Fundusze Inwestycyjne Otwarte (FIO)

Zacznij już od 1000 zł. Szybka i bezpieczna rejestracja online. Buduj swój portfel funduszy inwestycyjnych przez Internet.


Inwestuj w obligacje - Caspar Obligacji


Dbaj o stabilny wzrost - Caspar Stabilny


Inwestuj globalnie - Caspar Globalny


Inwestuj w Europie - Caspar Akcji Europejskich


Kup fundusz

Strategie Asset Management

Sprawdź pełną ofertę strategii zarządzania aktywami i wybierz dopasowaną do potrzeb.

Pamiętaj, że - jeżeli nie znajdziesz odpowiadającej na Twoje zapotrzebowania - mozemy stworzyć strategię o indywidualnym charakterze.


Więcej: Strategie Inwestycyjne


Zostań klientem

Wyniki zarządzania
OSTRZEŻENIE - oszuści podszywają się pod pracowników oraz spółkę Caspar Asset Management S.A. »
tekst alternatywny tekst alternatywny

Kim jesteśmy, jak inwestujemy,
co nas wyróżnia
CZYTAJ >>>

Nasza filozofia inwestowania
to Twój zysk CZYTAJ >>>

A A A

Strategia Akcji Spółek Strefy Euro – grudzień 2021

Mateuz Janicki, zarządzający - Strategia Akcji Spółek Strefy Euro - benchmark Mateusz Janicki, zarządzający Strategią Akcji Spółek Strefy Euro:

W grudniu 2021 roku Strategia Akcji Spółek Strefy Euro zanotowała spadek o 2,57%, przy benchmarku, który wzrósł o 3,05%. Od początku roku do końca grudnia 2021 roku wynik strategii wyniósł 11,21%, przy benchmarku 21,75%.

Grudzień, podobnie jak cały rok 2021, był trudnym miesiącem zarówno dla zarządzających, jak i wielu inwestorów indywidualnych. Trudno jednak nazwać złym rok, w którym udało się osiągnąć dwucyfrową stopę zwrotu, co nastąpiło po 2020 roku, gdzie przekroczyła ona 30%. Był to także trzeci z rzędu rok, w którym globalne rynki finansowe wygenerowały dwucyfrową stopę zwrotu.

W ciągu całego 2021 roku sektorem, który cechował się najlepszym zachowaniem, były półprzewodniki, co wynikało z większej dynamiki wzrostu wydatków konsumentów na produkty niż na usługi. Natomiast sektorami, których zabrakło w portfelu w ubiegłym roku, a które radziły sobie całkiem dobrze, były między innymi banki czy konsumenckie dobra trwałe. Są to obszary, które w długim terminie będą musiały stawić czoło negatywnym trendom, a wzrost ich wycen wynikał ze zmiany krótko- czy też średnioterminowej sytuacji.

W ostatnim czasie gorzej od dużych spółek radziły sobie mniejsze firmy. Można wręcz powiedzieć, że rok 2021 był rokiem dużych spółek. Widać to szczególnie jeśli spojrzymy na zachowanie indeksu Nasdaq Compostie, który jest szerokim indeksem składającym się z 3000 spółek z różnych sektorów. 57% spółek z tego indeksu jest w bessie, czyli spadło o co najmniej 20%, ale odpowiadają one zaledwie za 18% kapitalizacji całego indeksu. Podobnie sprawa wygląda jeśli spojrzymy na spółki, które spadły przynajmniej o 50%. To prawie 1/3 wszystkich spółek, ale pod względem kapitalizacji stanowią one niecałe 4% indeksu. Z tego właśnie względu ten indeks jest zaledwie 3% od szczytu. Do tych dużych firm zaliczają się oczywiście tacy giganci jak Google, Amazon, Nvidia czy Microsoft. Trudno powiedzieć, że to złe firmy, ale wydaje się, że jeśli spojrzymy na długi horyzont, to większy potencjał mają małe, innowacyjne firmy. Często to właśnie one są dopiero na początku swojej drogi jeśli chodzi o rozwój i zdobywanie rynku, często same wręcz tworzą rynki i zajmują pozycję lidera. Warto też dodać, że w przypadku dużych spółek szczególnym zagrożeniem są regulacje, które mogą negatywnie wpłynąć na ich biznes. O takich regulacjach coraz częściej mówi się szczególnie w Europie.

Ostatnia istotna kwestia, która wpłynęła na różnicę w zachowaniu dużych i małych spółek wynikała z dużych napływów do funduszy typu ETF, które w dużej mierze inwestują właśnie w największe firmy. Obecnie mniej więcej połowa rynku w Stanach Zjednoczonych to ETFy, a w ubiegłym roku napłynęło do nich 600 mld USD, podczas gdy z funduszy aktywnie zarządzanych odpłynęło w tym samym czasie do 90 mld USD.

Jeśli chodzi o perspektywy na rok 2022 można wymienić kilka czynników, które potencjalnie mogą przełożyć się pozytywnie na zachowanie indeksów giełdowych. Na początek warto zaznaczyć, że traci na znaczeniu kwestia wąskich gardeł, a łańcuchy dostaw powoli wracają do normalności, co powinno pozwolić na ograniczenie wzrostu cen wielu produktów, a tym samym inflacji. Kolejna kwestia to pandemia. Jeśli faktycznie wariant Omicron okaże się dominujący i mniej śmiertelny, możemy liczyć na luzowanie obostrzeń, co w szczególności powinno sprzyjać popytowi na liczne usługi, które przez pandemię były ograniczone. Wprowadzenie skutecznych leków, które pomogą walczyć z chorobą już po zakażeniu również powinno temu sprzyjać. Ostatnia kwestia to fakt, że nadal brakuje atrakcyjnej alternatywy dla akcji. Przepływy pieniężne generowane przez spółki są wyższe niż oprocentowanie obligacji, które z kolei jest znaczenie niższe niż obecny poziom inflacji.

Na początku tego roku nie można jednak zapominać o ryzykach. Wśród nich wymieniłbym w szczególności nowe warianty koronawirusa oraz wyższą od oczekiwań inflację, a tym samym szybsze zacieśnienie polityki monetarnej przez banki centralne. Te dwa czynniki mogą wpłynąć negatywnie na zachowanie indeksów giełdowych w 2022 roku.

W grudniu 2021 roku Strategia Akcji Spółek Strefy Euro zanotowała spadek o 2,57%, przy benchmarku, który wzrósł o 3,05%. Od początku roku do końca grudnia 2021 roku wynik strategii wyniósł 11,21%, przy benchmarku 21,75%.

Podobne wpisy:


TAGI: cam,

Strategia Akcji Spółek Strefy Euro – …

autor: Mateusz Janicki czas czytania: 3 min