Fundusze Inwestycyjne Otwarte (FIO)

Zacznij już od 1000 zł. Szybka i bezpieczna rejestracja online. Buduj swój portfel funduszy inwestycyjnych przez Internet.


Inwestuj w obligacje - Caspar Obligacji


Dbaj o stabilny wzrost - Caspar Stabilny


Inwestuj globalnie - Caspar Globalny


Inwestuj w globalnych liderów swoich sektorów - Caspar Akcji Światowych Liderów


Kup fundusz

Strategie Asset Management

Sprawdź pełną ofertę strategii zarządzania aktywami i wybierz dopasowaną do potrzeb.

Pamiętaj, że - jeżeli nie znajdziesz odpowiadającej na Twoje zapotrzebowania - mozemy stworzyć strategię o indywidualnym charakterze.


Więcej: Strategie Inwestycyjne


Zostań klientem

Wyniki zarządzania
OSTRZEŻENIE - oszuści podszywają się pod pracowników oraz spółkę Caspar Asset Management S.A. »
tekst alternatywny tekst alternatywny

Kim jesteśmy, jak inwestujemy,
co nas wyróżnia
CZYTAJ >>>

Nasza filozofia inwestowania
to Twój zysk CZYTAJ >>>

A A A

Strategia Akcyjna USA – luty 2020

Łukasz Zymiera, zarządzający - Strategia Akcyjną USA - koronowirus Łukasz Zymiera, zarządzający Strategią Akcyjną USA:

Strategia Akcyjna USA w lutym br. odnotowała spadek o 2,2%, przy spadku benchmarku o 7,6%. Od początku roku do końca lutego Strategia uzyskała stopę zwrotu na poziomie +4,1%, przy bechmarku – 5,0%.

Bardzo pozytywny wynik Strategii w tym roku względem bechmarku jest rezultatem wysokiego zaangażowania w styczniu w spółki z branży technologicznej, zwłaszcza w spółki zajmujące się oprogramowaniem, oraz z sektora półprzewodników. W lutym natomiast alokacja w akcje została znacznie ograniczona ze względu na rozpowszechnianie się koronawirusa SARS-CoV-2.

Wirus i korekta

Na początku roku obserwowaliśmy kontynuację wzrostów na rynkach giełdowych. Według Bank of America, na podstawie danych bazy EPFR, w pierwszych sześciu tygodniach br. napłynęło ponad 50 mld USD do funduszy akcyjnych zarejestrowanych w krajach rozwiniętych. Dla przypomnienia, w ubiegłym roku mieliśmy do czynienia z odpływami przekraczającymi ponad 200 mld USD. Na rynki akcyjne płynęły pieniądze i to mógł być jeden z czynników, dlaczego tak dobrze się zachowywały i początkowo nie reagowały na wieści o wirusie z Chin.

Wybuch wirusa w drugiej największej gospodarce świata doprowadził do zamknięcia wielu fabryk, zmusił do pozostania w domach chińskich obywateli, a międzynarodowe linie lotnicze zawiesiły loty do Państwa Środka. Rozprzestrzenianie się wirusa poza Chinami sprawiło, że niektóre państwa zakazały organizowanie imprez masowych, a firmy ograniczyły wyjazdy służbowe pracowników.

Dopiero w ostatnich dwóch tygodniach obserwujemy znaczną korektę na rynkach akcyjnych, po informacjach o nowych, dużych ogniskach wirusa poza Chinami, m.in. w Korei Południowej, Iranie i Włoszech. O ile w pierwszej połowie lutego wzrost nowych przypadków zaczął się w Chinach stabilizować, to pojawienie się nowych przypadków w innych krajach wywołało obawy o globalną gospodarkę i krach na giełdach.

Spółki kontra wirus

W ubiegłym miesiącu o negatywnych skutkach wirusa poinformowało Apple, zwracając uwagę na niższy popyt w Chinach oraz problemy z produkcją. Również inne spółki wydały komunikaty z informacjami o niekorzystnym wpływie wirusa na biznes, w tym m.in. Microsoft i Mastercard. Można z dużym prawdopodobieństwem powiedzieć, że takich komunikatów będzie w najbliższym czasie więcej. W tej sytuacji warto się zastanowić, które branże najbardziej odczują skutki rozprzestrzeniania się wirusa.

Mniejsza mobilność ludności wpływa na branżę turystyczną oraz lotniczą. Brak imprez okazjonalnych czy delegacji może dotknąć biznes odzieżowy oraz spółki, gdzie obecność sprzedawcy odgrywa kluczową rolę w pozyskiwaniu klienta m.in. spółki dostarczające oprogramowanie. W czasach niepewności mogą być także odkładane zakupy dóbr luksusowych, samochodów czy drogiej elektroniki, co będzie miało przełożenie na branżę półprzewodników.

Ale będą też branże, które na pandemii skorzystają. Obawa przed zarażeniem się wirusem sprawia, że ludzie rzadziej wychodzą z domu. Sieci handlowe przeżywają wzmożony popyt na najbardziej podstawowe produkty i mogą wygrać te, które mają sprzedaż internetową i dobrze rozwiniętą infrastrukturę logistyczną. Przebywając więcej czasu w domu, będziemy prawdopodobnie częściej sięgać po gry i portale streamingowe. Pracować też trzeba, więc rozwiązania do pracy zdalnej także mogą się stać bardziej popularne.

Możliwe scenariusze

Moim zdaniem jest wiele scenariuszy rozwoju dalszych wydarzeń, m.in.:

  1. Optymistyczny. W ciągu miesiąca epidemia wirusa zostaje opanowana dzięki sprawnym działaniom rządów, takim jak zakaz imprez masowych, ograniczenie mobilności osób poprzez ograniczenie ruchu lotniczego oraz zamknięcie szkół czy uniwersytetów. Banki centralne jeszcze bardziej obniżą stopy procentowe i uruchomią programy luzowania ilościowego. Na rynkach akcyjnych możliwe jest odreagowanie ze względu na atrakcyjność generowanego dochodu przez akcje w porównaniu z niskimi rentownościami obligacji.
  2. Umiarkowanie pesymistyczny. Wirus rozprzestrzenia się w kolejnych państwa i walka z nim trwa przez kilka miesięcy. W takim scenariuszy będziemy mieć prawdopodobnie do czynienia z recesją. W przypadku takiego stanu, przez kilka miesięcy wiele branż będzie miało problemy i wiele firmy zbankrutuje co doprowadzi do pogłębienia spadków giełdowych.
  3. Pesymistyczny. Wirus ustępuje dopiero po wynalezieniu szczepionki. W tym scenariuszu mamy do czynienia z globalną recesją, protestami społecznymi w wielu krajach i ogromnymi spadkami na giełdach.

Moim zdaniem każdy scenariusz jest możliwy, a najbardziej prawdopodobny jest umiarkowanie pesymistyczny. Wirus to sprawa rozwojowa i nieprzewidywalna, sytuacja może także potoczyć się zupełnie inaczej niż w powyższych scenariuszach.

Jak inwestujemy?

W pierwszej połowie lutego znacznie zostało obniżone ryzyko inwestycyjne Strategii. Wyszliśmy z wielu inwestycji, które w ostatnich miesiącach pozwoliły dużo zarobić. Obecnie w ramach Strategii Akcyjnej USA nieco ponad 50% środków jest zainwestowane w akcje (limit inwestycyjny od 50% do 100% akcje). Pozostała część to gotówka i fundusz ETF inwestujący w obligacje indeksowane inflacją emitowane przez rząd amerykański. Gotówka posłuży w przyszłości do zakupu atrakcyjnie wycenianych spółek z dobrymi perspektywami. Obecnie unikamy inwestycji w branże, które najbardziej odczują skutki rozprzestrzeniania się wirusa, m.in. w branżę turystyczną, lotniczą, motoryzacyjną, bankową oraz zwracamy szczególną uwagę na sytuację finansową spółek, tzn. nie inwestujemy w spółki mocno zadłużone, które w przypadku ewentualnej recesji będą miały trudności finansowe.

Wyniki historyczne

W 2019 roku Strategia Akcyjna USA uzyskała w stopę zwrotu na poziomie +39,9%, przy benchmarku +32,2. W 2018 roku Strategia Akcyjna USA uzyskała w stopę zwrotu na poziomie +21,4%, przy benchmarku +2,6.

Strategia Akcyjna USA w lutym br. odnotowała spadek o 2,2%, przy spadku benchmarku o 7,6%. Od początku roku do końca lutego Strategia uzyskała stopę zwrotu na poziomie +4,1%, przy benchmarku – 5,0%.

Podobne wpisy:

Ryzyko inwestycyjne – czym jest, jak się chronić?

.

Co to stopa zwrotu – czym jest, jak ją obliczać?

.

Jak rozpocząć proces inwestowania i stać się inwestorem?


Zobacz nasz kanał!

TAGI: cam,

Strategia Akcyjna USA – luty 2020

autor: Łukasz Zymiera czas czytania: 4 min