Fundusze Inwestycyjne Otwarte (FIO)

Zacznij już od 1000 zł. Szybka i bezpieczna rejestracja online. Buduj swój portfel funduszy inwestycyjnych przez Internet.


Inwestuj w obligacje - Caspar Obligacji


Dbaj o stabilny wzrost - Caspar Stabilny


Inwestuj globalnie - Caspar Globalny


Inwestuj w Europie - Caspar Akcji Europejskich


Kup fundusz

Strategie Asset Management

Sprawdź pełną ofertę strategii zarządzania aktywami i wybierz dopasowaną do potrzeb.

Pamiętaj, że - jeżeli nie znajdziesz odpowiadającej na Twoje zapotrzebowania - mozemy stworzyć strategię o indywidualnym charakterze.


Więcej: Strategie Inwestycyjne


Zostań klientem

Wyniki zarządzania
OSTRZEŻENIE - oszuści podszywają się pod pracowników oraz spółkę Caspar Asset Management S.A. »
tekst alternatywny tekst alternatywny

Kim jesteśmy, jak inwestujemy,
co nas wyróżnia
CZYTAJ >>>

Nasza filozofia inwestowania
to Twój zysk CZYTAJ >>>

A A A

Strategia Akcyjna Środkowej i Wschodniej Europy – październik 2019

W październiku pozytywnie zaskakują wyniki indeksów akcji Mateusz Janicki, zarządzający Strategią Akcyjną Środkowej i Wschodniej Europy :

W październiku 2019 roku Strategia Akcyjna Środkowej i Wschodniej Europy wypracowała stopę zwrotu w wysokości 0,56%, podczas gdy benchmark wzrósł 0,76%.

Na rynki powrócił optymizm i apetyt na ryzyko dzięki, przynajmniej chwilowemu, rozwiązaniu dwóch istotnych kwestii – wojny handlowej i Brexitu.

Na rynki wrócił optymizm

Pierwsza faza umowy handlowej miała zostać podpisana jeszcze w listopadzie – jednak obecnie mówi się o przesunięciu tego wydarzenia na grudzień. Termin zakończenia negocjacji natomiast został przesunięty na 31 stycznia 2020 roku. Nie spełniła się tym samym wielokrotnie powtarzana przez premiera Borisa Johnsona obietnica, że Wielka Brytania pożegna się z Unią Europejską z dniem 31 października 2019 roku.

Pozytywnie zaskakujące wyniki indeksów akcji europejskich

Patrząc na wyniki indeksów akcji europejskich od początku roku do końca października br. – inwestorzy, którzy ulokowali swoje środki w tę klasę aktywów, powinni być zadowoleni. Indeks 600 największych spółek europejskich STOXX 600 wzrósł o 18,9%, a niemiecki DAX o 21,9%. Natomiast indeks polskiej giełdy WIG w tym samym czasie zanotował skromny wzrost o 0,2%. Do głównych czynników, które zaciążyły na takim wyniku polskiej giełdy zaliczyć należy wspominany w poprzednich komentarzach wyrok TSUE dotyczący kredytów frankowych, pogorszenie globalnej sytuacji makroekonomicznej – co wpłynęło negatywnie na spółki wydobywcze oraz niepewność dotyczącą przyszłych dywidend i zysków w spółkach energetycznych. Ponadto projekt ustawy przekształcającej OFE w IKE – nad którym pracuje obecnie rząd – może spowodować podaż na rynku akcji. Na horyzoncie nie widać również potencjalnych czynników, które mogłyby wywołać napływy na polską giełdę i przyczynić się w długim terminie do wzrostów wyższych niż na rynkach europy zachodniej.

Wyceny akcji już uwzględniają zawirowania

Wydaje się potwierdzać – wspominana w poprzednich komentarzach – teza, że wiele potencjalnie negatywnych wydarzeń na rynku akcji jest już uwzględnionych w cenach tych instrumentów. Według analiz przeprowadzonych przez Deutsche Bank, mediana reakcji kursów akcji, które zanotowały wyniki poniżej konsensusu – była pozytywna. Co więcej, była ona najwyższa co najmniej od 2006 roku. Podobna sytuacja miała miejsce w przypadku spółek, które pokazały wyniki lepsze od założeń analityków – po wynikach za trzeci kwartał 2019 roku rosły one najmocniej ze wszystkich badanych okresów.

Podsumowanie

Mimo wzrostów zanotowanych w tym roku uważam, że trudno znaleźć dobrą alternatywę do akcji jako inwestycji długoterminowej. Wspomniane wzrosty stwarzają ryzyko małej korekty w krótkim terminie, która mogłaby być odpowiednim momentem do zwiększenia zaangażowania w akcje.

W październiku 2019 roku Strategia Akcyjna Środkowej i Wschodniej Europy wypracowała stopę zwrotu w wysokości 0,56%, podczas gdy benchmark wzrósł 0,76%.

Podobne wpisy:

Fundusz a lokata

.

Fundusze są bezpieczne?

.

SASIWE


Zobacz nasz kanał!

TAGI: cam,

Strategia Akcyjna Środkowej i Wschodniej Eur…

autor: Mateusz Janicki czas czytania: 2 min