Fundusze Inwestycyjne Otwarte (FIO)

Zacznij już od 1000 zł. Szybka i bezpieczna rejestracja online. Buduj swój portfel funduszy inwestycyjnych przez Internet.


Inwestuj w obligacje - Caspar Obligacji


Dbaj o stabilny wzrost - Caspar Stabilny


Inwestuj globalnie - Caspar Globalny


Inwestuj w Europie - Caspar Akcji Europejskich


Kup fundusz

Strategie Asset Management

Sprawdź pełną ofertę strategii zarządzania aktywami i wybierz dopasowaną do potrzeb.

Pamiętaj, że - jeżeli nie znajdziesz odpowiadającej na Twoje zapotrzebowania - mozemy stworzyć strategię o indywidualnym charakterze.


Więcej: Strategie Inwestycyjne


Zostań klientem

Wyniki zarządzania
OSTRZEŻENIE - oszuści podszywają się pod pracowników oraz spółkę Caspar Asset Management S.A. »
tekst alternatywny tekst alternatywny

Kim jesteśmy, jak inwestujemy,
co nas wyróżnia
CZYTAJ >>>

Nasza filozofia inwestowania
to Twój zysk CZYTAJ >>>

A A A

Strategia Akcyjna Środkowej i Wschodniej Europy – marzec 2020

Benchmark Mateusz Janicki, zarządzający Strategią Akcyjną Środkowej i Wschodniej Europy :

W marcu 2020 roku Strategia Akcyjna Środkowej i Wschodniej Europy straciła 4,58%, podczas gdy benchmark spadł o 15,52%.

Informacje o ratowaniu gospodarki przez banki centralne, rządowe programy wspierające przedsiębiorców i całe społeczeństwa, spadające ceny ropy oraz nowe doniesienia dotyczące pandemii – brzmi jak opis bardzo intensywnego roku, a to zaledwie garść danych, które miały istotny wpływ na rynki finansowe w marcu 2020 roku.

W ubiegłym miesiącu mimo pomocy ze strony banków centralnych i rządów spready, czyli premia za ryzyko obligacji korporacyjnych w relacji do obligacji rządowych, poszybowały w górę. Dotyczyło to zarówno papierów amerykańskich, jak i europejskich, tych o niskim i wysokim ryzyku. Inwestorzy, którzy jeszcze do niedawna poszukiwali atrakcyjnej stopy zwrotu, o ile pozostali na rynku, teraz skupiają się raczej na szukaniu spółek, które przez obecny kryzys przejdą bez większych turbulencji i będą w stanie obsługiwać terminowo swoje zadłużenie. Spółki emitujące obligacje będą potrzebowały zaufania i wiary inwestorów. Obligacje są rodzajem kredytu, a etymologia tego słowa prowadzi nas do łacińskiego credo, czyli wierzyć. W mojej ocenie patrząc na historyczną korelację między spreadami obligacji a rynkiem akcji trudno oczekiwać utrzymania wzrostów na rynkach akcji bez jednoczesnego obniżenia się spreadów.

Spadek cen ropy w marcu o przeszło 50% wynikał z dwóch czynników. Pierwszym, oczywiście, był spadek popytu, a drugim wojna cenowa między Rosją i Arabią Saudyjską. Patrząc na obecną sytuację od strony popytowej, nie należy liczyć na powrót cen surowca powyżej 40 USD bez zażegnania konfliktu między dwoma wspomnianymi wcześniej krajami.

W tym miejscu warto zaznaczyć, że różnica między rynkiem surowców a rynkiem akcji polega między innymi na tym, że w tym pierwszym cena ustalana jest na podstawie bieżącego popytu i podaży. W drugim natomiast, ceny ostatecznie również uzależnione są od sił popytu i podaży, ale siły te są bardziej zależne od przyszłych oczekiwań wobec wyników spółek. Innymi słowy, rynki akcji mogą zakładać wiele scenariuszy przypisując im różne prawdopodobieństwo, a cena surowców musi zostać określona natychmiast.

Przeglądając komentarze giełdowe, szczególnie w czasie zawirowań na rynkach, często przewija się stwierdzenie cash is king. Nabrało ono ponownie mocy, szczególnie w kontekście spółek z nadwyżką gotówki w swoim bilansie. Część z tych spółek może skorzystać na problemach zadłużonych konkurentów. Inne firmy mogą z kolei przejąć słabsze podmioty, co pozwoli na konsolidację w ich branży. Póki co jednak wirus jest bezlitosny i wiele firm rezygnuje z wypłaty dywidend oraz tnie nakłady kapitałowe, a wynika to z gwałtownie spadających przychodów. Wydaje się, że nieco lepiej od średniej rynkowej radzą sobie spółki działające w sektorach dostarczających klientom niezbędne do życia produkty, albo przynajmniej takie, bez których jakość życia uległaby istotnemu pogorszeniu. Takimi spółkami są między innymi sklepy handlujące żywnością czy spółki telekomunikacyjne.

Jeśli chodzi o optymalną alokację, to obecnie najlepszym wyborem wydają się być wspomniane już spółki defensywne, nastawione na potrzeby życia codziennego. Warto też pozostać przy wybranych spółkach z długoterminowymi perspektywami wzrostu opartymi na zmianach strukturalnych w gospodarce, jednak tylko tych z silnym bilansem. Raczej należy też unikać spółek cyklicznych. Jeśli chodzi o zachowanie rynków w najbliższej przyszłości, wiele będzie zależało od postępów w poszukiwaniach szczepionki. Bez pozytywnych wiadomości w tym zakresie powrót do długotrwałych wzrostów stoi pod znakiem zapytania. Istotnym ryzykiem jest wystąpienie drugiej fali niekontrolowanych zakażeń. Pod tym względem oczy całego świata skierowane są na Chiny, nowe ognisko choroby z pewnością popsułoby sentyment wśród inwestorów. Trudno też obecnie mówić o atrakcyjnych wycenach akcji biorąc pod uwagę problemy z szacowaniem przyszłych wyników firm.

W marcu 2020 roku Strategia Akcyjna Środkowej i Wschodniej Europy straciła 4,58%, podczas gdy benchmark spadł o 15,52%.

Podobne wpisy:

Fundusz a lokata, benchmark

.

Fundusze są bezpieczne, benchmark?

.

SASIWE


Zobacz nasz kanał!

TAGI: cam,

Strategia Akcyjna Środkowej i Wschodniej Eur…

autor: Mateusz Janicki czas czytania: 3 min