Caspar Akcji Europejskich

Inwestuje na rynkach europejskich.

Więcej: Caspar Akcji EuropejskichCaspar Stabilny

Ogranicza zmienność, inwestuje globalnie, stabilny wzrost w długim terminie.

Więcej: Caspar Stabilny

Strategia Akcyjna
Środkowej i Wschodniej Europy

Koncentruje się na rynkach akcyjnych Środkowej i Wschodniej Europy.

Więcej: MASIW

Strategia Zrównoważona
Środkowej i Wschodniej Europy

Inwestycje w regionie przy założeniu średniego ryzyka inwestycyjnego.

Więcej: MZSIW

Strategia Stabilnego Wzrostu
Środkowej i Wschodniej Europy

Inwestycje w regionie przy założeniu małego ryzyka inwestycyjnego.

Więcej: MSWSIWStrategia
Akcji Skoncentrowanych

Koncentruje się na mniejszej liczbie starannie wyselekcjonowanych papierów.

Więcej: MASStrategia
Akcji Spółek Stefy Euro

Celem inwestycyjnym jest uzyskanie długoterminowej rentowności portfela.

Więcej: MASSEStrategia Stabilnego Wzrostu
Akcji Skoncentrowanych

Podstawowym kryterium wyboru lokat jest analiza fundamentalna.

Więcej: SMSWASStrategia Akcyjna
USA

Koncentruje się na rynkach Stanów Zjednoczonych (USA).

Więcej: MAUSAStrategia Zrównoważona
Akcji Skoncentrowanych

Celem inwestycyjnym jest wzrost wartości Portfela i pobicie Benchmarku.

Więcej: SMZAS

tekst alternatywnytekst alternatywny

Kim jesteśmy, jak inwestujemy,
co nas wyróżnia
CZYTAJ >>>

A A A

Wodorowy szturm – Mateusz Janicki dla “Parkietu”

Wodorowy szturm

Opisywałem niedawno na tych łamach możliwości, jakie daje technologia wodorowa w przypadku samochodów ciężarowych, ale potencjał tego paliwa jest znacznie większy i w długim terminie może on nawet zastąpić paliwa kopalne.


Obecnie mniej więcej połowa wyprodukowanego wodoru pochodzi z gazu ziemnego. Innymi źródłami tego surowca są węgiel oraz ropa naftowa, jednak duży potencjał upatruje się w elektrolizie, procesie polegającym na rozkładzie wody na wodór i tlen przy wykorzystaniu prądu elektrycznego – jeżeli potrzebny do elektrolizy prąd zostanie wygenerowany przez farmę wiatrową czy też fotowoltaiczną, otrzymujemy bezemisyjne źródło energii.

Znaczący potencjał wodoru upatruje się w magazynowaniu energii na dużą skalę. Mimo nieuniknionej utraty części energii, wodór może okazać się ciekawą alternatywą dla baterii. Obecnie problem stanowią przede wszystkim wysoka cena i żywotność baterii. Innym rozwiązaniem stosowanym do magazynowania dużych ilości energii są elektrownie szczytowo-pompowe, jednak w tym przypadku konieczne jest odpowiednie usytuowanie terenu, przez co nie wszędzie będzie to optymalne rozwiązanie. Zastosowanie wodoru wydaje się rozwiązywać wspomniane problemy – można go w stosunkowo łatwy sposób magazynować w zbiornikach oraz w razie potrzeby transportować przy użyciu gazociągów lub cystern.


Przeczytaj też poradnik inwestora – co to jest stopa zwrotu.


Z drugiej strony, odnawialne źródła energii cechują się mniejszą stabilnością niż elektrownie węglowe, gazowe czy atomowe. Przykładowo panele słoneczne generują więcej energii latem, a turbiny wiatrowe w miesiącach zimowych. Nadwyżki generowanej energii mogą zostawać w tym przypadku wykorzystane do produkcji wodoru.

Przykładem podmiotu z dużym zapotrzebowaniem na energię jest centrum danych – z oczywistych względów wymaga ono zasilania awaryjnego. Obecnie popularnie wykorzystywane są dieslowskie agregaty prądotwórcze, jednak w przyszłości olej napędowy może zostać zastąpiony wodorem. Ale jego zastosowań jest znacznie więcej. Francuski producent samolotów Airbus zaprezentował właśnie trzy koncepcje samolotów bezemisyjnych, które mają wejść do oferty do 2035 roku. W przypadku samolotów wodór ma dwie znaczące przewagi nad bateriami elektrycznymi – wagę i czas tankowania. Inna francuska spółka, zajmujący się produkcją pociągów Alstom, już w 2018 dostarczyła pierwsze lokomotywy napędzane wodorem. Znajdą one zastosowanie szczególnie tam, gdzie trudno zbudować trakcyjną sieć.

Technologia wodorowa z pewnością zasługuje na uwagę i może stworzyć wiele interesujących okazji inwestycyjnych. Wydaje się, że na rosnącym rynku wodoru zyskać mogą chociażby wspomniani producenci samolotów czy pociągów, ale też wytwarzające wodór spółki chemiczne i wreszcie producenci turbin wiatrowych. Ale jak przy każdej nowej technologii należy uważnie weryfikować, czy złożone przez spółki obietnice są możliwe do zrealizowania. Rynek może mieć duży potencjał, jednak skorzystają na tym tylko najlepsi gracze.

Mateusz Janicki, Zarządzający w Caspar Asset Management S.A.

Artykuł opublikowany w Gazecie Giełdy i Inwestorów “Parkiet” 1 października 2020 roku.


Dlaczego warto się zapisać?

  • Przed innymi otrzymasz powiadomienia o wywiadach z naszymi specjalistami.
  • Będziesz na bieżąco z najnowszymi wpisami z bloga, aktualności dotyczących spółki i innych starannie wyselekcjonowanych materiałów.
  • Będziemy Cię informować o aktualnych promocjach.
  • Nie będziesz otrzymywał niechcianych wiadomości.

Zapisz się do newslettera Caspar!


TAGI: rynki finansowe,

Simple Share Buttons

Wodorowy szturm – Mateusz Janicki dla &…

autor: Mateusz Janicki czas czytania: 3 min