Caspar Akcji Europejskich

Inwestuje na rynkach w Polsce, Turcji, Szwajcarii oraz państwach UE.

Więcej: Caspar Akcji EuropejskichCaspar Stabilny

Minimalizuje zmienność, zapewnia stabilny wzrost, inwestuje globalnie.

Więcej: Caspar Stabilny

Strategia Akcyjna
Środkowej i Wschodniej Europy

Koncentruje się na rynkach akcyjnych Środkowej i Wschodniej Europy.

Więcej: MASIW

Strategia Zrównoważona
Środkowej i Wschodniej Europy

Inwestycje w regionie przy założeniu średniego ryzyka inwestycyjnego.

Więcej: MZSIW

Strategia Stabilnego Wzrostu
Środkowej i Wschodniej Europy

Inwestycje w regionie przy założeniu małego ryzyka inwestycyjnego.

Więcej: MSWSIWStrategia
Akcji Skoncentrowanych

Koncentruje się na mniejszej liczbie starannie wyselekcjonowanych papierów.

Więcej: MASStrategia
Akcji Spółek Stefy Euro

Celem inwestycyjnym jest uzyskanie długoterminowej rentowności portfela.

Więcej: MASSEStrategia Stabilnego Wzrostu
Akcji Skoncentrowanych

Podstawowym kryterium wyboru lokat jest analiza fundamentalna.

Więcej: SMSWASStrategia Akcyjna
USA

Koncentruje się na rynkach Stanów Zjednoczonych (USA).

Więcej: MAUSAStrategia Zrównoważona
Akcji Skoncentrowanych

Celem inwestycyjnym jest wzrost wartości Portfela i pobicie Benchmarku.

Więcej: SMZAS

tekst alternatywnytekst alternatywny

Kim jesteśmy, jak inwestujemy,
co nas wyróżnia
CZYTAJ >>>

A A A

Inwestor w kosmosie – Mateusz Janicki dla “Parkietu”

Inwestor w kosmosie

W dzisiejszej Gazecie Giełdy “Parkiet” Mateusz Janicki. Zarządzający Caspar Asset Management opublikował komentarz, który odrywa nas od koronawirusa i przenosi… w Kosmos. Warto przeczytać i zapamiętać.


A gdyby tak uciec od tematu, który w ostatnich tygodniach zdominował wszystko i wszystkich – epidemii koronawirusa – i polecieć w kosmos? Dzisiaj jest to jeszcze nie bardzo możliwe, ale być może za jakiś czas takie rozwiązanie przestanie być nierealną mrzonką. Na początek będzie można polecieć w kosmos nie na długo i oczywiście nie każdy będzie mógł tego zasmakować. Taki rodzaj usług zaoferuje między innymi spółka, która zadebiutowała w ubiegłym roku na giełdzie w Nowym Jorku – Virgin Galactic. Temat komercyjnych podróży w kosmos rozbudził wyobraźnię inwestorów, a kurs akcji poszybował.

W szczycie, który przypadł na 19 lutego br., firma wyceniana była na ponad 7 mld USD. Co dokładnie otrzymywali inwestorzy w tej cenie? Właściwie niewiele, przynajmniej obecnie. Konkretnie 4 miliony dolarów przychodów i stratę na poziomie nieco ponad 200 tysięcy dolarów netto za rok 2019. Ale akcjonariusze dostają coś jeszcze – zapowiedź nadchodzącej zmiany i możliwość uczestniczenia w niej. Zmiana ta dotyczyć ma sposobu spędzania czasu i rozwoju nowej gałęzi sektora rozrywkowego – turystyki kosmicznej. Za 250 tysięcy dolarów amerykańskich Virgin Galactic oferuje dziewięćdziesięciominutowy lot w kosmos, w tym kilka minut spędzone w stanie nieważkości.


Przeczytaj też poradnik inwestora – co to jest stopa zwrotu.


Loty jednak niosą ze sobą pewne ryzyko. W 2014 roku doszło do wypadku, który kosztował życie pilota. Mimo że od tego czasu Virgin Galactic nie miał w tej kwestii poważniejszych problemów, potencjalni klienci powinni mieć to na uwadze. Inwestorzy również.

Sukces osiągnięty na ziemi, okazał się niewystarczający dla zaspokojenia ambicji brytyjskiego miliardera – sir Richarda Bransona – który znany jest przede wszystkim z rozwoju sieci komórkowej, ale także szeregu różnych biznesów pod marką Virgin. Nie jest on zresztą jedynym miliarderem, którego ciągnie do gwiazd. Do tego grona należy zaliczyć także Jeffa Bezosa, założyciela Amazona, który stoi za spółką Blue Origin, oraz Elona Muska, prezesa Tesli, odpowiedzialnego za rozwój spółki SpaceX.

Największą spółką europejską oferującą ekspozycję na przemysł kosmiczny jest Airbus, który w swojej ofercie ma między innymi transport satelit na orbitę. Ten segment stanowi jednak poniżej 5% przychodów spółki. Innymi przykładami są włoskie Avio, produkujące napęd do rakiet Ariane używanych przez Europejską Agencję Kosmiczną, oraz niemieckie OHB, produkujące między innymi satelity.

Kurs Virgin Galactic od szczytu zanotował spadek o przeszło 50%, udzielając lekcji pokory krótkoterminowym inwestorom, którzy dali się porwać wyobraźni. Być może jednak cierpliwi, długoterminowi inwestorzy, którzy zainwestowali na lokalnym szczycie, osiągną ponadprzeciętny zysk, bo to pewnie prawda, że loty w kosmos to przyszłość. Pytanie jednak, jak bardzo odległa i czy Virgin Galactic zostanie tą spółką, która osiągnie na tym polu największy sukces.

Mateusz Janicki, Zarządzający w Caspar Asset Management S.A.

Artykuł opublikowany w Gazecie Giełdy i Inwestorów “Parkiet” 19 marca 2020 roku.


Dlaczego warto się zapisać?

  • Przed innymi otrzymasz powiadomienia o wywiadach z naszymi specjalistami.
  • Będziesz na bieżąco z najnowszymi wpisami z bloga, aktualności dotyczących spółki i innych starannie wyselekcjonowanych materiałów.
  • Będziemy Cię informować o aktualnych promocjach.
  • Nie będziesz otrzymywał niechcianych wiadomości.

Zapisz się do newslettera Caspar!


TAGI: rynki finansowe,

Simple Share Buttons

Inwestor w kosmosie – Mateusz Janicki d…

autor: Mateusz Janicki czas czytania: 4 min