Fundusze Inwestycyjne Otwarte (FIO)

Zacznij już od 1000 zł. Szybka i bezpieczna rejestracja online. Buduj swój portfel funduszy inwestycyjnych przez Internet.


Inwestuj w obligacje - Caspar Obligacji


Dbaj o stabilny wzrost - Caspar Stabilny


Inwestuj globalnie - Caspar Globalny


Inwestuj w Europie - Caspar Akcji Europejskich


Kup fundusz

Strategie Asset Management

Sprawdź pełną ofertę strategii zarządzania aktywami i wybierz dopasowaną do potrzeb.

Pamiętaj, że - jeżeli nie znajdziesz odpowiadającej na Twoje zapotrzebowania - mozemy stworzyć strategię o indywidualnym charakterze.


Więcej: Strategie Inwestycyjne


Zostań klientem

Wyniki zarządzania
OSTRZEŻENIE - oszuści podszywają się pod pracowników Grupy Caspar »
tekst alternatywny tekst alternatywny

Kim jesteśmy, jak inwestujemy,
co nas wyróżnia
CZYTAJ >>>

Nasza filozofia inwestowania
to Twój zysk CZYTAJ >>>

A A A

Strategia Akcji Spółek Strefy Euro – kwiecień 2018

Błażej Bogdziewicz, zarządzający - Strategia Akcji Spółek Strefy Euro Błażej Bogdziewicz, zarządzający Strategią Akcji Spółek Strefy Euro:

Strategia Akcji Spółek Strefy Euro odnotowała w kwietniu b.r. wzrost o 1,77%, wobec wzrostu benchmarku w tym okresie o 5,17%. W ramach Strategii aktywa w zdecydowanej większości inwestowane są w spółki z krajów Strefy Euro, ale możliwe są także inwestycje w innych państwach europejskich.

Stopa zwrotu za ostatnie dwanaście miesięcy wyniosła 12,27%, podczas gdy benchmark w tym czasie wzrósł o 4,74%. Bardzo dobry wynik względem benchmarku wynikał m.in. z dobrego wyboru spółek oraz wysokiego zaangażowania w spółki z sektorów, w których obserwujemy mocne i pozytywne trendy, czyli na przykład oprogramowanie dla przedsiębiorstw, e-commerce i produkcja półprzewodników.

Sytuacja globalna

Globalne rynki akcji pozostawały do końca kwietnia w korekcie wywołanej z jednej strony wcześniejszym dużym optymizmem, z drugiej zaś informacjami o pogarszających się danych gospodarczych przy jednocześnie rosnących stopach procentowych w USA, a także o sporze handlowym między USA a Chinami. W pierwszych dniach maja, jak się wydaje bez żadnych istotnych nowych informacji, nastąpiło wyraźne odbicie na rynkach akcyjnych. Ostatnie tygodnie przyniosły też umocnienie się amerykańskiego dolara, co jest pozytywne dla kursów spółek europejskich, ale niekorzystne dla sytuacji wielu gospodarek wschodzących, w szczególności tych uzależnionych od zagranicznego kapitału. Wartość wskaźnika PMI dla globalnego przemysłu była w kwietniu nieco powyżej marcowych poziomów i wyniosła 53,5 punktu, tym niemniej były to dane gorsze niż pod koniec zeszłego roku. Na spowolnienie tempa poprawy koniunktury w przemyśle mógł mieć wpływ spór handlowy między USA i Chinami. Jak na razie wysokie cła nie zostały wprowadzone, a jedynie zapowiedziane, ale pojawiają się sygnały, że Chiny wprowadziły bardziej restrykcyjne kontrole importowanych produktów z USA (m.in. fitosanitarne). Ponadto, wobec niepewności co do dalszego rozwoju sytuacji, firmy wstrzymują się z inwestycjami. Ma to tym większe znaczenie, że w niektórych branżach wykorzystanie mocy jest wysokie i inwestycje są coraz bardziej niezbędne. Tak, jak dotychczas uważamy, że spór handlowy powinien zakończyć się kompromisem, aczkolwiek może się okazać, że jego osiągniecie będzie wymagało czasu, co, jak widać, może negatywnie wpływać na sytuacje gospodarczą.

Dotychczas ogłoszone wyniki finansowe za pierwszy kwartał były z reguły dobre. W USA zyski spółek wzrosły rok do roku o 24%, w Japonii o 11%, a w Europie o 10%. Wśród spółek technologicznych i przemysłowych cześć podała dość słabe prognozy sprzedaży na najbliższy kwartał, co miało być wynikiem gorszej od oczekiwań sprzedaży telefonów przez jednego z wiodących producentów. Większość spółek z branży oczekuje poprawy w drugim półroczu i będzie to miało wynikać w dłuższym terminie z coraz większego udziału w telefonach komórkowych skomplikowanych komponentów, jak lasery czy sensory oraz wprowadzenia w perspektywie kilku najbliższych lat telefonii 5G.

Co z nami?

W ostatnim czasie wyraźnie spadały też spółki technologiczne. Z jednej strony część inwestorów postanowiła zrealizować zyski osiągnięte podczas wcześniejszych wzrostów, z drugiej strony pojawiło się kilka niezwiązanych ze sobą informacji z tego sektora, które zaniepokoiły inwestorów. Były to m.in. informacje o udostępnianiu przez Facebook danych użytkowników innym podmiotom, śmiertelnym potrąceniu pieszego przez autonomiczny samochód Ubera wykorzystujący procesory Nvidii, czy też krytyczne wypowiedzi Trumpa o korzyściach, jakie Amazon osiąga ze współpracy z amerykańską pocztą. Warto jednak zauważyć, że Facebook zapowiedział poprawę ochrony danych użytkowników, wypadek Ubera prawdopodobnie był wynikiem wtargnięcia pieszego na drogę szybkiego ruchu, z kolei w przypadku Amazona administracja amerykańska zaprzeczyła planom wrogich działań przeciwko spółce.

W ostatnim czasie nie dokonywaliśmy istotnych zmian w składzie portfeli. Inwestujemy w spółki, które powinny zyskiwać na długoterminowych trendach kształtujących światową gospodarkę, takich jak wzrost wykorzystania danych, rozwój automatyzacji i handlu elektronicznego. Staramy się wybierać spółki, które mają dobre zarządy i są wśród liderów technologicznych.

Strategia Akcji Spółek Strefy Euro odnotowała w marcu b.r. wzrost o 1,77%, wobec spadku benchmarku w tym okresie o 1,39%.

Zarabiaj dzięki naszej wiedzy i doświadczeniu. Zobacz, co nas wyróżnia i zainwestuj w fundusze Caspar.

TAGI: cam,

Simple Share Buttons

Strategia Akcji Spółek Strefy Euro – …

autor: Blazej Bogdziewicz czas czytania: 3 min