Fundusze Inwestycyjne Otwarte (FIO)

Zacznij już od 1000 zł. Szybka i bezpieczna rejestracja online. Buduj swój portfel funduszy inwestycyjnych przez Internet.


Inwestuj w obligacje - Caspar Obligacji


Dbaj o stabilny wzrost - Caspar Stabilny


Inwestuj globalnie - Caspar Globalny


Inwestuj w Europie - Caspar Akcji Europejskich


Kup fundusz

Strategie Asset Management

Sprawdź pełną ofertę strategii zarządzania aktywami i wybierz dopasowaną do potrzeb.

Pamiętaj, że - jeżeli nie znajdziesz odpowiadającej na Twoje zapotrzebowania - mozemy stworzyć strategię o indywidualnym charakterze.


Więcej: Strategie Inwestycyjne


Zostań klientem

Wyniki zarządzania
OSTRZEŻENIE - oszuści podszywają się pod pracowników Grupy Caspar »
tekst alternatywny tekst alternatywny

Kim jesteśmy, jak inwestujemy,
co nas wyróżnia
CZYTAJ >>>

Nasza filozofia inwestowania
to Twój zysk CZYTAJ >>>

A A A

Dlaczego SaaS ma sens? – Mateusz Janicki dla “Parkietu”

Dlaczego SaaS ma sens?

Coraz więcej spółek notowanych na giełdzie działa w modelu SaaS, warto więc przyjrzeć się czym on jest i dlaczego zyskuje na popularności.


SaaS to skrót od Software as a Service, czyli oprogramowanie jako usługa. Jest to tylko jeden z wielu przykładów produktów jako usługi. Występują też chociażby IaaS (infrastruktura jako usługa) czy CPaaS (platforma komunikacyjna jako usługa).


Przeczytaj też poradnik inwestora – co to jest stopa zwrotu.


Ten model ma zalety zarówno dla klienta, jak i dostawcy oprogramowania. Ten pierwszy ma niskie koszty początkowe oraz niskie koszty implementacji, a niektóre firmy oferują nawet rozwiązania oparte na modelu zależnym od stopnia wykorzystania ich produktu. Kiedyś na najlepsze oprogramowanie mogły sobie pozwolić tylko największe przedsiębiorstwa z dużymi budżetami. Dzisiaj ta bariera znika i nawet małe firmy mają do nich dostęp, co pozwala im utrzymać konkurencyjność mimo mniejszej skali działalności. Dodatkowo, rozwiązania SaaS gwarantują klientom najnowsze aktualizacje ich oprogramowania. Dawniej w przypadku rozwiązań on-premise, czyli instalowanych na każdym urządzeniu osobno, klient nabywał oprogramowanie, którego aktualizacja wiązała się z kolejnym wydatkiem.

Korzyść dla firmy oferującej produkty w ramach modelu SaaS to przede wszystkim powracające i przewidywalne przychody. Przykładowo w gorszym okresie pod względem sytuacji finansowej czy makroekonomicznej klient może opóźnić wdrożenie nowego systemu informatycznego. W przypadku modelu SaaS koszt ma mniejsze znaczenie, ponieważ jest rozłożony w czasie. Klasyczny model on-premise opierał się na sprzedaży oprogramowania i późniejszym utrzymywaniu go, na czym firma oferująca produkt zarabiała. Model SaaS zapewnia regularne źródło przychodów rozłożonych w czasie. Ponadto, mimo niższej ceny początkowej, skumulowane przychody ze sprzedaży we wspomnianym modelu w ciągu kilku lat przewyższą cenę rozwiązania on-premise. Model SaaS sprzyja również strategii opartej na zaoferowaniu klientowi stosunkowo taniego rozwiązania, a następnie sprzedaż kolejnych produktów i rozszerzanie współpracy, co jest łatwiejsze dzięki szybkiemu nawiązaniu współpracy.

Część firm notowanych na giełdzie historycznie oferowała rozwiązania on-premise i dopiero od jakiegoś czasu stara się przenosić klientów do modelu SaaS. Nie jest to jednak proste, bo często wiąże się z przejściowym spowolnieniem wzrostu przychodów lub nawet ich spadkiem i może się przełożyć na gorsze zachowanie kursu akcji. Wynika to z wcześniej wspomnianego faktu – płatności w modelu SaaS stanowią tylko ułamek wartości produktu on-premise.

Wśród wad modelu SaaS najczęściej wymienia się niższy poziom bezpieczeństwa danych, brak kontroli nad oprogramowaniem czy słabszą wydajność oprogramowania w porównaniu z systemami on-premise. Nie można tego ignorować, jednak coraz szersze zastosowanie modelu SaaS powinno sprawić, że ich znaczenie będzie malało ze względu na ciągle rosnącą jakość oferowanych produktów.

Mateusz Janicki, Zarządzający w Caspar Asset Management S.A.

Artykuł opublikowany w Gazecie Giełdy i Inwestorów “Parkiet” 18 marca 2021 roku.


Dlaczego warto się zapisać?

  • Przed innymi otrzymasz powiadomienia o wywiadach z naszymi specjalistami.
  • Będziesz na bieżąco z najnowszymi wpisami z bloga, aktualności dotyczących spółki i innych starannie wyselekcjonowanych materiałów.
  • Będziemy Cię informować o aktualnych promocjach.
  • Nie będziesz otrzymywał niechcianych wiadomości.

Zapisz się do newslettera Caspar!


TAGI: rynki finansowe,

Simple Share Buttons

Dlaczego SaaS ma sens? – Mateusz Janick…

autor: Mateusz Janicki czas czytania: <1 min