Fundusze Inwestycyjne Otwarte (FIO)

Zacznij już od 1000 zł. Szybka i bezpieczna rejestracja online. Buduj swój portfel funduszy inwestycyjnych przez Internet.


Dbaj o stabilny wzrost - Caspar Stabilny


Inwestuj globalnie - Caspar Globalny


Inwestuj w Europie - Caspar Akcji Europejskich


Kup fundusz

Strategie Asset Management

Sprawdź pełną ofertę strategii zarządzania aktywami i wybierz dopasowaną do potrzeb.

Pamiętaj, że - jeżeli nie znajdziesz odpowiadającej na Twoje zapotrzebowania - mozemy stworzyć strategię o indywidualnym charakterze.


Więcej: Strategie Inwestycyjne


Zostań klientem

Wyniki zarządzania
tekst alternatywny tekst alternatywny

Kim jesteśmy, jak inwestujemy,
co nas wyróżnia
CZYTAJ >>>

Nasza filozofia inwestowania
to Twój zysk CZYTAJ >>>

A A A

Fundusz funduszy – co znaczy to określenie?

Fundusz funduszy - co znaczy to określenie?

Większość inwestorów szuka jak najbezpieczniejszych inwestycji, które mają szansę przynieść satysfakcjonujący zysk. A im szerszy rynek, na którym są obecne nasze pieniądze, tym lepiej.

Po pierwsze, dzięki temu rozpraszamy ryzyko. Po drugie, mamy szansę wprząc w nasz rydwan wiodący nas do zasobnej przyszłości spółki z różnych regionów świata, działające na różnych rynkach i inwestujące w różne klasy aktywów.

Dzisiaj do naszej dyspozycji są fundusze zagranicznych firm zarządzających, ale korzystanie z nich wiąże się jednak z pewnymi problemami. Dotyczą one konieczności śledzenia wyników i sytuacji rynkowej oraz gospodarczej, aby w odpowiednim momencie zdecydować o pewnych zmianach, przenieść się tam, gdzie zysk wydaje się pewniejszy. Drugi problem ma charakter administracyjny i dotyczy konieczności samodzielnego rozliczania podatku.

Fundusz funduszy – idealne rozwiązanie?

Istnieje rozwiązanie prostsze i równie efektywne, czyli tzw. fundusz funduszy. Ta inwestycja daje dostęp do bardzo szerokiej gamy produktów z całego świata, a w wielu wypadkach klienci inwestując w „fundusz funduszy” uzyskują dostęp do takich produktów, które nie są dostępne w Polsce lub są tak drogie, że eliminują przytłaczającą większość indywidualnych inwestorów. Zaletą wielu FOF-ów (ang. fund of funds) działających w Polsce jest także możliwość zainwestowania w polskim złotym. I wreszcie eliminacja kłopotów operacyjnych – w ramach jednego funduszu mamy zapewnioną opiekę nad alokacją geograficzną i sektorową, selekcją funduszy oraz walut.

Na polskim rynku pierwsze FOF-y pojawiły się w 2005 roku, ale na świecie znane są już od lat siedemdziesiątych XX wieku. Pierwsze, jak nietrudno się domyśleć, powstały w Stanach Zjednoczonych. Dzisiaj „fundusze funduszy” najpopularniejsze są w Japonii, gdzie w tego rodzaju produkty zainwestowano już ponad 20% wszystkich pieniędzy pracujących w funduszach inwestycyjnych. W Europie liderem są Włochy z blisko 13,50-procentowym udziałem FOF-ów w całym rynku funduszy.


Dlaczego warto się zapisać?

  • Przed innymi otrzymasz powiadomienia o wywiadach z naszymi specjalistami.
  • Będziesz na bieżąco z najnowszymi wpisami z bloga, aktualnościami dotyczącymi spółki i innymi starannie wyselekcjonowanymi materiałami.
  • Będziemy Cię informować o aktualnych promocjach.
  • Nie będziesz otrzymywał niechcianych wiadomości.

Zapisz się do newslettera Caspar!Fundusz funduszy – jak to działa?

Po prostu kupuje on do swojego portfela inne fundusze. Wybór jest właściwie nieograniczony, bo FOF, w zależności od swojej polityki inwestycyjnej, może kupować fundusze akcji, obligacji, fundusze otwarte i zamknięte, polskie, amerykańskie, japońskie itd., a także ETF-y, czyli fundusze zarządzane pasywnie. Ilość kombinacji jest nieograniczona.

Dzięki temu w jednym portfelu gromadzone są fundusze zarządzane według różnych strategii, branż, walut i ekspozycji geograficznych. Już samo to powoduje, że kupujemy niezwykle zdywersyfikowany produkt.

Fundusz funduszy – jakie niesie korzyści?

„Fundusz funduszy” daje inwestorowi wiele korzyści. Wśród najważniejszych, poza wspomnianą dywersyfikacją, jest:

  • inwestowanie w różne strategie;
  • inwestowanie w różne waluty;
  • obecność na wielu rynkach;
  • powierzenie zarządzania pieniędzy profesjonalistom, na co dzień śledzącym rynki i reagującym na zmiany zachodzące w globalnej gospodarce;
  • łatwe śledzenie naszych pracujących pieniędzy.

Nim podejmiemy ostateczną decyzję w sprawie zainwestowania w Fundusz Funduszy warto dobrze poznać filozofię zarządzających i cechy, które wyróżniają upatrzony przez nas produkt. I oczywiście koszty, którymi zostaniemy obarczeni – przede wszystkim wskaźnik TER, który zawiera wszystkie koszty, które będzie musiał ponosić konkretny fundusz.

Poznaj filozofię Caspar TFI klikając tutaj

Poznaj zarządzających portfelem inwestycyjnym Caspar Parasolowy FIO klikając tutaj


Obejrzyj też wywiad z Błażejem Bogdziewiczem w CasparTV:

Zobacz nasz kanał!

Simple Share Buttons

Fundusz funduszy – co znaczy to określ…

autor: Piotr Gajdziński czas czytania: 4 min