Fundusze Inwestycyjne Otwarte (FIO)

Zacznij już od 1000 zł. Szybka i bezpieczna rejestracja online. Buduj swój portfel funduszy inwestycyjnych przez Internet.


Inwestuj w obligacje - Caspar Obligacji


Dbaj o stabilny wzrost - Caspar Stabilny


Inwestuj globalnie - Caspar Globalny


Inwestuj w Europie - Caspar Akcji Europejskich


Kup fundusz

Strategie Asset Management

Sprawdź pełną ofertę strategii zarządzania aktywami i wybierz dopasowaną do potrzeb.

Pamiętaj, że - jeżeli nie znajdziesz odpowiadającej na Twoje zapotrzebowania - mozemy stworzyć strategię o indywidualnym charakterze.


Więcej: Strategie Inwestycyjne


Zostań klientem

Wyniki zarządzania
OSTRZEŻENIE - oszuści podszywają się pod pracowników oraz spółkę Caspar Asset Management S.A. »
tekst alternatywny tekst alternatywny

Kim jesteśmy, jak inwestujemy,
co nas wyróżnia
CZYTAJ >>>

Nasza filozofia inwestowania
to Twój zysk CZYTAJ >>>

A A A

Strategia Akcyjna Środkowej i Wschodniej Europy – maj 2020

Benchmark Mateusz Janicki, zarządzający Strategią Akcyjną Środkowej i Wschodniej Europy :

W maju 2020 roku Strategia Akcyjna Środkowej i Wschodniej Europy zyskała 2,65%, podczas gdy benchmark wzrósł o 1,18%.

Wzrosty na rynkach akcji utrzymywały się również w maju. Powodem tego były te same czynniki, które przyczyniły się do zwyżek już w kwietniu i o których wspominałem w poprzednim komentarzu.

Do tych czynników zaliczyć należy przede wszystkim pomoc rządową oraz luzowanie obostrzeń dotyczących gospodarki. Szybszy powrót do normy niż wcześniej oczekiwano może być czynnikiem, który będzie wspierał notowania akcji. Natomiast jeśli chodzi o postępy dotyczące szczepionki, to możliwe, że przyjdzie poczekać na nią dłużej niż oczekiwano. Coraz częściej pojawiają się głosy, że termin jednego roku, który powtarzał się na początku pandemii, jest nierealny i może to potrwać około dwóch lat lub nawet dłużej. Mimo to istnieje szansa, że rządzący będą dążyć do względnej normalności nawet w takich warunkach.

O ile we wcześniejszej fazie odbicia rynków akcji wzrosty indeksów napędzane były, zarówno w USA jak i Europie, spółkami zaliczanymi do grona tych o największej kapitalizacji, o tyle od końca maja obserwujemy także mocne wzrosty na spółkach cyklicznych. Ich wyceny ucierpiały mocniej niż spółek technologicznych czy produkujących oprogramowanie ze względu na potencjalny mocniejszy wpływ pandemii i recesji na ich wyniki. Patrząc na dane historyczne z ostatnich dwudziestu lat, w czasie recesji zdarzały się okresy, podczas których spółki cykliczne generowały wyższą stopę niż spółki wzrostowe, a czas ich trwania to około osiem tygodni. Według tego schematu taka sytuacja mogłaby potrwać mniej więcej do połowy lipca. A co później? Czy dalsze wzrosty na spółkach cyklicznych i tak zwanych value są możliwe? Oczywiście, jednak by ten scenariusz się zmaterializował, muszą być spełnione konkretne warunki. Przede wszystkim potrzebna będzie inflacja oraz wzrost cen ropy wynikający z odbudowy popytu. Do tego również przydałby się wzrost oprocentowania obligacji skarbowych, co przy obecnych działaniach banków centralnych może się okazać trudnym wyzwaniem.

Porównując perspektywy odbicia rynków akcji w Stanach Zjednoczonych i Europie, biorąc powyższe pod uwagę, na pewno należy także pamiętać o tym, że w indeksach europejskich spółki produkcyjne mają większy udział, przez co indeksy te mogą zachowywać się relatywnie lepiej. Do tego warto wspomnieć o programie pomocy unijnej, której, jeżeli zostanie on przegłosowany w obecnie ogłoszonej formie, Polska będzie również beneficjentem. Pomoc ta skupiać się będzie na rozwoju nowych technologii takich jak 5G, automatyzacja czy energia odnawialna. Ostatnią kwestią, lecz wcale nie najmniej istotną, o której należy wspomnieć omawiając akcje europejskie, są odpływy z funduszy europejskich i w przypadku odwrócenia tego trendu ponowne napływy mogą być paliwem napędowym dalszych wzrostów.

Ciekawą kwestia jest temat pozycjonowania się inwestorów względem akcji. Jeżeli weźmiemy globalny agregat pieniężny M2 oraz dodamy do niego aktywa pod zarządzaniem instytucji niebankowych, to zauważymy, że od początku roku udział instrumentów akcyjnych w sumie powyższych spadł z okolic 45 do poniżej 40%. Jest to wartość, której nie obserwowaliśmy od 2012 roku. Udział obligacji natomiast przekroczył 22%, zaliczając tym samym wzrost po około 4 punkty procentowe i osiągając poziom, jaki nie został odnotowany co najmniej w ciągu ostatnich dwudziestu lat. Tym samym warto zaznaczyć, że spready (różnica między oprocentowaniem obligacji korporacyjnych i obligacji skarbowych) na obligacjach korporacyjnych od marca stabilnie spadają, między innymi dzięki skupom aktywów ogłoszonym przez banki centralne. To działanie z pewnością pomogło zapobiec wielu upadłościom.

Podsumowując, nie można moim zdaniem wykluczyć dalszych wzrostów na rynkach akcji, a wyższe wartości indeksów w najbliższym czasie mogą wynikać ze wzrostów kursów akcji spółek, które spadły najmocniej w ostatnim czasie, a niski poziom zaangażowania w akcje może temu sprzyjać.

W maju 2020 roku Strategia Akcyjna Środkowej i Wschodniej Europy zyskała 2,65%, podczas gdy benchmark wzrósł o 1,18%.

Podobne wpisy:

Fundusz a lokata

.

Fundusze są bezpieczne

.

SASIWE


Zobacz nasz kanał!

TAGI: cam,

Strategia Akcyjna Środkowej i Wschodniej Eur…

autor: Mateusz Janicki czas czytania: 3 min