Caspar Akcji Europejskich

Inwestuje na rynkach europejskich.

Więcej: Caspar Akcji EuropejskichCaspar Stabilny

Ogranicza zmienność, inwestuje globalnie, stabilny wzrost w długim terminie.

Więcej: Caspar Stabilny

Strategie Asset Management

Sprawdź pełną ofertę strategii zarządzania aktywami i wybierz dopasowaną do potrzeb.

Pamiętaj, że - jeżeli nie znajdziesz odpowiadającej na Twoje zapotrzebowania - mozemy stworzyć strategię o indywidualnym charakterze.


Więcej: Strategie Inwestycyjne

tekst alternatywnytekst alternatywny

Kim jesteśmy, jak inwestujemy,
co nas wyróżnia
CZYTAJ >>>

A A A

Liderzy pozostają liderami – Łukasz Zymiera dla “Parkietu”

Liderzy pozostają liderami

W dzisiejszym komentarzu w Gazecie Giełdy “Parkiet” Łukasz Zymiera, zarządzający Caspar Asset Management SA zwraca uwagę, że cały czas liderem giełdowych wzrostów pozostają spółki technologiczne. NASDAQ znalazł się na historycznych szczytach, w czym pomogły największe spółki, – między innymi Amazon i Microsoft – których kursy akcji w tym roku wzrosły o odpowiednio 40 i 20%. Nasz zarządzający zwraca jednak uwagę, że liderzy nigdy nie są wiecznymi liderami i już teraz warto poszukiwać spółek, które staną się “nowym Microsoftem”.


Na przestrzeni ostatniej dekady motorem wzrostu na amerykańskiej giełdzie były spółki technologiczne. Stopa zwrotu indeksu NASDAQ grupującego firmy z branży IT wyniosła prawie 400 proc. w ciągu ostatnich dziesięciu lat, co jest niemal dwukrotnie wyższą stopą zwrotu niż indeks S&P500. Europejskie parkiety pozostają daleko w tyle – niemiecki DAX wzrósł w tym czasie zaledwie o 100%. Za sukcesem amerykańskiej giełdy stoją po części giganci technologicznych, których wpływ na indeksy staje się coraz większy.

Spółki technologiczne ponownie okazały się liderami wzrostów na giełdach. NASDAQ znalazł się na historycznych szczytach, w czym pomogły największe spółki, między innymi Amazon i Microsoft, których kursy akcji w tym roku wzrosły o odpowiednio 40 i 20%. Bardzo dobre zachowanie się cen akcji spółek technologicznych wynika w wielu przypadkach z poprawy perspektyw prowadzonego biznesu. Pandemia wsparła wiele trendów, na których korzysta Amazon, w tym między innymi wzrost znaczenia sprzedaży internetowy oraz migracja do chmury publicznej. W czasie, gdy galerie handlowe i sklepy stacjonarne były zmuszone do zamykania swoich lokali, a ich pracownicy byli zwalniani lub wysyłani na urlop, Amazon musiał szybko zwiększyć zatrudnienie, aby sprostać zwiększonemu popytowi. Pandemia powinna przyspieszyć odchodzenie od robienia zakupów w tradycyjnych sposób. Wiele firm będzie musiało dostosować swoje modele biznesowe do obecnych trendów, inne zbankrutują, a firmy jak Amazon powinny zyskiwać na znaczeniu.


Przeczytaj też poradnik inwestora – co to jest stopa zwrotu.


Zmiany zachowania konsumentów i szybsze przechodzenie biznesu do Internetu wspiera reklamę internetową kosztem tradycyjnych mediów, co w długim terminie pozytywne będzie między innymi dla Facebooka. Zwiększony popyt na usługi chmury publicznej sprzyja wynikom finansowym Amazonu, Microsoftu i Alphabetu. Dobre perspektywy spółek znajdują odzwierciedlenie w rosnących kursach spółek. Obecnie pięć największych spółek pod względem kapitalizacji giełdowej wchodzących w skład indeksu S&P 500 odpowiada za ponad 20% jego łącznej wartości. Jeszcze pięć lat temu łączny udział Apple, Amazonu, Microsoftu, Alphabetu i Facebooka był dwukrotnie mniejszy.

Stawianie na technologicznych gigantów przyniosło inwestorom w ostatnich latach ponadprzeciętne stopy zwrotu. Szybki wzrost biznesu, generowanie coraz większych przychodów i zysków znajdowało odzwierciedlenie w cenach akcji. Należy jednak pamiętać, że liderami nie pozostaje się na zawsze. Na początku obecnego wieku jednymi z największych firm były General Electric i Exxon Mobil, a w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku IBM i AT&T. Trendy w gospodarce światowej zmieniają się na przestrzeni lat i już teraz warto poszukiwać spółek, które w następnych latach mogą stać się kolejnym Microsoftem.

Łukasz Zymiera, Zarządzający w Caspar Asset Management S.A.

Artykuł opublikowany w Gazecie Giełdy i Inwestorów “Parkiet” 16 kwietnia 2020 roku.


Dlaczego warto się zapisać?

  • Przed innymi otrzymasz powiadomienia o wywiadach z naszymi specjalistami.
  • Będziesz na bieżąco z najnowszymi wpisami z bloga, aktualności dotyczących spółki i innych starannie wyselekcjonowanych materiałów.
  • Będziemy Cię informować o aktualnych promocjach.
  • Nie będziesz otrzymywał niechcianych wiadomości.

Zapisz się do newslettera Caspar!


TAGI: rynki finansowe,

Simple Share Buttons

Liderzy pozostają liderami – Łukasz Z…

autor: Łukasz Zymiera czas czytania: 4 min