Fundusze Inwestycyjne Otwarte (FIO)

Zacznij już od 1000 zł. Szybka i bezpieczna rejestracja online. Buduj swój portfel funduszy inwestycyjnych przez Internet.


Inwestuj w obligacje - Caspar Obligacji


Dbaj o stabilny wzrost - Caspar Stabilny


Inwestuj globalnie - Caspar Globalny


Inwestuj w Europie - Caspar Akcji Europejskich


Kup fundusz

Strategie Asset Management

Sprawdź pełną ofertę strategii zarządzania aktywami i wybierz dopasowaną do potrzeb.

Pamiętaj, że - jeżeli nie znajdziesz odpowiadającej na Twoje zapotrzebowania - mozemy stworzyć strategię o indywidualnym charakterze.


Więcej: Strategie Inwestycyjne


Zostań klientem

Wyniki zarządzania
OSTRZEŻENIE - oszuści podszywają się pod pracowników Grupy Caspar »
tekst alternatywny tekst alternatywny

Kim jesteśmy, jak inwestujemy,
co nas wyróżnia
CZYTAJ >>>

Nasza filozofia inwestowania
to Twój zysk CZYTAJ >>>

A A A

Wieża z drukarki – Mateusz Janicki dla “Parkietu”

Wieża z drukarki

Pierwsze drukarki 3D przeznaczone do komercyjnej sprzedaży powstały pod koniec lat osiemdziesiątych ubiegłego stulecia i przez długi czas były produktem niszowym. Nagły wzrost oczekiwań związanych z tą technologią nastąpił w latach 2012-2014, na popularności zyskały też wtedy drukarki 3D przeznaczone do użytku domowego.


W latach 2012-13 kurs jednego z producentów drukarek 3D, 3D Systems, wzrósł dziesięciokrotnie, po czym zaczął spadać tracąc 90% w ciągu kolejnych dwóch lat. W ostatnim czasie widać ponowny wzrost zainteresowania branżą druku 3D. Kurs wspomnianej spółki w tym roku wzrósł już o ponad 200%. Od dołka w marcu ubiegłego roku kursy spółek z tej branży wzrosły o 250-500%.

Ale zostawmy na chwilę wyceny spółek i zastanówmy się, w jaki sposób druk 3D może wpłynąć na nasze życie. Sytuacja, w której w każdym domu znajdziemy drukarkę 3D i w każdym momencie będziemy mogli wydrukować dowolny produkt, to raczej science fiction, ale rozpowszechnienie tej technologii wśród producentów jest możliwe.


Przeczytaj też poradnik inwestora – co to jest stopa zwrotu.


Do zalet druku 3D zaliczyć należy zwłaszcza elastyczność, możliwość produkcji spersonalizowanych produktów, co ma istotne znaczenie choćby w medycynie. Przykładem niech będzie usztywnienie pozwalające na szybsze gojenie się złamanej kończyny. Elastyczność druku 3D pozwala również na ograniczenie ilości używanych części. Skomplikowany element, który na większą skalę produkuje się przez połączenie kilku mniejszych, można wydrukować jako jedną część. Ze względu na koszty druk 3D jest również odpowiedni do produkcji prototypów.

Gdy produkty staną się bardziej spersonalizowane, możliwe będzie ograniczenie zapasów. Sprzedawca nie będzie potrzebował kilku par z każdego rozmiaru, wystarczy mu zapas materiałów produkcyjnych. Drukarki 3D umożliwią też zmianę łańcuchów dostaw, produkcja na miejscu pozwoli ograniczyć koszty transportu.

Choć większość osób kojarzy drukarki 3D z możliwością stworzenia stosunkowo małego produktu, to w ostatnim czasie General Electric zapowiedział, że zastosuje technologię druku 3D do budowy dwustumetrowej wieży wiatrowej, na której zamontowana zostanie turbina wiatrowa. Zmniejszy to koszty związane z transportem i pozwoli turbinom generować wyższe uzyski energii.

Ale skoro ta technologia ma tak wiele zalet, to dlaczego jest wciąż tak mało popularna? Do wad należy zaliczyć przede wszystkim czas druku oraz koszty materiałów. Z czasem i wraz rozwojem technologii te dwa aspekty będą traciły na znaczeniu, a potencjalni nabywcy skupią się na zaletach druku 3D. Jeszcze jakiś czas temu jakość drukowanych elementów była problemem. Fakt, że produkty stworzone przez drukarki 3D stosowane są w chirurgii czy wykorzystywane przez NASA jest dowodem, że jakość produktów uległa znacznej poprawie.

Technologia druku 3D może w najbliższych latach zrewolucjonizować świat. Znakiem zapytania pozostaje tempo wdrażania tej technologii, co będzie miało istotny wpływ na wyceny spółek z tej branży.

Mateusz Janicki, Zarządzający w Caspar Asset Management S.A.

Artykuł opublikowany w Gazecie Giełdy i Inwestorów “Parkiet” 4 lutego 2021 roku.


Dlaczego warto się zapisać?

  • Przed innymi otrzymasz powiadomienia o wywiadach z naszymi specjalistami.
  • Będziesz na bieżąco z najnowszymi wpisami z bloga, aktualności dotyczących spółki i innych starannie wyselekcjonowanych materiałów.
  • Będziemy Cię informować o aktualnych promocjach.
  • Nie będziesz otrzymywał niechcianych wiadomości.

Zapisz się do newslettera Caspar!


TAGI: rynki finansowe,

Simple Share Buttons

Wieża z drukarki – Mateusz Janicki dla…

autor: Mateusz Janicki czas czytania: 4 min