Caspar Akcji Europejskich

Inwestuje na rynkach europejskich.

Więcej: Caspar Akcji EuropejskichCaspar Stabilny

Ogranicza zmienność, inwestuje globalnie, stabilny wzrost w długim terminie.

Więcej: Caspar Stabilny

Strategia Akcyjna
Środkowej i Wschodniej Europy

Koncentruje się na rynkach akcyjnych Środkowej i Wschodniej Europy.

Więcej: MASIW

Strategia Zrównoważona
Środkowej i Wschodniej Europy

Inwestycje w regionie przy założeniu średniego ryzyka inwestycyjnego.

Więcej: MZSIW

Strategia Stabilnego Wzrostu
Środkowej i Wschodniej Europy

Inwestycje w regionie przy założeniu małego ryzyka inwestycyjnego.

Więcej: MSWSIWStrategia
Akcji Skoncentrowanych

Koncentruje się na mniejszej liczbie starannie wyselekcjonowanych papierów.

Więcej: MASStrategia
Akcji Spółek Stefy Euro

Celem inwestycyjnym jest uzyskanie długoterminowej rentowności portfela.

Więcej: MASSEStrategia Stabilnego Wzrostu
Akcji Skoncentrowanych

Podstawowym kryterium wyboru lokat jest analiza fundamentalna.

Więcej: SMSWASStrategia Akcyjna
USA

Koncentruje się na rynkach Stanów Zjednoczonych (USA).

Więcej: MAUSAStrategia Zrównoważona
Akcji Skoncentrowanych

Celem inwestycyjnym jest wzrost wartości Portfela i pobicie Benchmarku.

Więcej: SMZAS

tekst alternatywnytekst alternatywny

Kim jesteśmy, jak inwestujemy,
co nas wyróżnia
CZYTAJ >>>

A A A

Strategia Akcyjna Środkowej i Wschodniej Europy – październik 2019

W październiku pozytywnie zaskakują wyniki indeksów akcjiMateusz Janicki, zarządzający Strategią Akcyjną Środkowej i Wschodniej Europy :

W październiku 2019 roku Strategia Akcyjna Środkowej i Wschodniej Europy wypracowała stopę zwrotu w wysokości 0,56%, podczas gdy benchmark wzrósł 0,76%.

Na rynki powrócił optymizm i apetyt na ryzyko dzięki, przynajmniej chwilowemu, rozwiązaniu dwóch istotnych kwestii – wojny handlowej i Brexitu.

Na rynki wrócił optymizm

Pierwsza faza umowy handlowej miała zostać podpisana jeszcze w listopadzie – jednak obecnie mówi się o przesunięciu tego wydarzenia na grudzień. Termin zakończenia negocjacji natomiast został przesunięty na 31 stycznia 2020 roku. Nie spełniła się tym samym wielokrotnie powtarzana przez premiera Borisa Johnsona obietnica, że Wielka Brytania pożegna się z Unią Europejską z dniem 31 października 2019 roku.

Pozytywnie zaskakujące wyniki indeksów akcji europejskich

Patrząc na wyniki indeksów akcji europejskich od początku roku do końca października br. – inwestorzy, którzy ulokowali swoje środki w tę klasę aktywów, powinni być zadowoleni. Indeks 600 największych spółek europejskich STOXX 600 wzrósł o 18,9%, a niemiecki DAX o 21,9%. Natomiast indeks polskiej giełdy WIG w tym samym czasie zanotował skromny wzrost o 0,2%. Do głównych czynników, które zaciążyły na takim wyniku polskiej giełdy zaliczyć należy wspominany w poprzednich komentarzach wyrok TSUE dotyczący kredytów frankowych, pogorszenie globalnej sytuacji makroekonomicznej – co wpłynęło negatywnie na spółki wydobywcze oraz niepewność dotyczącą przyszłych dywidend i zysków w spółkach energetycznych. Ponadto projekt ustawy przekształcającej OFE w IKE – nad którym pracuje obecnie rząd – może spowodować podaż na rynku akcji. Na horyzoncie nie widać również potencjalnych czynników, które mogłyby wywołać napływy na polską giełdę i przyczynić się w długim terminie do wzrostów wyższych niż na rynkach europy zachodniej.

Wyceny akcji już uwzględniają zawirowania

Wydaje się potwierdzać – wspominana w poprzednich komentarzach – teza, że wiele potencjalnie negatywnych wydarzeń na rynku akcji jest już uwzględnionych w cenach tych instrumentów. Według analiz przeprowadzonych przez Deutsche Bank, mediana reakcji kursów akcji, które zanotowały wyniki poniżej konsensusu – była pozytywna. Co więcej, była ona najwyższa co najmniej od 2006 roku. Podobna sytuacja miała miejsce w przypadku spółek, które pokazały wyniki lepsze od założeń analityków – po wynikach za trzeci kwartał 2019 roku rosły one najmocniej ze wszystkich badanych okresów.

Podsumowanie

Mimo wzrostów zanotowanych w tym roku uważam, że trudno znaleźć dobrą alternatywę do akcji jako inwestycji długoterminowej. Wspomniane wzrosty stwarzają ryzyko małej korekty w krótkim terminie, która mogłaby być odpowiednim momentem do zwiększenia zaangażowania w akcje.

W październiku 2019 roku Strategia Akcyjna Środkowej i Wschodniej Europy wypracowała stopę zwrotu w wysokości 0,56%, podczas gdy benchmark wzrósł 0,76%.

Podobne wpisy:

Fundusz a lokata

.

Fundusze są bezpieczne?

.

SASIWE


Zobacz nasz kanał!

TAGI: cam,

Simple Share Buttons

Strategia Akcyjna Środkowej i Wschodniej Eur…

autor: Mateusz Janicki czas czytania: 2 min