Mateusz Janicki, zarządzający Specjalistyczną Strategią Globalną ETF:
Specjalistyczna Strategia Globalna ETF we wrześniu zanotowała spadek o 4,37% przy benchmarku, który spadł o 5,03%.
We wrześniu obserwowaliśmy spadki zarówno na akcjach europejskich jak i globalnych.
Głównym powodem takiego zachowania rynków jest trwający kryzys energetyczny, rosnące obawy o recesję i zacieśnianie polityki monetarnej przez banki centralne. Nie sprzyja im również eskalacja działań wojennych, prowadzonych przez Rosję.
W ciągu ostatnich trzech lat z pewnością możemy powiedzieć, że poziom trudności prowadzenia przedsiębiorstwa wzrósł. Czas oczekiwania zarówno na półprodukty, jak i na maszyny produkcyjne zwiększył się, do tego rosnące koszty energii i pracy. Trudniej z tymi wyzwaniami poradzić sobie małym przedsiębiorcom, ale również największe firmy mają z tym coraz więcej problemów.
Jest kilka argumentów, które mogą przemawiać za krótkoterminowym odbiciem na rynkach akcji, jak chociażby niskie pozycjonowanie inwestorów instytucjonalnych. Na horyzoncie jednak widać wiele innych argumentów, które wskazują na ryzyko dalszych spadków. Przykładowo prognozy analityków na najbliższy rok cały czas utrzymują się na wysokim poziomie. W ostatnim czasie obserwowaliśmy również gorsze wyniki niektórych spółek, a inne ostrzegały inwestorów, że nie będą w stanie zrealizować swoich planów odnośnie tegorocznych wyników finansowych. Jako powód spółki podawały raczej oczywiste przyczyny, takie jak słabszy popyt czy rosnące koszty materiałów i pracy. Wydawać by się mogło, że rynek już zdyskontował te informacje, jednak po zachowaniu kursów tych spółek widać, że tak nie było. Spadały one od 20% do nawet 40% od ich ogłoszenia.
Istotny udział w aktywach strategii mają spółki, które generują wysoki poziom przepływów pieniężnych, w tym szczególnie spółki z obszaru energii i dóbr podstawowych. Ich wyniki przy pogarszającym się otoczeniu makroekonomicznym, powinny zachowywać się relatywnie dobrze na tle całego rynku.
Specjalistyczna Strategia Globalna ETF we wrześniu zanotowała spadek o 4,37% przy benchmarku, który spadł o 5,03%.
Podobne wpisy: