Fundusze Inwestycyjne Otwarte (FIO)

Zacznij już od 1000 zł. Szybka i bezpieczna rejestracja online. Buduj swój portfel funduszy inwestycyjnych przez Internet.


Dbaj o stabilny wzrost - Caspar Stabilny


Inwestuj globalnie - Caspar Globalny


Inwestuj w Europie - Caspar Akcji Europejskich


Kup fundusz

Strategie Asset Management

Sprawdź pełną ofertę strategii zarządzania aktywami i wybierz dopasowaną do potrzeb.

Pamiętaj, że - jeżeli nie znajdziesz odpowiadającej na Twoje zapotrzebowania - mozemy stworzyć strategię o indywidualnym charakterze.


Więcej: Strategie Inwestycyjne


Zostań klientem

Wyniki zarządzania
tekst alternatywny tekst alternatywny

Kim jesteśmy, jak inwestujemy,
co nas wyróżnia
CZYTAJ >>>

Nasza filozofia inwestowania
to Twój zysk CZYTAJ >>>

A A A

Strategia Akcyjna Środkowej i Wschodniej Europy – styczeń 2020

Benchmark Mateusz Janicki, zarządzający Strategią Akcyjną Środkowej i Wschodniej Europy :

W styczniu 2020 roku Strategia Akcyjna Środkowej i Wschodniej Europy zanotowała wynik -2,71%, podczas gdy benchmark spadł o 1,99%.

„Czarny łabędź” jest określeniem oznaczającym nagłe wydarzenie, które ma istotny wpływ na nasze życie, w tym na rynek finansowy. Kwestia ta została obszernie opisana przez Nassima Taleba. W styczniu mieliśmy do czynienia co najmniej z dwoma wydarzeniami, które mogły przerodzić się w „Czarne łabędzie”, ale póki co jednak ich wpływ na rynki pozostał umiarkowany.

Pierwszym tego typu wydarzeniem było zabójstwo irańskiego generała, Ghasema Solejmaniego. O ile temat w ostatnim czasie nieco przycichł, to nie można jednak wykluczyć, że w dłuższym terminie Iran będzie chciał podjąć większą akcję odwetową na USA. Konflikt na Bliskim Wschodzie spowodował krótkotrwały wzrost cen ropy, ale niedługo po tym wydarzeniu cena ropy zaczęła spadać, między innymi ze względu na obawy związane z pojawieniem się koronawirusa w Chinach. Początkowy wzrost zakażeń w tempie logarytmicznym nieco wystraszył rynki, jednak późniejsze spowolnienie wzrostu nowych przypadków dało rynkom zielone światło do dalszych wzrostów.

Obecnie jednak obserwujemy coraz więcej spółek informujących akcjonariuszy o istotnym wpływie wirusa na ich działalność. Przykładami są chociażby Fiat, który nie wyklucza konieczności wstrzymania prac w fabrykach europejskich ze względu na problemy z dostawami od chińskich producentów, czy Nike, które zamknęło połowę swoich sklepów w Chinach oraz skróciło godziny otwarcia pozostałych. Władze Chin wydłużyły okres świąteczny związany z chińskim Nowym Rokiem, co miało pozwolić na ograniczenie rozprzestrzenianie się choroby. Wirus jednak może się przełożyć także na inne firmy globalne, nie tylko chińskie, których łańcuch dostaw, podobnie jak w przypadku Fiata, zostanie zakłócony. Innym sektorem, na który negatywnie wpłynie epidemia, jest turystyka. W obawie przed chorobą wiele osób odsunie swoje plany wakacji lub zmieni planowaną destynację. Ucierpią także kraje, które czerpią zyski z chińskich turystów, ponieważ w okresie Nowego Roku Chińczycy chętnie spędzają czas poza krajem. Liczne zawieszone loty do i z Chin spowodują także ograniczenie popytu na ropę.

Poza wspomnianymi wyżej wydarzeniami nie można pominąć kwestii Brexitu, który w końcu stał się faktem. To wcale jednak nie oznacza, że ten temat został rozwiązany. Przeciwnie, teraz przed politykami faza trudnych negocjacji i ustalenia szczegółów, bo to co teraz obserwujemy, jest jedynie okresem przejściowym.

W styczniu poznaliśmy też wartość indeksu IFO dla niemieckiej gospodarki. Indeks Ifo obrazuje sentyment przedsiębiorców na podstawie ich oceny obecnej i oczekiwań co do przyszłej koniunktury. W styczniu jego wartość niespodziewanie spadła do poziomu 95,9, z 96,3 w grudniu 2019 roku i był to pierwszy spadek od września ubiegłego roku. Była to negatywna informacja w kontekście poprawiających się wskaźników PMI, która może sugerować, że na większe ożywienie w gospodarce niemieckiej przyjdzie jeszcze poczekać. Tym samym cały czas aktualny pozostaje scenariusz uruchomienia przez naszych zachodnich sąsiadów programu pobudzania gospodarki w przypadku recesji, co powinno być pozytywnym sygnałem dla rynków akcji.

Styczeń był miesiącem, który przyniósł argument w postaci koronawirusa, który mógł się przerodzić w głębszą korektę. To się jednak nie stało, inwestorzy szybko zaczęli kupować spadające akcje. Ryzyko korekty pozostaje jednak wciąż realne. Wiele będzie zależało od liczby nowych zachorowań, ale uważam, że warto pozostać czujnym i obserwować doniesienia związane z wirusem oraz informacje płynące ze spółek dotyczące jego wpływu na biznes oraz łańcuchy dostaw. W związku z tym obecny moment może być dobrym do zmniejszenia zaangażowania w akcje w celu ograniczenia ryzyka. Choć nie spodziewam się kryzysu na dużą skalę, to należy pamiętać, że wzrost przychodów i zysków w pierwszym kwartale może spowolnić.

W styczniu 2020 roku Strategia Akcyjna Środkowej i Wschodniej Europy zanotowała wynik -2,71%, podczas gdy benchmark spadł o 1,99%.

Podobne wpisy:

Fundusz a lokata, benchmark

.

Fundusze są bezpieczne, benchmark?

.

SASIWE


Zobacz nasz kanał!

TAGI: cam,

Simple Share Buttons

Strategia Akcyjna Środkowej i Wschodniej Eur…

autor: Mateusz Janicki czas czytania: 3 min