzyściom wynikającym z inwestowania środków w jednostki uczestnictwa towarzyszą również ryzyka, takie jak: ryzyko nieosiągnięcia oczekiwanego zwrotu z inwestycji, wystąpienia okoliczności, na które uczestnik funduszu nie ma wpływu np. zmiany polityki inwestycyjnej czy połączenia lub likwidacji subfunduszu, a także ryzyko związane ze zmianami regulacji prawnych. Wśród ryzyk związanych z inwestowaniem należy zwrócić szczególną uwagę na ryzyka dotyczące polityki inwestycyjnej, w tym: rynkowe, walutowe, stóp procentowych, kredytowe, koncentracji, jak również rozliczenia oraz płynności lokat.
Prezentowane wyniki funduszu inwestycyjnego zarządzanego przez Caspar TFI są oparte o dane historyczne i nie stanowią gwarancji osiągnięcia identycznych wyników w przyszłości.
Caspar TFI pobiera opłaty dystrybucyjne za nabycie jednostek uczestnictwa subfunduszy Caspar Parasolowy FIO, za zamiany pomiędzy nimi, a także za zarządzanie nimi. Wysokość poszczególnych opłat wskazana jest w Tabeli Opłat oraz ogłoszeniach o ewentualnych promocjach w opłatach. Przed podjęciem ostatecznych decyzji inwestycyjnych należy zapoznać się z Prospektem Informacyjnym Caspar Parasolowy FIO oraz z dokumentami Kluczowych Informacji dla Inwestorów. Wszelkie dokumenty dotyczące Caspar Parasolowy FIO dostępne są w zakładce „Dokumenty/Fundusze inwestycyjne” znajdującej się u dołu strony.
TAGI: ctfi,