Fundusze Inwestycyjne Otwarte (FIO)

Zacznij już od 1000 zł. Szybka i bezpieczna rejestracja online. Buduj swój portfel funduszy inwestycyjnych przez Internet.


Inwestuj w obligacje - Caspar Obligacji


Dbaj o stabilny wzrost - Caspar Stabilny


Inwestuj globalnie - Caspar Globalny


Inwestuj w Europie - Caspar Akcji Europejskich


Kup fundusz

Strategie Asset Management

Sprawdź pełną ofertę strategii zarządzania aktywami i wybierz dopasowaną do potrzeb.

Pamiętaj, że - jeżeli nie znajdziesz odpowiadającej na Twoje zapotrzebowania - mozemy stworzyć strategię o indywidualnym charakterze.


Więcej: Strategie Inwestycyjne


Zostań klientem

Wyniki zarządzania
OSTRZEŻENIE - oszuści podszywają się pod pracowników oraz spółkę Caspar Asset Management S.A. »
tekst alternatywny tekst alternatywny

Kim jesteśmy, jak inwestujemy,
co nas wyróżnia
CZYTAJ >>>

Nasza filozofia inwestowania
to Twój zysk CZYTAJ >>>

A A A

Fundusz funduszy – co znaczy to określenie?

Fundusz funduszy - co znaczy to określenie?

Większość inwestorów szuka jak najbezpieczniejszych inwestycji, które mają szansę przynieść satysfakcjonujący zysk. A im szerszy rynek, na którym są obecne nasze pieniądze, tym lepiej.

Po pierwsze, dzięki temu rozpraszamy ryzyko. Po drugie, mamy szansę wprząc w nasz rydwan wiodący nas do zasobnej przyszłości spółki z różnych regionów świata, działające na różnych rynkach i inwestujące w różne klasy aktywów.

Dzisiaj do naszej dyspozycji są fundusze zagranicznych firm zarządzających, ale korzystanie z nich wiąże się jednak z pewnymi problemami. Dotyczą one konieczności śledzenia wyników i sytuacji rynkowej oraz gospodarczej, aby w odpowiednim momencie zdecydować o pewnych zmianach, przenieść się tam, gdzie zysk wydaje się pewniejszy. Drugi problem ma charakter administracyjny i dotyczy konieczności samodzielnego rozliczania podatku.

Fundusz funduszy – idealne rozwiązanie?

Istnieje rozwiązanie prostsze i równie efektywne, czyli tzw. fundusz funduszy. Ta inwestycja daje dostęp do bardzo szerokiej gamy produktów z całego świata, a w wielu wypadkach klienci inwestując w „fundusz funduszy” uzyskują dostęp do takich produktów, które nie są dostępne w Polsce lub są tak drogie, że eliminują przytłaczającą większość indywidualnych inwestorów. Zaletą wielu FOF-ów (ang. fund of funds) działających w Polsce jest także możliwość zainwestowania w polskim złotym. I wreszcie eliminacja kłopotów operacyjnych – w ramach jednego funduszu mamy zapewnioną opiekę nad alokacją geograficzną i sektorową, selekcją funduszy oraz walut.

Na polskim rynku pierwsze FOF-y pojawiły się w 2005 roku, ale na świecie znane są już od lat siedemdziesiątych XX wieku. Pierwsze, jak nietrudno się domyśleć, powstały w Stanach Zjednoczonych. Dzisiaj „fundusze funduszy” najpopularniejsze są w Japonii, gdzie w tego rodzaju produkty zainwestowano już ponad 20% wszystkich pieniędzy pracujących w funduszach inwestycyjnych. W Europie liderem są Włochy z blisko 13,50-procentowym udziałem FOF-ów w całym rynku funduszy.

Czytaj także nasze pozostałe poradniki:

Fundusz funduszy – co znaczy to określ…

autor: Piotr Gajdziński czas czytania: 1 min