Fundusze Inwestycyjne Otwarte (FIO)

Zacznij już od 1000 zł. Szybka i bezpieczna rejestracja online. Buduj swój portfel funduszy inwestycyjnych przez Internet.


Inwestuj w obligacje - Caspar Obligacji


Dbaj o stabilny wzrost - Caspar Stabilny


Inwestuj globalnie - Caspar Globalny


Inwestuj w Europie - Caspar Akcji Europejskich


Kup fundusz

Strategie Asset Management

Sprawdź pełną ofertę strategii zarządzania aktywami i wybierz dopasowaną do potrzeb.

Pamiętaj, że - jeżeli nie znajdziesz odpowiadającej na Twoje zapotrzebowania - mozemy stworzyć strategię o indywidualnym charakterze.


Więcej: Strategie Inwestycyjne


Zostań klientem

Wyniki zarządzania
OSTRZEŻENIE - oszuści podszywają się pod pracowników Grupy Caspar »
tekst alternatywny tekst alternatywny

Kim jesteśmy, jak inwestujemy,
co nas wyróżnia
CZYTAJ >>>

Nasza filozofia inwestowania
to Twój zysk CZYTAJ >>>

A A A

Strategia Akcji Skoncentrowanych – maj 2020

Błażej Bogdziewicz, zarządzający Strategią Akcji Skoncentrowanych, czerwiec 2018, okazje w wielu sektorach Błażej Bogdziewicz, zarządzający Strategią Akcji Skoncentrowanych:

Strategia Akcji Skoncentrowanych osiągnęła w maju 2020 roku stopę zwrotu w wysokości 2,26%, podczas gdy benchmark wzrósł o 1,18%.

Rynki finansowe pozostawały w ostatnich tygodniach, jak poprzednio, pod dużym wpływem działań banków centralnych i ogłaszanych programów fiskalnych, które były pozytywnie odbierane przez rynki akcji.

Dodruk pieniędzy

Działania te w dużym skrócie polegają na finansowaniu wydatków rządowych dodrukiem pieniędzy w skali, która w najnowszej historii miała miejsce raczej podczas wojen. W mojej ocenie prawdopodobieństwo scenariusza inflacyjnego rośnie. Nie oznacza to, że spodziewam się w najbliższym czasie wyraźnego wzrostu inflacji. Uważam raczej, że może ona się pojawić za kilkanaście miesięcy, bądź później. Nie przewiduję też bardzo wysokiej inflacji. Może ona być jednak wyraźnie wyższa niż oczekiwania inwestorów. Uważam, że rządom i bankom centralnym m.in. z powodów politycznych bardzo trudno będzie zejść ze ścieżki, na którą weszli. Przedwczesne zejście z tej ścieżki może grozić poważnym kryzysem, zatem decydenci będą woleli zaryzykować wzrost inflacji.

Możliwe scenariusze

Scenariusz inflacyjny nie oznacza automatycznego powrotu do szybkiego wzrostu gospodarczego. Nie można wykluczyć także scenariusza stagflacji. Pozostajemy w dalszym ciągu sceptycznie nastawieni wobec perspektyw spółek z niektórych sektorów. Jednocześnie nasze nastawienie do spółek, które powinny sobie dobrze radzić w scenariuszu inflacyjnym, a jednocześnie są w małym stopniu wrażliwe na koniunkturę, jest pozytywne. Uważamy też, że inwestowanie w spółki z sektorów, które będą beneficjentami fiskalnych programów inwestycyjnych, jest szczególnie warte rozważenia. Nowe, inwestycyjne a nie tylko ratunkowe, programy stymulacyjne zostały zapowiedziane lub są przedmiotem negocjacji m.in. w Chinach, gdzie rząd planuje wydatki w wysokości 500 mld USD, Unii Europejskiej, gdzie proponuje się wydatki w wysokości 750 mld euro oraz w USA, gdzie rozważany jest program nawet w wysokości 2-3 bilionów USD. Ogłoszone założenia tych programów są częściowo podobne i zakładają m.in. inwestycje infrastrukturalne, w tym w telefonię komórkową piątej generacji, energię odnawialną, czy np. połączenia kolejowe.

Stojące przed nami ryzyka

Ryzyk, przed którymi stoi światowa gospodarka, jest obecnie wyjątkowo dużo i oprócz pandemii jest to gospodarczy i technologiczny konflikt chińsko-amerykański, strukturalne problemy z produktywnością części państw należących do Strefy Euro, niepokoje i protesty społeczne, w szczególności w USA, możliwa ucieczka kapitału z Hongkongu po zwiększeniu kontroli nad nim przez Chiny, czy starcia zbrojne na granicy chińsko-indyjskiej i groźba eskalacji tego konfliktu. Jednocześnie polityka banków centralnych sprawia, że trzymając środki na lokacie bądź zainwestowane w bardzo bezpiecznie obligacje skarbowe, realnie będziemy tracić nasze oszczędności. Jeżeli inflacja wzrosłaby do 5%, a stopy procentowe pozostały na obecnym poziomie, to w ciągu dziesięciu lat realna strata wynikająca z trzymania pieniędzy na nieoprocentowanej lokacie przekroczy 40%.

Strategia Akcji Skoncentrowanych osiągnęła w maju 2020 roku stopę zwrotu w wysokości 2,26%, podczas gdy benchmark wzrósł o 1,18%.


Podobne wpisy:

Ryzyko inwestycyjne

.

Co to stopa zwrotu

.

Strategia Akcji Skoncentrowanych


Zobacz nasz kanał!

TAGI: cam,

Simple Share Buttons

Strategia Akcji Skoncentrowanych – maj …

autor: Błażej Bogdziewicz, CFA czas czytania: 2 min