Fundusze Inwestycyjne Otwarte (FIO)

Zacznij już od 1000 zł. Szybka i bezpieczna rejestracja online. Buduj swój portfel funduszy inwestycyjnych przez Internet.


Inwestuj w obligacje - Caspar Obligacji


Dbaj o stabilny wzrost - Caspar Stabilny


Inwestuj globalnie - Caspar Globalny


Inwestuj w Europie - Caspar Akcji Europejskich


Kup fundusz

Strategie Asset Management

Sprawdź pełną ofertę strategii zarządzania aktywami i wybierz dopasowaną do potrzeb.

Pamiętaj, że - jeżeli nie znajdziesz odpowiadającej na Twoje zapotrzebowania - mozemy stworzyć strategię o indywidualnym charakterze.


Więcej: Strategie Inwestycyjne


Zostań klientem

Wyniki zarządzania
OSTRZEŻENIE - oszuści podszywają się pod pracowników oraz spółkę Caspar Asset Management S.A. »
tekst alternatywny tekst alternatywny

Kim jesteśmy, jak inwestujemy,
co nas wyróżnia
CZYTAJ >>>

Nasza filozofia inwestowania
to Twój zysk CZYTAJ >>>

A A A

Europejski szał regulacyjny – Mateusz Janicki dla “Parkietu”

Europejski szał regulacyjny


Informacja reklamowa. W komentarzu opublikowanym dzisiaj w “Gazecie Giełdy Parkiet” Mateusz Janicki, zarządzający w Caspar Asset Management S.A., zwraca uwagę, że europejskie regulacje oraz wysokie ceny energii powodują, że wielkie koncerny planują przenosić przynajmniej część swojej działalności produkcyjnej poza Europę. Ostatnio ogłosiły to niemiecki gigant chemiczny BASF oraz koncern Bayer. To ważny i zły sygnał.

Ostatnio coraz więcej europejskich firm mówi o przeniesieniu produkcji poza Europę. Niemiecki koncern chemiczny BASF oświadczył, że planuje permanentnie ograniczyć swoją działalność w Europie, szczególnie w procesach najbardziej energochłonnych. Wysokie koszty energii sprawiają, że Europa nie jest konkurencyjna względem innych regionów, co wynika również z niesprzyjających regulacji. Inny niemiecki koncern, Bayer, w ostatnim czasie również ogłosił, że planuje skupić działania swojego ramienia farmaceutycznego na rynku amerykańskim, uznając Europę za „nieprzyjazną innowacjom”, co ogranicza potencjalne zyski tego segmentu. Wielu ekspertów i osób związanych z branżą samochodową negatywnie wypowiada się o zakazie sprzedaży nowych samochodów spalinowych od 2035 roku.

Podobne regulacje i ograniczenia mogą pojawić się w każdej branży, co zresztą się dzieje chociażby w rolnictwie. Komisja Europejska ogłosiła cel ograniczenia wykorzystania pestycydów o 50% do 2030 roku. Podobne ograniczenia zastosowano w 2021 roku na Sri Lance, gdzie wprowadzony został zakaz importu nawozów sztucznych w celu zwiększenia wykorzystania nawozów organicznych. Okazało się to nietrafionym pomysłem, bo zbiory niektórych rolników spadły nawet o 50%, a Sri Lanka ostatecznie ogłosiła bankructwo w 2022 roku.

W ostatnim czasie obserwowaliśmy znaczące spadki cen gazu w Europie. Niestety w mojej ocenie to nie wystarczy, by zmienić podejście firm do nowych inwestycji w Europie. Spadki te wynikały bowiem z wyjątkowo ciepłej zimy i ograniczenia produkcji przemysłowej w Europie, co przełożyło się na niższy popyt na gaz. W momencie powrotu popytu i potencjalnie zimniejszej zimy w przyszłym roku sytuacja znowu może stać się napięta. Warto zauważyć, że obecnie, mimo spadków cen gazu, jego cena w Europie jest wciąż pięciokrotnie wyższa niż w Stanach Zjednoczonych. Dla zobrazowania skali problemu warto zauważyć, że w przypadku niektórych biznesów, chociażby produkcja nawozów azotowych, koszt gazu stanowi nawet 90% wszystkich kosztów.

W Europie pojawia się wiele pomysłów, które na pierwszy rzut oka mogą wskazywać na dobre chęci rządzących, ponieważ ich celem jest zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska. Niemniej jednak, niewystarczająca uwaga poświęcana jest na zweryfikowanie jak skutecznie będą działać przyjęte metody. Oczywiście, instytucje takie jak Komisja Europejska są niezbędne, by wymuszać pewne działania na korporacjach, które dążąc do maksymalizacji zysku pomijają koszty związane ze środowiskiem, ale warto mieć na uwadze, że ograniczenie zanieczyszczenia środowiska w Europie nie rozwiąże globalnego problemu. Niestety, część „brudnej” produkcji zostanie przeniesiona do krajów azjatyckich czy afrykańskich, gdzie regulacje są mniej dotkliwe.

Mateusz Janicki, Zarządzający w Caspar Asset Management S.A.

Artykuł opublikowany w Gazecie Giełdy i Inwestorów “Parkiet” 16 stycznia 2023 roku.


Podobne wpisy:


Nota prawna

Przedstawione powyżej informacje stanowią informację reklamową.

Przed zleceniem Caspar Asset Management S.A., usługi zarządzania portfelem instrumentów finansowych należy zapoznać się z Regulaminem świadczenia usług zarządzania aktywami przez Caspar Asset Management S.A., który zawiera szczegółowe informacje na temat warunków świadczenia ww. usługi, dostępnych strategii inwestycyjnych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem, zgodnie z określoną strategią inwestycyjną.

Stopy zwrotu przedstawiają stopę zwrotu za dany okres, obliczoną metodą procentu składanego na podstawie średnich, miesięcznych stóp zwrotu z portfeli zarządzanych, zgodnie z określoną strategią przez cały okres danego miesiąca. Przy obliczaniu miesięcznych stóp zwrotu przyjmuje się równe wagi dla wszystkich portfeli zarządzanych zgodnie z daną strategią. Wyniki strategii inwestycyjnych zostały obliczone jako średnie wyniki brutto wszystkich portfeli zarządzanych w ramach danej strategii inwestycyjnej. Wyniki brutto nie uwzględniają naliczonej części zmiennej Mieszanej Opłaty za Zarządzanie. Szczegółowe informacje o modelu danej strategii inwestycyjnej znajdują się w opisach strategii inwestycyjnych. Podane wyniki nie uwzględniają opłaty za zarządzanie oraz podatków. Do stawki opłaty za zarządzanie doliczany jest podatek VAT. Szczegółowe informacje o naliczaniu opłat za zarządzanie określone są w Regulaminie Świadczenia Usług Zarządzania Aktywami w Caspar Asset Management S.A.

Prezentowane dane pochodzą ze źródeł własnych Caspar Asset Management S.A., i służą jedynie celom informacyjnym, reklamowym lub promocyjnym i nie powinny być wyłączną podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji inwestycyjnych. Przedstawione wyniki inwestycyjne zarządzania są wynikami historycznymi i nie stanowią gwarancji uzyskania podobnych wyników w przyszłości. Z inwestowaniem w portfele wiąże się ryzyko. Poziom tego ryzyka jest zróżnicowany i zależy m. in. od rodzaju strategii inwestycyjnej wybranej przez Klienta. Stopy zwrotu z portfeli mogą podlegać znacznym wahaniom wynikającym m. in. ze zmian wyceny rynkowej papierów wartościowych oraz w szczególności, w przypadku inwestowania w papiery wartościowe notowane za granicą ze zmian kursów walut. W związku z tym Klient musi liczyć się z możliwością osiągnięcia gorszego wyniku niż oczekiwany, a także z ryzykiem poniesienia straty.

TAGI: rynki finansowe,

Europejski szał regulacyjny – Mateusz …

autor: Mateusz Janicki czas czytania: 4 min