Fundusze Inwestycyjne Otwarte (FIO)

Zacznij już od 1000 zł. Szybka i bezpieczna rejestracja online. Buduj swój portfel funduszy inwestycyjnych przez Internet.


Inwestuj w obligacje - Caspar Obligacji


Dbaj o stabilny wzrost - Caspar Stabilny


Inwestuj globalnie - Caspar Globalny


Inwestuj w Europie - Caspar Akcji Europejskich


Kup fundusz

Strategie Asset Management

Sprawdź pełną ofertę strategii zarządzania aktywami i wybierz dopasowaną do potrzeb.

Pamiętaj, że - jeżeli nie znajdziesz odpowiadającej na Twoje zapotrzebowania - mozemy stworzyć strategię o indywidualnym charakterze.


Więcej: Strategie Inwestycyjne


Zostań klientem

Wyniki zarządzania
OSTRZEŻENIE - oszuści podszywają się pod pracowników oraz spółkę Caspar Asset Management S.A. »
tekst alternatywny tekst alternatywny

Kim jesteśmy, jak inwestujemy,
co nas wyróżnia
CZYTAJ >>>

Nasza filozofia inwestowania
to Twój zysk CZYTAJ >>>

A A A

Strategia Akcyjna Środkowej i Wschodniej Europy – sierpień 2019

Mateusz Janicki, zarządzający Strategią Akcyjną Środkowej i Wschodniej Europy, spadek Mateusz Janicki, zarządzający Strategią Akcyjną Środkowej i Wschodniej Europy :

Miniony miesiąc rozpoczął się od zapowiedzi wprowadzenia przez USA 10-procentowych ceł na chińskie towary o wartości 300 mld zł od 1 września 2019 roku.

Te zapowiedzi uległy zmianom w połowie sierpnia i żeby uniknąć negatywnego wpływu na konsumenta w okresie przedświątecznym, cła na niektóre towary wejdą w życie dopiero od 15 grudnia br. Z początkiem września natomiast weszły w życie cła na towary o wartości ok. 125 mld USD. Nadal oczekujemy niepewności związanej z wojną handlową, gdyż żadna ze stron póki co nie odpuszcza – Chiny wprowadziły cła odwetowe na około 1700 produktów amerykańskich.

Negatywne informacje z rynku niemieckiego

W drugim kwartale 2019 roku niemiecka gospodarka zanotowała spadek o 0,1% w relacji do poprzedniego kwartału. Nałożyło się na to wiele czynników, a do najważniejszych należą problemy sektora samochodowego, niepewność związana z Brexitem oraz wojną handlową. W czwartym kwartale 2018 roku Niemcom udało się uniknąć recesji, nie wiadomo jednak, czy po trzecim kwartale br. ta sytuacja się powtórzy. Już teraz niemiecki minister finansów Olaf Scholz zapowiedział, że w przypadku pogorszenia sytuacji makroekonomicznej nasi zachodni sąsiedzi są gotowi przeznaczyć 50 mld euro na działania mające pobudzić gospodarkę.

Indeks nastrojów PMI dla przemysłu niemieckiego znajduje się na poziomie 43,5, co jest najniższym wynikiem od roku 2012. Wskaźnik nastroju menedżerów poniżej 50 punktów oznacza, że oczekują oni pogorszenia sytuacji w prowadzonym przez nich biznesie, a niemiecki PMI spadł poniżej tej bariery z początkiem bieżącego roku.

Rynki wschodzące

Po czterech latach od wprowadzenia w Grecji ograniczeń w przepływie kapitału, które miały na celu ograniczenie ryzyka masowego wycofania środków finansowych z greckich banków, stały się one przeszłością. Nowo wybrany rząd Nowej Demokracji podkreślał, że w ramach polityki przyjaznej biznesowi będzie starał się przyciągnąć inwestorów, dzięki którym wzrost PKB przyspieszy. Indeks giełdy greckiej jest jednym z najlepszych rynków w bieżącym roku – dał zarobić inwestorom niemal 40%.

Z odwrotną sytuacją mierzy się obecnie Argentyna, która wprowadziła limity dotyczące przepływu kapitału po tym, jak w prawyborach na prezydenta zwyciężył kandydat opozycji Alberto Fernández. Po ogłoszeniu wyniku prawyborów argentyński indeks Merval spadł o prawie 38% jednego dnia, a waluta tego kraju osłabiła się o 19% wobec dolara amerykańskiego.

Podsumowanie – spadek?

Wszechobecny pesymizm wynikający z obaw o przyszły wzrost gospodarczy oraz niepewności związanej z Brexitem i wojną handlową spowodował w ubiegłym miesiącu spadek indeksów giełdowych oraz spadek rentowności obligacji. Ta sytuacja faworyzuje inwestycje w akcje oferujące przyzwoitą dywidendę. Dodatkowo wydaje się, że wiele negatywnych wydarzeń, które mogą nas czekać, jest już uwzględnionych w wycenach akcji, co ogranicza potencjał do spadków, jednocześnie stwarzając szansę na wzrost w przypadku pozytywnego zaskoczenia. W krótkim terminie należy się jednak spodziewać wysokiej zmienności na rynku akcji, która może wynikać z nerwowej reakcji rynków na nowe informacje dotyczące wyżej wspomnianych tematów.

Podobne wpisy:

Ryzyko inwestycyjne

.

Co to stopa zwrotu

.

SASIWE


Zobacz nasz kanał!

TAGI: cam,

Strategia Akcyjna Środkowej i Wschodniej Eur…

autor: Mateusz Janicki czas czytania: 2 min