Fundusze Inwestycyjne Otwarte (FIO)

Zacznij już od 1000 zł. Szybka i bezpieczna rejestracja online. Buduj swój portfel funduszy inwestycyjnych przez Internet.


Inwestuj w obligacje - Caspar Obligacji


Dbaj o stabilny wzrost - Caspar Stabilny


Inwestuj globalnie - Caspar Globalny


Inwestuj w Europie - Caspar Akcji Europejskich


Kup fundusz

Strategie Asset Management

Sprawdź pełną ofertę strategii zarządzania aktywami i wybierz dopasowaną do potrzeb.

Pamiętaj, że - jeżeli nie znajdziesz odpowiadającej na Twoje zapotrzebowania - mozemy stworzyć strategię o indywidualnym charakterze.


Więcej: Strategie Inwestycyjne


Zostań klientem

Wyniki zarządzania
OSTRZEŻENIE - oszuści podszywają się pod pracowników oraz spółkę Caspar Asset Management S.A. »
tekst alternatywny tekst alternatywny

Kim jesteśmy, jak inwestujemy,
co nas wyróżnia
CZYTAJ >>>

Nasza filozofia inwestowania
to Twój zysk CZYTAJ >>>

A A A

Strategia Akcyjna USA – sierpień 2021

Błażej Bogdziewicz, zarządzający Strategią Akcji Skoncentrowanych, awersja do ryzyka Błażej Bogdziewicz, zarządzający Strategią Akcyjną USA:

Strategia Akcyjna USA odnotowała w sierpniu 2021 roku wzrost o 3,00% podczas gdy benchmark wzrósł o 2,85%.

W ostatnich tygodniach na rynkach finansowych wzrosła awersja do ryzyka. W dużym stopniu w wyniku pojawiających się informacji o kłopotach chińskiego dewelopera mieszkaniowego – spółki Evergrande. Szacuje się, że zobowiązania spółki, głównie niefinansowe, przewyższają kwotę 300 mld dolarów.

Polityka Chin

Spółka Evergrande zaczęła mieć kłopoty finansowe po wprowadzeniu przez chińskie władze ograniczeń w możliwości zadłużania się przez spółki deweloperskie i bez pomocy państwa najprawdopodobniej zbankrutuje. Według informacji medialnych, władze Chin chcą przeprowadzić restrukturyzację spółki, chroniąc przed stratami przede wszystkim inwestorów i kooperantów chińskich. Dolarowe obligacje Evergrande notowane są obecnie po cenie wynoszącej ok. 30% wartości nominalnej lub niższej, czyli wyceniają istotne ryzyko bankructwa. Restrukturyzacja spółki powinna pozwolić jednak na uniknięcie scenariusza kryzysu finansowego.

Władze chińskie chcą ograniczyć spekulacje na rynku mieszkaniowym i związane z tym ryzyko dla systemu finansowego. Szacuje się, że inwestycje w nieruchomości stanowią ok. 25-28% chińskiego PKB. Chińskim władzom zapewne zależy, żeby zahamować dalszy istotny wzrost cen nieruchomości, ale też nie dopuścić do ich spadków, gdyż ten scenariusz oznaczałby ryzyko kłopotów kolejnych deweloperów oraz rosnące niezadowolenie wśród tej części społeczeństwa, która zainwestowała w nieruchomości mieszkaniowe. Z pewnością nie jest to łatwe zadanie. Nawet jeżeli chińskim władzom uda się zażegnać ryzyko kryzysu finansowego, gospodarkę chińską czeka w najbliższym czasie niższy wzrost gospodarczy, gdyż trudno będzie pozostałym sektorom zrekompensować gorszą koniunkturę w sektorze nieruchomości. Jest też możliwa korekta planów ograniczenia spekulacji na chińskim rynku mieszkaniowym, ale będzie to oznaczało przesunięcie problemów w czasie. Spowolnienie w Chinach może być negatywne także dla spółek z innych rynków, szczególnie dla części tych określanych jako „value”.

Inne problemy

Innym problemem, przed którym stoi wiele spółek, głównie przemysłowych, są zakłócenia dostaw komponentów, w szczególności półprzewodników. Jest prawdopodobne, że zaobserwujemy je również w pierwszej połowie przyszłego roku. Problemy z dostawami przekładają się na słabsze dane obrazujące koniunkturę w przemyśle w wielu gospodarkach. Oprócz braku komponentów, niektóre gospodarki cierpią też w wyniku rosnących cen energii. Obecnie gospodarka europejska jest w dużym stopniu uzależniona od dostaw gazu z Rosji. Moskwa może prowadzić politykę maksymalizującą ceny tego surowca i pośrednio energii elektrycznej. Problemy z dostawami energii elektrycznej widzimy również w Chinach. Zażegnanie ich wymaga istotnych inwestycji. Wspomniane problemy jednak z reguły w stosunkowo niewielkim stopniu dotyczą spółek, w które inwestujemy.

Strategia Akcyjna USA odnotowała w sierpniu 2021 roku wzrost o 3,00% podczas gdy benchmark wzrósł o 2,85%.

Podobne wpisy:


Ryzyko inwestycyjne

.

Co to stopa zwrotu

.

Jak zacząć inwestować?


Zobacz nasz kanał!

TAGI: cam,

Strategia Akcyjna USA – sierpień 2021…

autor: Błażej Bogdziewicz, CFA czas czytania: 2 min