Fundusze Inwestycyjne Otwarte (FIO)

Zacznij już od 1000 zł. Szybka i bezpieczna rejestracja online. Buduj swój portfel funduszy inwestycyjnych przez Internet.


Inwestuj w obligacje - Caspar Obligacji


Dbaj o stabilny wzrost - Caspar Stabilny


Inwestuj globalnie - Caspar Globalny


Inwestuj w Europie - Caspar Akcji Europejskich


Kup fundusz

Strategie Asset Management

Sprawdź pełną ofertę strategii zarządzania aktywami i wybierz dopasowaną do potrzeb.

Pamiętaj, że - jeżeli nie znajdziesz odpowiadającej na Twoje zapotrzebowania - mozemy stworzyć strategię o indywidualnym charakterze.


Więcej: Strategie Inwestycyjne


Zostań klientem

Wyniki zarządzania
OSTRZEŻENIE - oszuści podszywają się pod pracowników oraz spółkę Caspar Asset Management S.A. »
tekst alternatywny tekst alternatywny

Kim jesteśmy, jak inwestujemy,
co nas wyróżnia
CZYTAJ >>>

Nasza filozofia inwestowania
to Twój zysk CZYTAJ >>>

A A A

Caspar Globalny – kwiecień 2021

Piotr Rojda, zarządzający subfunduszem Caspar Globalny - lockdown Piotr Rojda, zarządzający subfunduszem Caspar Globalny :

Caspar Globalny stracił w kwietniu 2021 roku 1,52% wobec spadku benchmarku o 0,44%. Od początku roku subfundusz zyskał 2,47% przy wzroście benchmarku o 11,84%.

Na rynkach obserwujemy ciąg dalszy „rotacji” ze spółek, które bardzo dobrze radziły sobie w zeszłym roku (technologia/biotechnologia) do spółek określanych jako value. Kursy wielu spółek spadają mimo dobrych wyników kwartalnych czy, w przypadku spółek biotechnologicznych, braku jakichkolwiek negatywnych informacji, np. o nieudanych badaniach klinicznych.

Na koniec kwietnia wyniki podało 51% spółek z indeksu S&P500, 86% pobiło oczekiwania odnośnie do EPS, a 72% odnośnie wzrostu sprzedaży. Na sesji po pobiciu oczekiwań spółki technologiczne spadały średnio 2,5% (najgorszy wynik z wszystkich sektorów).

Gorszy sentyment może wynikać z propozycji podatkowych administracji Bidena, widmo podniesienia podatków od zysków kapitałowych może skłaniać część inwestorów do wyprzedaży akcji, w szczególności tych, których kursy wzrosły najbardziej.

Jeśli chodzi o spółki biotechnologiczne to dodatkowo negatywnie wpływają aktualnie dwa inne czynniki:

  • Brak nowego stałego szefa FDA – póki co, administracja Bidena wybrała kogoś tymczasowego, agencja jest bardzo restrykcyjna, wymaga wielu dodatkowych dokumentów przed zatwierdzeniem leku, co opóźnia ten proces.
  • Zamieszanie wokół patentów na produkcję szczepionek – zdaje się, że kraje o słabiej rozwiniętym sektorze ochrony zdrowia (m.in. Indie) naciskają na możliwość produkcji szczepionek na własną rękę ze złamaniem patentów Pfizera czy Moderny. Możliwe, że administracja Bidena się na to zgodzi. Moim zdaniem nie jest to długoterminowe, strukturalne ryzyko dla branży, niemniej w krótkim terminie na pewno negatywnie wpływa to na sentyment.

Inflacja staje się głównym tematem inwestycyjnym w ostatnich tygodniach. Bardzo luźne polityki, fiskalna i monetarna, powinny przełożyć się na wzrost inflacji. W mojej ocenie w takim otoczeniu dobrze poradzą sobie spółki, które będą na tyle silne, aby podnosić ceny za swoje produkty (pricing power) oraz obligacje indeksowane o inflację oraz zmiennokuponowe.

Poza inflacją wśród ryzyk dla szerokiego rynku akcji wymienić należy ryzyka regulacyjne (big tech), podatkowe (wymienione wyżej) oraz geopolityczne (napięcie Chiny – USA).

Caspar Globalny stracił w kwietniu 2021 roku 1,52% wobec spadku benchmarku o 0,44%. Od początku roku subfundusz zyskał 2,47% przy wzroście benchmarku o 11,84%.

Podobne wpisy:

Ryzyko inwestycyjne

.

Co to stopa zwrotu

.

Sposób na emeryturę


Caspar Stabilny – alternatywa dla lokat

TAGI: ctfi,

Caspar Globalny – kwiecień 2021

autor: Piotr Rojda, CFA czas czytania: 2 min