Fundusze Inwestycyjne Otwarte (FIO)

Zacznij już od 1000 zł. Szybka i bezpieczna rejestracja online. Buduj swój portfel funduszy inwestycyjnych przez Internet.


Dbaj o stabilny wzrost - Caspar Stabilny


Inwestuj globalnie - Caspar Globalny


Inwestuj w Europie - Caspar Akcji Europejskich


Porównaj fundusze Caspar

Strategie Asset Management

Sprawdź pełną ofertę strategii zarządzania aktywami i wybierz dopasowaną do potrzeb.

Pamiętaj, że - jeżeli nie znajdziesz odpowiadającej na Twoje zapotrzebowania - mozemy stworzyć strategię o indywidualnym charakterze.


Więcej: Strategie Inwestycyjne


Porównaj strategie

Wyniki zarządzania
tekst alternatywny tekst alternatywny

Kim jesteśmy, jak inwestujemy,
co nas wyróżnia
CZYTAJ >>>

Nasza filozofia inwestowania
to Twój zysk CZYTAJ >>>

A A A

E-commerce – przecież to takie oczywiste – Łukasz Zymiera dla “Parkietu”

E-commerce – przecież to takie oczywiste

W dzisiejszej “Gazecie Giełdy Parkiet” Łukasz Zymiera – zarządzający Caspar Asset Management SA – wyrokuje, że branżę e-commerce czeka świetlana przyszłość, a obostrzenia związane z sytuacją epidemiologiczną dały jej niebywałego “kopa”. Wystarczy spojrzeć, jak wzrosła wycena takich spółek jak na przykład Amazon i jaka jest dzisiejsza kapitalizacja Allegro.


Sprzedaż przez Internet jest z nami na dobre od ponad dwóch dekad i wydawać by się mogło, że jest to już dojrzały rynek, z wieloma graczami, a najlepsze lata ma już za sobą. Pandemia jednak przyspieszyła wzrost branży. Zmiany sposobu robienia zakupów i nawyków konsumentów wpływają na handel detaliczny, a firmy, które do tych trendów się nie przystosują, wypadną z rynku. Z drugiej strony, nie każda firma internetowa odniesie sukces, a sam handel internetowy ewoluuje.

Jeszcze dekadę temu udział sprzedaży online w globalnej sprzedaży detalicznej wynosił niespełna 5%. Przez lata udział ten systematycznie rósł o około 1 punkt procentowy rocznie, aby w 2019 roku osiągnąć 13%. Bieżący rok przyniósł jednak skokowy wzrost udziału e-commerce i według firmy badawczej Euromonitor może wynieść blisko 17%.


Przeczytaj też poradnik inwestora – co to jest stopa zwrotu.


Wszystko wskazuje na to, że zmiany w branży są już nieodwracalne. Z ankiety przeprowadzonej przez Bank of America wśród konsumentów w USA wynika, że po pandemii tylko bardzo niewielka część klientów powróci całkowicie do swoich nawyków robienia zakupów w sklepach stacjonarnych, a przytłaczająca większość będzie nadal kupowała w Internecie. Wiele osób przekonało się, że robienie zakupów w sieci jest nie tylko bezpieczne, ale też proste i wygodne.

Technologia zmienia oblicza wielu branż i wraz z jej rozwojem wpływa na modele biznesowe firm. Powszechność Internetu umożliwiła firmom handel elektroniczny, ale w dzisiejszych czasach strona internetowa nie jest już wystarczająca. Już dzisiaj połowa transakcji odbywa się z użyciem aplikacji mobilnych na smartfonach i tabletach. Do tego powstają nowe kanały sprzedaży. Portale społecznościowe, między innymi Facebook i Instagram, umożliwiają już swoim użytkownikom zakupy za pomocą ich stron internetowych. Za sprawą takich firm, jak Amazon, Apple i Google, coraz bardziej popularnymi stają asystenci głosowi. Poprzez smartfon czy inteligentny głośnik użytkownik może wydawać polecenia głosem. Niektóre firmy, między innymi największy indyjski sklep internetowy Flipkart, udostępniły swoim klientom możliwość robienia zakupów przy użyciu komendy głosowej w swoich aplikacjach.

E-commerce ma przed sobą bardzo dobre perspektywy, a firmy, które będą stawiać na innowacyjność będą zdobywać rynek kosztem spółek, które działają według tradycyjnego modelu biznesowego. Dobre wyniki finansowe i perspektywy stojące przed tymi firmami znajdują odzwierciedlenie w wycenach giełdowy. Kurs amerykańskiego Amazona jest w tym roku ponad 70% na plusie, a akcje chińskich gigantów Alibaby i JD.com wzrosły o odpowiednio 50 i 135%. W tym miesiącu udany debiut giełdowy miało Allegro, którego kapitalizacja giełdowa wynosi obecnie prawie 100 mld zł. Warto przypomnieć, że w 2016 roku Allegro zmieniło właściciela, a kwota transakcji opiewała na nieco ponad 3 mld dolarów, co w przeliczeniu na polskiego złotego dawało wycenę na poziomie około 13 mld zł.

Łukasz Zymiera, Zarządzający w Caspar Asset Management S.A.

Artykuł opublikowany w Gazecie Giełdy i Inwestorów “Parkiet” 29 października 2020 roku.


Dlaczego warto się zapisać?

  • Przed innymi otrzymasz powiadomienia o wywiadach z naszymi specjalistami.
  • Będziesz na bieżąco z najnowszymi wpisami z bloga, aktualności dotyczących spółki i innych starannie wyselekcjonowanych materiałów.
  • Będziemy Cię informować o aktualnych promocjach.
  • Nie będziesz otrzymywał niechcianych wiadomości.

Zapisz się do newslettera Caspar!


TAGI: rynki finansowe,

Simple Share Buttons

E-commerce – przecież to takie oczywiste &…

autor: Łukasz Zymiera czas czytania: 4 min