Caspar Stabilny – wrzesień 2022

Spis treści

Piotr Rojda, zarządzający subfunduszem Caspar Stabilny - Intellia

Informacja reklamowa

Piotr Rojda, zarządzający subfunduszem Caspar Stabilny:

Caspar Stabilny stracił we wrześniu 3,88% wobec spadku benchmarku o 1,26%.

We wrześniu ceny akcji spadały, umacniał się dolar amerykański i wzrosły rentowności obligacji skarbowych USA. Kryzys energetyczny, widmo recesji, inflacja, jastrzębi FED oraz rosyjska wojna w Ukrainie dominowały narrację i sentyment.

Caspar Stabilny pozostaje w tym otoczeniu zainwestowany głównie w sektor energetyczny i zbrojeniowy (głównie USA) w części akcyjnej oraz w obligacje zmiennokuponowe (PLN) i indeksowane o inflację (USD) w części dłużej.

Ryzyko geopolitycznie nadal rośnie – mamy eskalację rosyjskiej wojny w Ukrainie, protesty w Iranie, niepewną sytuację w Libii czy napięcia na linii Chiny-Tajwan. Do tego zmierzamy w kierunku braku energii i żywności w niektórych częściach świata, co wywoła kolejne niepokoje i ryzyka.

W kolejnych miesiącach i latach kluczowy będzie dostęp do surowców (energia, nawozy, metale, szeroko pojęte ‘industrial inputs’) i mocy produkcyjnych (półprzewodniki, roboty, obronność, zmiana łańcuchów dostaw i większy nacisk na lokalną/regionalną produkcję w wyniku deglobalizacji), decoupling od Rosji, która dostarczała surowce na potęgę, jest już jasny, decoupling od Chin (fabryki świata) będzie postępował. Ważna będzie też kontrola nad cieśninami (Hormuz, Bab el-Mandab, Malacca, gibraltarska) i kanałami (sueski, panamski), przez które odbywa się większość transportu wodnego. Z geopolitycznego punktu widzenia, znaczenie będą miały z kolei cieśnina tajwańska i cieśniny tureckie: Bosfor i Dardanele, które aktualnie zostały zablokowane przez Turków dla innych okrętów wojskowych, niż te wracające do swoich baz macierzystych na Morzu Czarnym. Należy oczekiwać, że w scenariuszu użycia broni nuklearnej przez Rosję, zatopienie floty czarnomorskiej będzie jednym z pierwszych etapów odpowiedzi Amerykanów. Ryzyka geopolityczne będą zwiększały zmienność na rynku kapitałowym.

FED najprawdopodobniej zafunduje rynkom jeszcze trochę bólu zanim odpuści i zrobi wyczekiwany przez wielu „pivot”. W mojej ocenie ceny energii i żywności nadal mają potencjał, żeby zaskakiwać proinflacyjnie, a w długim terminie trzeba mieć jeszcze na uwadze demografię – starzejące się społeczeństwo oraz spadający zasób siły roboczej w większości świata poza Afryką – co także będzie miało charakter inflacyjny.

Pisałem o tym rok temu w komentarzu za wrzesień 2021:

„O ile ceny energii będą miały wpływ w krótkim i średnim terminie na inflację, o tyle w długim terminie czynnikiem inflacyjnym będzie demografia. Ostatnie czterdzieści lat to deflacyjny wpływ mocno rosnącej siły roboczej, do gospodarki globalnej dołączyły Chiny, Europa Wschodnia oraz wiele kobiet. Kolejne lata przyniosą odwrotny trend – siła robocza w Chinach się skurczy, na emeryturę przejdzie większość pokolenia baby boomers, co powinno powodować presję na wzrost płac. Siłą deflacyjną będzie tutaj szeroko pojęta automatyzacja, robotyzacja i sztuczna inteligencja”

Aktualne działania FEDu to reakcja na nadmierne stymulusy w trakcie pandemii. W końcu FED zacieśni politykę tak mocno, że wygeneruje odpowiedni wealth i demand destruction, żeby zdusić trochę inflację. Wtedy przyjdzie czas na luzowanie, które najprawdopodobniej będzie nadmierne i – w połączeniu z kolejnymi stymulusami, na które już prześcigają się kolejne rządy (tarcze antyinflacyjne, tarcze energetyczne i inne formy subsydiowania popytu) – spowoduje silne wzrosty na aktywach ryzykownych i nową inflację.

Caspar Stabilny stracił we wrześniu 3,88% wobec spadku benchmarku o 1,26%.

Podobne wpisy:


Nota Prawna

Przedstawione powyżej informacje stanowią informację reklamową.

Należy mieć na uwadze, że korzyściom wynikającym z inwestowania środków w jednostki uczestnictwa towarzyszą również ryzyka, takie jak: ryzyko nieosiągnięcia oczekiwanego zwrotu z inwestycji, wystąpienia okoliczności, na które uczestnik funduszu nie ma wpływu np. zmiany polityki inwestycyjnej czy połączenia lub likwidacji subfunduszu, a także ryzyko związane ze zmianami regulacji prawnych. Wśród ryzyk związanych z inwestowaniem należy zwrócić szczególną uwagę na ryzyka dotyczące polityki inwestycyjnej, w tym: rynkowe, walutowe, stóp procentowych, kredytowe, koncentracji, jak również rozliczenia oraz płynności lokat.

Prezentowane wyniki funduszu inwestycyjnego zarządzanego przez Caspar TFI są oparte o dane historyczne i nie stanowią gwarancji osiągnięcia identycznych wyników w przyszłości.

Caspar TFI pobiera opłaty dystrybucyjne za nabycie jednostek uczestnictwa subfunduszy Caspar Parasolowy FIO, za zamiany pomiędzy nimi, a także za zarządzanie nimi. Wysokość poszczególnych opłat wskazana jest w Tabeli Opłat oraz ogłoszeniach o ewentualnych promocjach w opłatach. Przed podjęciem ostatecznych decyzji inwestycyjnych należy zapoznać się z Prospektem Informacyjnym Caspar Parasolowy FIO oraz z dokumentami Kluczowych Informacji dla Inwestorów. Wszelkie dokumenty dotyczące Caspar Parasolowy FIO dostępne są w zakładce „Dokumenty/Fundusze inwestycyjne” znajdującej się u dołu strony.

Podobne wpisy:

komentarz-caspar-tfi-listopad-2024-www
Komentarz inwestycyjny Caspar TFI: listopad 2024
W listopadzie indeksy grupujące akcje amerykańskich spółek odnotowały powszechne wzrosty, a główne indeksy giełdowe osiągnęły nowe szczyty. Jednak nie wszędzie wyglądało to tak samo.
infolinia-caspar-am-tfi
Skrócenie czasu pracy infolinii w piątek 6 grudnia 2024 r.
W dniu 6 grudnia 2024 r. infolinie Caspar TFI S.A. oraz Caspar Asset Management S.A. będą dostępne od godziny 10:00.
komentarz-caspar-tfi-listopad-2024-www
Komentarz inwestycyjny Caspar TFI: listopad 2024
W listopadzie indeksy grupujące akcje amerykańskich spółek odnotowały powszechne wzrosty, a główne indeksy giełdowe osiągnęły nowe szczyty. Jednak nie wszędzie wyglądało to tak samo.
infolinia-caspar-am-tfi
Skrócenie czasu pracy infolinii w piątek 6 grudnia 2024 r.
W dniu 6 grudnia 2024 r. infolinie Caspar TFI S.A. oraz Caspar Asset Management S.A. będą dostępne od godziny 10:00.
ring-caspara-trump-po-prostu-lubi-amerykanski-biznes-www
Ring Caspara: Trump po prostu lubi amerykański biznes
Dyskusja o Ameryce w nowej erze Donalda Trumpa, hołdach lennych szefów spółek technologicznych i pragmatyzmie...
komentarz-listopad-2024-cam-www
Komentarz rynkowy Caspar Asset Management S.A.: listopad 2024
Przedstawiamy komentarz, w którym Zespół Zarządzających z Caspar Asset Management S.A. podsumowuje sytuację rynkową z ostatniego miesiąca, która miała wpływ na wyniki inwestycyjne strategii.
Caspar TFI: październik 2024
Komentarz inwestycyjny Caspar TFI: październik 2024
Za pierwsze trzy kwartały tego roku indeks S&P 500 osiągnął stopę zwrotu na poziomie 22,1%, co stanowi najlepszy wynik za pierwsze 9 miesięcy roku od 1997 r.
mateusz-janicki-tekst-blogowy-1
Autonomiczne samochody wciąż przed szansą - Mateusz Janicki dla "Parkietu"
Jednym z wyzwań jest konieczność angażowania ludzi do zdalnego sterowania pojazdami w trudnych sytuacjach.

Udostępnij: