Fundusze Inwestycyjne Otwarte (FIO)

Zacznij już od 1000 zł. Szybka i bezpieczna rejestracja online. Buduj swój portfel funduszy inwestycyjnych przez Internet.


Inwestuj w obligacje - Caspar Obligacji


Dbaj o stabilny wzrost - Caspar Stabilny


Inwestuj globalnie - Caspar Globalny


Inwestuj w Europie - Caspar Akcji Europejskich


Kup fundusz

Strategie Asset Management

Sprawdź pełną ofertę strategii zarządzania aktywami i wybierz dopasowaną do potrzeb.

Pamiętaj, że - jeżeli nie znajdziesz odpowiadającej na Twoje zapotrzebowania - mozemy stworzyć strategię o indywidualnym charakterze.


Więcej: Strategie Inwestycyjne


Zostań klientem

Wyniki zarządzania
OSTRZEŻENIE - oszuści podszywają się pod pracowników oraz spółkę Caspar Asset Management S.A. »
tekst alternatywny tekst alternatywny

Kim jesteśmy, jak inwestujemy,
co nas wyróżnia
CZYTAJ >>>

Nasza filozofia inwestowania
to Twój zysk CZYTAJ >>>

A A A

Niemcy bez prądu? – Krzysztof Kaźmierczak dla “Parkietu”

Rośnie dystans do Chin


Transformacja energetyczna Niemiec miała zapewnić zmniejszenie emisyjności gospodarki, dzięki redukcji udziału paliw kopalnych w miksie energetycznym, a jednocześnie zagwarantować stabilne dostawy prądu po niskiej cenie.


Przeczytaj też poradnik inwestora – co to jest stopa zwrotu.


Główne założenia ogłoszono w 2010 roku, jednak już kilka miesięcy później, po incydencie w Fukushimie, zostały one zmienione. Rząd Angeli Merkel podjął decyzję o wyłączeniu ośmiu elektrowni atomowych i zaplanował zamknięcie pozostałych dziewięciu do końca 2022 roku. Mimo że w międzyczasie do atomu zaczęła wracać Japonia, w Niemczech plan został zrealizowany – chociaż pracę ostatnich jednostek przedłużono o kilka miesięcy, to w kwietniu 2023 roku Niemcy wyłączyły ostatnie trzy bloki atomowe. W obliczu kryzysu energetycznego, jesienią 2022 roku Niemcy były zmuszone przywrócić do sieci elektrownie węglowe o łącznej mocy około 6,9 GW, których część pochodzi z lat sześćdziesiątych. Minister gospodarki i ochrony klimatu łączył wtedy problemy niemieckiego sektora energetycznego z niedostateczną podażą z Francji. Wywodzącemu się z partii Zielonych ministrowi umknął fakt, że około 70% elektryczności we Francji produkują elektrownie jądrowe.

Francuska flota reaktorów należąca do znacjonalizowanego w ubiegłym roku EDF faktycznie miała problemy z utrzymaniem wysokiego poziomu produkcji, co w przyszłości może przekładać się na problemy innych krajów, m.in. Włoch, które od ponad dwudziestu lat są importerem netto elektryczności. Wg danych IEA, w 2019 roku Włochy importowały netto aż 38,1 TWh energii elektrycznej. Problemy Niemiec są dla europejskiej sieci energetycznej poważniejsze, bo ten kraj jest największym konsumentem elektryczności w Europie. To wszystko dzieje się mimo spadku popytu na energię elektryczną, głównie w związku z niską aktywnością w przemyśle. W pierwszej połowie 2023 roku popyt na prąd w Europie był aż o 6% niższy niż rok wcześniej. Trudno jednak zakładać, że w obliczu planów elektryfikacji gospodarki ten trend w średnim i długim terminie się utrzyma.

Jednym z głównych problemów pozostaje kurczący się margines bezpieczeństwa zapewniający nadwyżkę mocy dostępnych na życzenie. Może to generować trudności z utrzymaniem stabilności sieci energetycznej, szczególnie w okresach zwiększonego popytu, awarii, bądź niższej produkcji z wiatraków i fotowoltaiki

Niemieccy politycy nie mają planu na zaadresowanie strukturalnych przyczyn kryzysu, do którego sami doprowadzili. Aby wspomóc gospodarkę i poprawić konkurencyjność niemieckiego przemysłu, minister Habeck przedstawił w maju plan dotowania z budżetu państwa kosztów elektryczności w branżach energochłonnych, aż do 80% zapotrzebowania. Koszt programu został oszacowany na 25-30 mld euro.

Krzysztof Kaźmierczak, Analityk w Caspar Asset Management S.A.

Artykuł opublikowany w Gazecie Giełdy i Inwestorów “Parkiet” 3 sierpnia 2023 roku.


Podobne wpisy:


Nota prawna

Przedstawione powyżej informacje stanowią informację reklamową.

Powyższy komentarz zawiera dane, które pochodzą ze źródeł własnych Caspar Asset Management S.A., służy jedynie celom informacyjnym, reklamowym lub promocyjnym i nie powinien być wyłączną podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji inwestycyjnych.

Powyższa treść jest wyłącznie wyrazem osobistych poglądów jej autora i nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia w sprawie nadużyć na rynku (Rozporządzenie UE nr 596/2014) oraz rekomendacji czy porady inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe ani usługi doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, jak również oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego. Caspar AM informuje, że z każdą inwestycją wiąże się ryzyko. Poziom tego ryzyka jest zróżnicowany i zależy m. in. od rodzaju strategii inwestycyjnej wybranej przez Klienta. Stopy zwrotu z portfeli mogą podlegać znacznym wahaniom wynikającym m. in. ze zmian wyceny rynkowej papierów wartościowych oraz w szczególności, w przypadku inwestowania w papiery wartościowe notowane za granicą ze zmian kursów walut. W związku z tym Klient musi liczyć się z możliwością osiągnięcia gorszego wyniku niż oczekiwany, a także z ryzykiem poniesienia straty.

Prezentowane dane oparte są o dane historyczne i nie stanowią gwarancji osiągnięcia identycznych wyników w przyszłości. Jeżeli w treści materiału nie wskazano inaczej, źródłem danych są własne obliczenia Caspar AM. Stopy zwrotu przedstawiają stopę zwrotu za dany okres, obliczoną metodą procentu składanego na podstawie średnich, miesięcznych stóp zwrotu z portfeli zarządzanych, zgodnie z określoną strategią przez cały okres danego miesiąca. Przy obliczaniu miesięcznych stóp zwrotu przyjmuje się równe wagi dla wszystkich portfeli zarządzanych zgodnie z daną strategią. Wyniki strategii inwestycyjnych zostały obliczone jako średnie wyniki brutto wszystkich portfeli zarządzanych w ramach danej strategii inwestycyjnej. Wyniki brutto nie uwzględniają naliczonej części zmiennej Mieszanej Opłaty za Zarządzanie. Szczegółowe informacje o modelu danej strategii inwestycyjnej znajdują się w opisach strategii inwestycyjnych. Podane wyniki nie uwzględniają opłaty za zarządzanie oraz podatków. Do stawki opłaty za zarządzanie doliczany jest podatek VAT. Szczegółowe informacje o naliczaniu opłat za zarządzanie określone są w Regulaminie Świadczenia Usług Zarządzania Aktywami w Caspar Asset Management S.A.

Przed zleceniem Caspar Asset Management S.A., usługi zarządzania portfelem instrumentów finansowych należy zapoznać się z Regulaminem świadczenia usług zarządzania aktywami przez Caspar Asset Management S.A., który zawiera szczegółowe informacje na temat warunków świadczenia ww. usługi, dostępnych strategii inwestycyjnych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem, zgodnie z określoną strategią inwestycyjną.

TAGI: rynki finansowe,

Niemcy bez prądu? – Krzysztof Kaźmier…

autor: Krzysztof Kaźmierczak czas czytania: 4 min